top of page

Şeker Hastaları İçin Masajın Önemli Faydaları


Şeker Hastaları İçin Masajın Faydaları

Sağlık durumunuz ne olursa olsun, masaj terapisinin herkes için ölçülemez faydaları vardır. Kan şekeriniz kontrol altında olmadığında, kalp hastalığı veya böbrek komplikasyonları gibi diğer komplikasyonlardan muzdarip olma riskiniz daha yüksektir. Masaj terapisinin, yalnızca komplikasyonları yönetmeye yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda diğer sağlık komplikasyonlarının oluşmasını da önleyecek birçok faydası vardır. Profesyonel bir masaj yaptırdığınızda bir diyabetik olarak yararlanacağınız faydalardan bazıları şunlardır:

  • Stresi Giderir

Şeker hastası olsanız da olmasanız da masaj stresten kurtulmanın

en iyi yollarından biridir. Azalan stres seviyesi sizi daha sakin hale getirecek ve sonuç olarak kan şekeriniz stabilize olmaya başlayacaktır. Stresliyken özgüvenini kaybeden kişilerdenseniz masaj yaptırmak kendinizi yeniden sevmenize yardımcı olacaktır. Duygusal ve fiziksel sağlığınız geri kazanılacağı için kendinize iyi bakabileceksiniz.

  • Kan Basıncını Düşürür

Şeker hastaları genellikle yüksek tansiyondan da muzdariptir. Düzenli masaj yaptırdığınızda vücudunuzdaki kan dolaşımı hızlanacak ve bunun sonucunda kalbinizdeki baskı azalacaktır. Masaj sizi daha rahat ve daha az sinirli yapacak ve bu da kan şekerinizi kontrol altında tutmanızı mümkün kılacaktır.

  • Vücut Ağrılarından Kurtulma Sağlar

Masaj terapisi, kanın ve besinlerin vücudunuzun tüm bölgelerine dolaşımını hızlandıracak ve sonuç olarak vücudunuzdaki her türlü ağrıyı yenebileceksiniz. Vücudun yoksunluk sonucu ödediği kısımlar, profesyonel masaj sayesinde rahatlayacaktır.

  • Masaj Sizi Daha Esnek Yapar

Profesyonel masaj terapisti, sertlik geçene kadar sert eklemleriniz veya kaslarınız üzerinde çalışacaktır. Bu aynı zamanda kanınızdaki kan dolaşımına yardımcı olacak ve vücudunuzu daha esnek hale getirecektir.

  • Duruşunuzu İyileştirir

Bazen kötü duruş, vücudunuzdaki ağrılar veya rahatsızlıkların bir sonucu olabilir. Örneğin, şiddetli sırt ağrısı, dik oturmanızı hatta uzun süre ayakta durmanızı imkansız hale getirecektir. Masaj, ağrıların ve rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olacak ve sonuç olarak en iyi duruşunuzu korumada sorun yaşamayacaksınız.

  • Masaj Hareketliliğinizi Artırır

Bir diyabet hastası olarak zaman zaman kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz ve bunun sonucunda normal görevlerinizi devam ettiremeyeceksiniz. Masaj yaptırmak bağ kaslarınızı her türlü yorgunluktan kurtaracak ve rahatlıkla hareket edebileceksiniz. Masaj terapisti, masaj terapinizden elde ettiğiniz kazanımları sürdürmenizi sağlamak için yapabileceğiniz egzersizler konusunda size tavsiyelerde bulunabilir.


Masaj yaptırmak için bir terapist ararken, masaj terapistinin şeker hastalarına masaj yapma konusunda geniş deneyime sahip olmasını sağlamak önemlidir. Hiçbir şeyin ters gitmediğinden emin olmak için masaj seansından önce ve sonra glikoz seviyenizi kontrol edebilmelidir. Masaj randevunuza giderken diyabet ilaçlarınızı yanınızda bulundurmanız da önemlidir. Kan şekerinizin düşmesi ihtimaline karşı yanınıza tatlı da alabilirsiniz.

Masaj

Şeker Hastaları İçin En İyi Masaj Türleri Nelerdir?

  • İsveç Masajı

İsveç masajı, kan akışını takip eden uzun kayma hareketleriyle karakterize olan en rahatlatıcı masaj türlerinden biridir. Masaj terapisti, sizi rahatlatacak, daha iyi kan ve besin akışı deneyimleyecek kaslarınızı ovmaya devam edecektir. Bu gelişmiş kan akışı ayrıca kas toksinlerinden kurtulmanıza, sizi daha esnek hale getirmenize ve gerginliği azaltmanıza yardımcı olacaktır.

  • Thai Masajı

Daha önce gördüğümüz gibi, diyabet hareketliliğinizi etkileyecek ve zaman zaman yoğun bir yorgunluk hissedeceksiniz. Bir Thai Masajından gelen hafif baskı ve esneme hareketleri vücudunuza yoğun bir iyileşme sağlayacaktır. Masaj sonucunda stres seviyenizi düşürür, enerjinizi artırır, var olan bir baş ağrısını giderir, vücudunuzdaki dolaşımı uyarır ve hareket kabiliyetinizi artırırsınız. Masaj seansı sırasında masaj terapistine masaj yaptırmak istediğiniz yerler ve istediğiniz baskı miktarı konusunda rehberlik edebileceksiniz.

  • Refleksoloji Masajı

Refleksoloji masajı sinirlerinizin işleyişini artıracak, enerji seviyenizi yükseltecek, sizi daha rahat hale getirecek ve vücut toksinlerinden kurtulmanıza yardımcı olacak bir başka tekniktir. Masaj sonrasında hissedeceğiniz derin rahatlama kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacaktır.


Comments


bottom of page