top of page

Saç Masajı Nedir? Ne İşe Yarar? Saça Masaj Yapmanın Püf Noktaları


Saç-Masajı-Nedir-?-Ne-İşe-Yarar-?-Saça-Masaj-Yapmanın-Püf-Noktaları

Güzellik uzmanlarının yeni moda trendlerinden birisi olan saç masajı artık evde de kolaylıkla uygulanabiliyor. Saç derisine masaj uygulamak kan dolaşımını hızlandırdığından, saçınızın daha da güçlü ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına katkı da bulunuyor. Peki evde saç derisine masaj uygulaması nasıl yapılır? Ve püf noktaları nelerdir? İşte saç derisine masaj uygulamasının püf noktaları:


Saç derisi, vücudumuzun en önemli bölgelerinden biri arasında yer almaktadır. Saçları dış etkenlere karşı korumakta olan bu deride zaman zaman kasılmalar ve strese bağlı olarak oluşan sorunları ortadan kaldırmak için muhteşem bir bakım yöntemi geliştirildi. Bu yöntem bir yandan saçları güzelleştirirken aynı zamanda da rahatlatıyor. Günlük saç derisi masaj uygulamalarının çok etkili bir saç uzatma tekniği olduğu da bilinip, kanıtlanmıştır.


Tıpkı cildimiz gibi, kafa derisi de şımartılmaya ve nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Saç dolaşımı, doğal saç büyüme yolculuğunda önemli bir noktadır ve saç derisi masaj uygulamaları saçın daha sağlıklı olarak uzamasını kolaylaştıracaktır. Bugünkü yazımızda da saç derisi masajı nasıl uygulanır? Püf noktaları nelerdir? Sorularını yanıtlıyoruz.


Saç Derisi Masajının Faydaları Nelerdir?


Saç derisi masajı, saç köklerindeki kan dolaşımını arttırır, gevşemeyi, rahatlamayı kolaylaştırır ve stresin azalmasına etki eder. Bunun yanı sıra masaj düzenli olarak uygulandığında saç köklerinin gücünü de arttıracaktır. Masaj ile uygulanan yoğurma basıncı cildi ısıtır ve akışı, dolaşımı da arttırmak için kan damarlarını açar. Artan dolaşım kıl hücrelerinin optimal saç büyüme fonksiyonu için gerekli olan besinlerin daha da fazlasını alacağı anlamına gelmektedir.


Alt stres düzeyleri, organların daha verimli çalışmasını sağlar ve böylelikle saç bezlerinizin saç uzatma kabiliyetini de arttırır. Saç derisine uygulanan yağlar, sert kimyasal şampuanlar yüzünden kuruşalan ve pullaşan saç derisini önlemeye katkı da bulunur.Masaj Saç Uzamasına Nasıl Yardımcı Olur?


Saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri strestir. Stres, ciddi saç dökülmesine ve saç hasarına sebep olabilir. Masaj esnasında derhal hücrelere uygulanan basınç, baskı stresi azaltır ve buna bağlı olarak dökülmeleri de en aza indirmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, saç derisine uygulanan masajların dökülmeyi iyileştirebildiği yönündedir. Masaj yapmak, kir ya da birikinti ile dolan gözenekleri açmaya yararken, vücudun gevşemesinin, rahatlamasının bir sonucu olarak saçın uzamasına da katkıda bulunuyor.


Saç Derisi Masajı Nasıl Uygulanır?


Bir kaseye biraz yağ dökülür ve kabı bir miktar sıcak suya yerleştirerek yağ iyice ısıtılır. Yağ evet, sıcak olmalıdır ancak asla kafa derisine temas ettiğinde yakacak kadar değil ya da ısıtmak sizin için kötü bir tercih ise sevdiğiniz yağı doğrudan şişeden de kullanabilirsiniz. Parmak uçları kullanılarak yağ çok az bir miktar saç derisine uygulanır, saçlar gerektiği kadar ayrılır. Daha sonra yine parmak uçları kullanılarak yağı dairesel hareketler ile kafa derisine yayılır. İlk başta yavaş yavaş hareketler ile saç derisi dinlenirken, masaj uygulamasının sonlarına doğru daha güçlü hareketler enerji ve dolaşımın artmasına katkı da bulunacaktır.


Saç Masajında Kullanılacak Yağlar Nelerdir?

  • Sızma zeytinyağı

  • Avokado yağı

  • Hindistan cevizi yağı

  • Jojoba yağı

  • Badem yağı

  • Jamaikalı siyah hint yağı

  • Üzüm çekirdeği yağı

  • Emu yağı

  • Nem yağı


Comments


bottom of page