top of page

Shiatsu Masaj Rehberi

Güncelleme tarihi: 17 Tem 2022


Shiatsu Masaj Rehberi

Shiatsu masajı, klasik masajdan biraz farklıdır. Akupresüre benzer şekilde, ağrı ve gerginliği hafifletmek için vücuttaki belirli noktalara manuel basınç uygulayan bir terapiyi içerir. Shiatsu masajı herhangi bir krem ​​veya yağ kullanmaz ve baştan sona tamamen giyinik kalarak, odak noktası sadece rahatlamaktan ziyade ağrı ve gerginliği hafifletmeye yöneliktir.


Shiatsu Masajı Nedir?


Shiatsu masajı geleneksel bir Japon bütünsel şifa tedavisidir ve “parmak basıncı” anlamına gelir, gerçekte terapist parmaklarını, başparmaklarını, dirseklerini ve dizlerini vücutta meridyenler olarak adlandırılan enerji yolları boyunca belirli noktalara basınç uygulamak için kullanır.


Shiatsu Masajı Ne İşe Yarar?


Shiatsu masajı, eklem ağrılarından baş ağrılarına ve strese kadar çok çeşitli sorunlara iyi gelir. Akupresür gibi, shiatsu masajı da kan dolaşımını iyileştirmek, kas gerginliğini ve yorgunluğunu azaltmak için çalışır ve bir dizi fiziksel soruna yardımcı olur.

  • Kas ağrısı ve eklem ağrısı – terapistinize yaşadığınız herhangi bir eklem veya kas ağrısını belirttiğinizde tedavinizi ağrıyı hafifletmeye, kan akışını ve dolaşımı kolaylaştırmaya yardımcı olacak şekilde özelleştirebilirler.

  • Kas sertliği ve hareketlilik – terapist seansa tipik olarak hareketlilik egzersizleriyle başlar ve kalçalarınız, bacaklarınız ve sırtınızdaki herhangi bir sorunla başa çıkmanıza yardımcı olur.

  • Migren veya baş ağrıları – başınız veya boynunuzdaki gerilimi tutuyorsanız veya stres kaynaklı baş ağrılarınız varsa, shiatsu masajı yardımcı olabilir, genellikle baş ağrılarının ve migrenlerin yoğunluğunu ve süresini azaltır.

  • Kronik ağrı – belirli kas veya eklem ağrılarının yanı sıra gerilimi ve stresi de hafifletir.

  • Hamilelik rahatsızlığı – shiatsu masajı genellikle siz bir mat üzerinde yatarken yapıldığından bu biraz daha zor olabilir. Sadece hamile olup olmadığınızı terapiste önceden bildirdiğinizden emin olun, böylece size rahat bir şekilde davranabilir. Shiatsu, kan akışını ve hareket aralığını artırmaya yardımcı olabilir, rahatlamanıza ve hamileliğin neden olduğu herhangi bir ağrı veya rahatsızlığı hafifletmenize yardımcı olabilir.


Evde Masaj

Shiatsu Masajı Nereden Gelmiştir?


Shiatsu masajı terimi 1920'lerde Japonya'da icat edilmiş olsa da kökleri Japon ve Çin tarihinde bundan çok daha eskilere sahiptir. Shiatsu, Tui Na adı verilen geleneksel bir Çin masajı yönteminden gelişen, Anma olarak bilinen tarihi bir Japon masajı biçiminden evrimleşmiştir.


"İttirmek ve kaldırmak ve sıkmak" anlamına gelen Tui Na, Japonya'ya ilk olarak MS 700 civarında tanıtıldı. O kadar yaygın ve popüler hale geldi ki, ülke genelinde devlet destekli hastanelerde uygulandı. Yüzyıllar boyunca, Tui Na Japon uygulayıcılar tarafından değiştirildi ve 1300'lerde Anma olarak bilinmeye başladı.


Bir Shiatsu Masajından Ne Beklenir?

Shiatsu masajı rahatlatıcı olabilse de biraz daha iyileştirici ve onarıcı sonuçlara odaklanır, bu nedenle randevunuza gittiğinizde bol miktarda bilgi ve terapistinizin odaklanmasını istediğiniz şeylerin geçmişini paylaşmaya hazır olun. İlk konsültasyonunuzdan sonra, başınız ve dizleriniz desteklenerek yerde bir matın üzerine yatacaksınız.


Seansınız sırasında shiatsu masaj terapistiniz eklemlerinizi manipüle edecek ve kilit bölgelere baskı uygulayacaktır, bu nedenle hareket edip rahatlayabileceğiniz hafif, rahat giysiler giydiğinizden emin olun. Terapistinizin elleri, başparmakları, dirsekleri ve elleriyle baskı uygulamasını bekleyebilirsiniz. Bir shiatsu masajı, ilk danışma için zaman dahil olmak üzere genellikle 60 ila 90 dakika arasında sürer.


Comments


bottom of page