top of page

Ruhun Gıdası: Masaj


Ruhun-Gıdası-:-Masaj

Masaj, insanlara nasip olmuş en canlandırıcı, en rahatlatıcı ve gevşetici terapilerden biri. Siz de geri kalmayın ve kendinizi bir masaj ile ödüllendirin.


Masaj doğru şekilde ve uzman, deneyimli terapistler aracılığı ile uygulandığında, en canlandırıcı terapilerden birisi; duygusu harika ve sağlığa faydaları defalarca belgelenmiş. Kan dolaşımını hızlandırır ve iç organlara daha fazla kan gitmesini sağlar. Stres, gerginlik hormonu düzeyini düşürdüğü de araştırmalar ile kanıtlanıp, gösterilmiştir. Bunun yanı sıra düzenli olarak masaj uygulanan bebeklerin daha iyi geliştiğini gösteren tıbbi kanıtlar bulunmaktadır.


Başka araştırmalar, panik atak hastalarının veya öğrenme bozukluğu olan çocukların ince tüylü bir resim fırçası ile yüzlerinin hafifçe okşanmasından fayda gördüklerini göstermiş. Masaj uygulamasının faydalarından birisi de lenf dolaşımını güçlendirmek ve böylelikle suyun vücutta, bedende tutulması ile oluşan şişlileri gidermek. Bütün bunlar kendinizi düzenli olarak bir masaj terapistinin ellerine teslim etmek adına iyi sebepler. Fakat bireyin bütçesi buna elvermiyor ise, kendi kendisine yapacağı bir masajı da deneyebilir. Elbette kişinin kendi kendisine tepeden tırnağa masaj uygulaması mümkün değil ama hiç değilse kişi kendi yüzüne, düzenli olarak rahatlatıcı bir masaj uygulayabilirler. Yorgun olan cildi canlandırmak ve cildin nem oranını dengelemek adına aşağıda size önerebileceğimiz beş dakikalık masaj uygulamasını haftada bir veya iki kez uygulayabilirsiniz.


Cildinizi Dinlendirin


Önce sıcak bir banyo ile gevşeyip, ısınılmalı. Birey, rahat kıyafetler giyerek yanına bir bardak su almalı ve rahatlamaya, gevşemeye geçmeli. Nefes ile başlanmalı. Ciğerleri doldurmaya odaklanarak ağır ağır uzun nefesler alınmalı. Burundan nefes alınıp, ağızdan verilmeli. Sonra hafif bir yağdan (badem, jojoba veya esansiyel) ellere damlatılır, eller ısınıncaya kadar avuç içlerine yayılır. Önce geniş, büyük hareketler ile boyun bölgesinin, yanakaların ve bunun üstünden geçerek alın bölgesine kadar çıkılır. Sonra yüzük parmaklarının uçları küçük dairesel hareketler ile yüzün üzerinde gezdirilir. Gözlerin arasındaki, butun kemerinin üzerindeki boşluktan başlanılır, oradan da şakaklara dönülür. Bu, baskıyı her seferinde hafifçe arttırarak üç kez tekrarlanabilir.


Bireysel terapistler ile evinizde de masaj seansı almanız mümkün. Harika bir masaj deneyimi için anasayfamızdaki bireysel terapistler ile iletişime geçip randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Comments


bottom of page