top of page

Saç Derisine Masaj Yapmak Saçı Uzatır Mı?


Saç-Derisine-Masaj-Yapmak-Saçı-Uzatır-Mı-?

Daha önce saç derinize masaj uygulamış ya da uygulattırmışsanız, bunun ne kadar rahatlatıcı olduğunu da mutlaka hatırlarsınız. Saç derisi masajı uygulamasının gerginliği ve stresi azaltmasının yanı sıra, saç büyümesini de teşvik edebileceği bilinmekte. Peki bu yalnızca bir efsane mi? Bu konuda yapılmış olan araştırmalar sınırlı olsa dahi, bu teori saç ihtiyaçlarına bağlı olarak bir çoğumuz için umut olabilir.


Saç Derisi Masajı Nedir?


Saç derisi masajı sırtınız, boynunuz ya da vücudunuzun herhangi bir alanı için olan masaj uygulamasına benzer. Fakat çoğunlukla yağsız ve biraz daha nazik bir şekilde yapılır. Tipik bir saç derisi masajı için yalnızca parmak uçları kullanılır. Uygulama esnasında parmak uçlarının basıncını taklit etmeye çalışan bir masaj aleti de kullanılabilir.


Saç Derisi Masajı Nasıl Uygulanır?


Saçın hızlı uzamasını teşvik etmek üzere saç derinize masaj uygulamanın birden fazla yolu bulunmaktadır.


Geleneksel Saç Derisi Masajı

Geleneksel bir saç derisi masajı, sadece parmak uçlarınızın kullanılmasını içermektedir.

  • Küçük daireler çizerek saç derinize hafif ve orta seviyeli bir basınç uygulamak adına her iki elinizin parmak uçlarını kullanın.

  • Bütün alanları kapsayacak bir şekilde saç derinizde ilerleyin.

  • Günde birkaç defa ve her seferinde yaklaşık en az 5 dakika boyunca parmak uçlarınız ile saç derinize masaj uygulamaya çalışın

  • Bunun yanı sıra uzman bir masaj terapistine de saç derisi masajı uygulatabilirsiniz.Şampuanlama Esnasında Saç Derisi Masajı


Eğer vaktiniz kısıtlıysa, saçlarınızı yıkarken yukarıda anlatmış olduğumuz geleneksel saç derisi masajı yöntemini deneyebilirsiniz. Parmak uçlarınızın yardımı ile şampuanınızı yaklaşık 5 dakika boyunca saç derinize nazik bir şekilde masaj yaparak uygulayın. Ardından saçlarınızı her zaman olduğu gibi durulayın. Burada, tabii ki de şampuan seçimi son derece önemli. Biotin, Argan Yağı, Arjinin içeren özel şampuanlar tercih ederek masajın etkisini de arttırmanız mümkün.


Tarak ve Masaj Aletleri


Tıpki vücut masajı uygulamalarında olduğu gibi saç derisi masajı için de satın alabileceğiniz özel aletler var. Bazı dermatologlar saç derisine bu çeşit aletler ile masaj uygulamasını tavsiye ediyor olsa da, bazıları parmak ucu masajının da aynı düzeyde etkili olduğuna inanıyor.


Sonuçta hangi yöntemin sizler için en uygun olacağına, olduğuna siz karar verebilirsiniz. Saç derisi masajı aletleri, çoğunlukla tarak ve hafif el tipi kauçuk cihazlar şeklindedir. Bunları kullanırken parmaklarınızı kullandığınız gibi saç derisinin bütün bölgelerinde gezdirebilirsiniz.


Saç Derisi Masajı Saçı Uzatmaya Yardımcı Olabilir Mİ?


2016 yılında yapılan bir araştırma, düzenli saç derisi masajı uygulamasının saçları daha gür ve daha kalın bir hale getirebileceğini göstermiştir. Çalışma, 24 hafta boyunca her gün yaklaşık 4 dakikalık saç derisi masajı uygulayan 9 erkeği içermektedir. Çalışmanın sonucunda, erkeklerin başlangıçta daha kalın saçlara sahip olduğu gözlemlenmiştir.


2019 yılındaki ek çalışmalar da bu buguları desteklemiştir. Araştırmalar, saç dökülmesini iyileştirmek adına günde iki defa saç derisi masajı uygulayarak belli talimatlara uyan 340 katılımcının anket cevaplarına dayanmaktadır. Katılımcılar kendi kendine bildirdikleri bulgulara göre, yaklaşık olarak %69’unun saç dökülmesi probleminin hafiflediğini belirtmiştir.


Saç derisi masajı uygulamasının saç büyümesi konusundaki olası yararlar, saç kökleri üstünde gerçekleşir. Her bir saç teli, saç derisinin hemen altında bulunan bir folikkülün içinde yaşamına başlar. Araştırmaya göre saç derisi masajı, saç köklerindeki hücreleri de etkiler.


Bu da folikülleri daha kalın saçlar üretmeye teşvik etmektedir. Bu alanda yapılan araştırmalar sınırlı olsa dahi şu ana kadar bilinenler, bilinmekte olanlar, saç derisi masajı uygulamasının saç büyümesi, uzaması konusunda umut vadettiğini göstermektedir.


Comments


bottom of page