top of page

Selülit Masajı

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021Selulit-Masaji

Selülit Masajı


Hareketsizlik, yanlış beslenme başta olmak üzere genetik, dolaşım bozukluğu gibi bir çok neden selülit oluşumuna sebep olmaktadır. Cilt altındaki problemli yapının, sağlıklı haline dönebilmesi için selülit masajı uygulanır. Bu masaj yöntemi çeşitli teknikleri içermektedir. Selülit kadınlarda daha çok görüldüğü bilinse de, erkeklerde de oluşabilir.


Deri altında dolaşımın düzgün ve sağlıklı olmamasından kaynaklanan, keselerin yağ dokusu ile kaplanmasıyla deri altına yerleşmiş yapılardır. Selülit oluşumu kilo ile ilişkili değildir. Beslenme, hormonlar, yaşam tarzı ve genetik yatkınlıklar gibi bütünlüklerle ortaya çıkar. Selülit, zayıf kişilerde de görülebilir. Selülit oluşumunun önüne geçmenin en önemli iki tekniği, spor yapmak ve doğru beslenmektir. Bacak ve kalça bölgesinde kan dolaşımı yavaşlar, bu da selülitin en sık bacak ve kalçada görülmesine sebep olur. Selülit masajı, bu problem için en etkili tedavi yöntemidir.


Selülit Masajı Nasıl Yapılır?


Selülit bir cilt altı dolaşım problemlerinden kaynaklandığı için, dolaşımı arttıracak ve hızlandıracak yağların yardımı olacaktır. Kullanılabilecek yağlardan bazıları; Lavanta yağı, jojoba yağı, portakal yağı, susam yağı, zambak yağı, kekik yağı, biberiye yağı, limon yağı ve yasemin yağıdır. Bu yağlar tek kullanıldığı gibi, karıştırılarak da kullanılabilir. Problemli bölgeler hedeflenerek, yağlar ile dokuya yönelik masaj hareketleri uygulanır. Çok basınç uygulanmadan yapılabilir.


Selülit masajı, yaklaşık 20 dakika sürer. Selülit masajında kullanılan yağlar, masaj yapılan bölgesinin ısınmasını, bu ısının da en derin dokuya ulaşmasını sağlar. O bölgedeki akışın enerjisi artar. Yağların cilde daha iyi etki edebilmesi için, tercihe bağlı olarak streç film ile sarılabilir. Yağ ve masaj birlikte kullanıldığında birbirlerini destekleyecektir. Uygulanan selülit masajıyla kan dolaşımının hızlanması hedeflenerek, bölgede oluşan selülitin büyümesini ve yerleşmesini engellemeyi amaçlanır.


Selülit Masajının Faydaları


  • Selülit oluşumunun önüne geçilmesinde en iyi ve etkili koruyucu bir tedavi şeklinin olması,

  • Cilldin alt tabakasında oluşan dolaşım bozukluğu problemini ortadan kaldırmak,

  • Kısa bir sürede sağlıklı cilt dokusuna ulaşmak,

  • Etki ve sonuç süresi azaltmak,

  • Dolaşım hızını arttırmak,

  • Cildin daha sağlıklı ve parlak görümüne kavuşması,

  • Selülitin büyümesi ve yerleşmesini engellemek gibi faydaları bulunmaktadır.


Comments


bottom of page