top of page

Sağlık ve Masaj


Sağlık ve Masaj

Masaj, vücudu bir bütün olarak etkiler. Masaj terapisinin nasıl çalıştığını anlamak için masajın bazı fizyolojik etkilerini kısaca incelemek gerekir. Masajın kan dolaşımını ve lenf akışını arttırdığı bilinmektedir. Masajda kullanılan ritmik olarak uygulanan manuel basınç ve hareketin doğrudan mekanik etkisi, kan akış hızını önemli ölçüde artırabilir. Ayrıca sinir reseptörlerinin uyarılması, kan damarlarının genişlemesine neden olur ve bu da kan akışını kolaylaştırır.


Lenf adı verilen bir sıvı, yabancı maddeleri ve atıkları dokulardan uzaklaştırır ve lenfatik sistem boyunca aralıklı bulunan ve filtreleme valfleri görevi gören bez benzeri yapılardan geçer. Lenf, kan gibi dolaşmaz, bu nedenle hareketi büyük ölçüde kas kasılmalarının sıkma etkisine bağlıdır. Sonuç olarak, aktif olmayan insanlar lenf akışını uyaramazlar. Öte yandan, şiddetli aktivitenin neden olduğu uyarım, bu aktivitenin ürettiği artan atık tarafından geride bırakılabilir. Masaj, her iki durumda da lenf hareketine önemli ölçüde yardımcı olabilir.


Tüm vücudun sağlıklı olması için, hücrelerin sağlıklı olması gerekir. Vücudun tek tek hücreleri, bol miktarda kan ve lenf kaynağına bağımlıdır, çünkü bu sıvılar besin ve oksijen sağlar, atıkları ve toksinleri uzaklaştırır. Dolayısıyla, tek başına dolaşım üzerindeki etkisinden dolayı, iyi dolaşımın tüm vücut için neden bu kadar önemli olduğunu anlamak kolaydır. Masaj ayrıca:

  • Kanda değişikliklere neden olur. Masajdan sonra kanın oksijen kapasitesi %10-15 artabilir.

  • Tüm vücuttaki kasları etkiler. Masaj, kasılmış, kısalmış kasları gevşetmeye yardımcı olabilir ve zayıf, sarkık kasları uyarabilir. Bu kas dengeleme, duruşa yardımcı olabilir ve daha verimli hareketi teşvik edebilir. Masaj doğrudan kas gücünü artırmaz, ancak egzersiz sonrası oluşan yorgunluğun iyileşmesini hızlandırabilir. Bu şekilde, uzun vadede kasları güçlendiren ve kondisyonunu iyileştiren daha fazla egzersiz ve antrenman yapmak mümkün olabilir. Masaj aynı zamanda hem kasları hem de vücudun diğer birçok bölümünü çevreleyen ve destekleyen bağ dokularına hafif bir esneme hareketi sağlar ve bu dokuların esnek kalmasına yardımcı olur.

  • Vücudun salgılarını ve atılımlarını arttırır. Masajdan sonra mide suyu, tükürük ve idrar üretiminde kanıtlanmış bir artış vardır. Azot, inorganik fosfor ve sodyum klorür (tuz) atılımı da artar. Bu, metabolik hızın (vücut hücreleri tarafından emilen materyalin kullanımı) arttığını gösterir.

  • Sinir sistemini etkiler. Masaj, kişinin masaj sırasında hangi etkiye ihtiyaç duyduğuna bağlı olarak sinir sistemini yatıştırarak veya uyararak dengeler.

  • Cilt durumunu iyileştirin. Masaj, cildi yağlı, temiz ve serin tutan yağ ve ter bezlerinin işlevini doğrudan iyileştirir. Sert, esnek olmayan cilt daha yumuşak ve daha esnek hale gelebilir.

  • İç organları etkiler. İç organları besleyen sinirleri dolaylı olarak uyararak, bu organların kan damarları genişler ve onlara daha fazla kan akışı sağlar.

Masöz

Masajın fizyolojik etkilerini bilmek, masajın sağlık ve zindelik yararlarını daha iyi anlamayı mümkün kılar. Masaj terapistlerinin ellerinin altında gerçekleşenler, sağlık ve zindelik ile ilgilenenler için vücutlarını ayarlamada büyük önem taşımaktadır. Her sporda veya egzersiz biçiminde masaj yardımcı olabilir.


Masaj ayrıca burkulma ve incinme gibi yumuşak doku yaralanmalarının iyileşmesine de yardımcı olur. Bu mümkündür, çünkü yaralanan bölgelerde etkili dolaşım ve iyileşen dokuların uygun şekilde uyarılmasıyla doku büyümesi ve onarımı hızlanır.


Birçok yumuşak doku yaralanması, doktora veya hastaneye gitmeyi gerektirecek kadar ciddi değildir veya yalnızca bazı ilk yardımlarla tedavi edilir, ancak yine de bazı rahatsızlıklara ve sakatlıklara neden olur. Masaj terapisi genellikle iyileşmeyi hızlandırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir ve bu tür aksiliklerden kaynaklanan rahatsızlığı azaltabilir. Bu şekilde masaj, yaygın yaralanma ihmali ile büyük tıbbi müdahale arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olur.


İyileştirici bir araç olarak masaj terapisini kullananlar, ilaçsız bir terapi şekli bulduklarını çabucak anlarlar. Baş ağrısı, uykusuzluk, kabızlık ve spastik kolon gibi sindirim bozuklukları, artrit, astım, karpal tünel sendromu, sinüzit ve hafif ağrı ve sızılar masaj tedavisine cevap verebilecek sorunlardan bazılarıdır.


Comments


bottom of page