top of page

Sıcak Taş Masajında Ne Tür Taşlar Kullanılır?


Sıcak Taş Masajında Ne Tür Taşlar Kullanılır?

Masajınızın faydalarını bir üst seviyeye taşımak ister misiniz? Sıcak taş masajı denemeyi düşünün. Bu popüler masaj terapisinde sıcak taşlar vücudunuzun rahatlamasını artırabilir. Sıcak taş masajı için ne tür taşların kullanıldığını ve faydalarını anlamak için okumaya devam edin.


Sıcak Taş Masajı Nedir?


Masaj, yatıştırıcı vuruşlar ve hafif basınç uygulayarak vücuda rahatlama getirme uygulamasıdır. Faydaları arasında stres azaltma, sağlığın artması ve hatta kronik koşullarda iyileştirmeler sayılabilir. Masaj sadece binlerce yıldır uygulanmakla kalmamış, olumlu etkisi sayısız bilimsel çalışmada kanıtlanmıştır.


İsveç masajı, derin doku masajı ve spor masajı dahil olmak üzere birçok masaj çeşidi vardır. Sıcak taş masajını farklı kılan, vücuda uygulanan sıcak taşlardır. Isı kullanımı son derece terapötiktir. Dolaşımı artırır, gevşemeyi artırır ve vücudun gerginliği atmasını sağlar.


Sıcak Taş Masajında ​​Ne Tür Taşlar Kullanılır?


Genellikle bu tür masajlarda bazalt taşları kullanılır. Volkanik kayalardan yapılmış nehir taşlarıdır. Bazalt taşlarının tercih edilmesinin nedeni ısıyı çok iyi tutmalarıdır. Masaj terapistiniz, seansınız sırasında tekrar tekrar ısıtmak zorunda kalmayacaktır.

Masajda kullanılan bazalt taşları genellikle yuvarlak, pürüzsüz ve yassıdır. Yağ ile ovulduğunda bazalt taşları zengin, siyah bir renge dönüşür. Bu onlara güzel bir görünüm kazandırır; bununla birlikte, renk aslında ısıyı tutma yeteneklerini etkilemez. Taşlarda bol miktarda silika ve demir olduğu sürece ısıyı muhafaza edecek ve masajınız için etkili olacaktır.


Taşlar Ne Kadar Sıcak Olmalıdır?


Masajınızdaki taşların 135 ila 145 dereceye kadar ısınmasını bekleyebilirsiniz. Bazı profesyoneller vücudun farklı bölgelerinde farklı sıcaklıklarda taşlar kullanırlar. Örneğin, ayaklar için genellikle daha yüksek bir sıcaklık tercih edilir. Taşların sıcaklığı da cilt tipinize ve ne kadar ısıdan hoşlandığınıza göre özelleştirilebilir.


Taşlar Vücudun Nerelerine Uygulanır?

Bu masaj türü sırasında, taşlar genellikle aşağıdakilere uygulanır:

 • Sırt,

 • Karın,

 • Göğüs,

 • Yüz,

 • Avuç içi,

 • Bacaklar ve diğer ekstremiteler,

 • Ayaklar ve ayak parmakları.

Tabii ki, masaj terapistiniz masaj yaptırmak istediğiniz bölgelere ve vücudunuzun ekstra bakıma ihtiyaç duyduğu yerlere odaklanabilir.


Sıcak Taş Masajının Kanıtlanmış Faydaları
 • Gevşemeyi Teşvik Eder

İsveç masajı gibi sıcak taş masajı ile sağlanan en büyük faydalarından biri derin rahatlamadır. Hem uygulanan çeşitli vuruşlar hem de terapötik bir termal elementin kullanımı, stres azaltıcı faydalar sağlar. Buna karşılık, rahatlatıcı bir masajın keyfini çıkarmak, sağlığınızı fiziksel ve psikolojik olarak iyileştirebilir.

 • Bağışıklık Sistemi İşlevini Artırır

Masaj yaptırmak vücudunuzun detoks yapmasına yardımcı olur, böylece virüsleri ve diğer enfeksiyonları savuşturma yeteneğini artırır. Stresli olduğumuzda vücudumuz, algılanan bir tehdit karşısında “savaş ya da kaç” tepkisine neden olan bir hormon olan kortizol üretir. İyi bir masaj, stres seviyelerini düşürerek vücudumuza kortizolden bir mola verebilir.

 • Vücudun Yağları Emmesine Yardımcı Olur

Sıcak taşlardan gelen ısı gözeneklerinizi açmanıza yardımcı olabilir. Terapötik yağlar masajınızın bir parçasıysa, sıcak taşların uygulanmasından sonra vücudunuz bunları daha iyi emecektir.

 • Hareket Aralığını ve Esnekliği Artırır

Artan dolaşım ve azaltılmış stres ile birlikte masajın en büyük faydalarından biri, hareket alanınızı ve esnekliğinizi artırabilmesidir. Bu nedenle masaj, insanların spor yaralanmalarından iyileşmesine yardımcı olabilir ve hatta ilk etapta onları önleyebilir. Daha esnek bir vücudun yaralanma olasılığı daha düşüktür.

 • Ruh Halini İyileştirir ve Verimliliği Artırır

Masaj, kişisel bakım rutininizin önemli bir parçası olabilir. Bir masajın keyfini çıkardıktan sonra, çoğu insan kendilerini daha büyük bir duygusal denge ve pozitiflik içinde bulur. Olumlu hissetmek, işiniz, aileniz ve hayatınızın diğer alanları için yapmanız gereken tüm zor şeylerin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Kendinize bakmak, başkalarına bakmak için yapabileceğiniz ilk şeydir.


Masaj

Masajınızdan En İyi Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Masajın tüm faydalarını tam olarak yaşamak için randevunuzdan hemen önce yemek yememeye çalışın. Vücudunuz yiyecekleri aktif olarak sindirmezse daha iyi rahatlayabilir. Masajınızdan önce ve sonra bol su içmenizi öneririz. Bitki çayı da vücudu nemlendirmek için harikadır.


Sıcak taş masajı, vücudunuza bakım yapmak için olumlu bir yol sağlayabilir ve bu da sizi enerjik ve rahatlamış hissetmenizi sağlar. Sıcak taşların kullanımı, tedaviye termal bir bileşen eklemeye hizmet eder. Masözünüz hem ısı hem de hafif basınç uygulamak için bir dizi karmaşık teknikle kortizol seviyenizi düşürebilir, dolaşımınızı artırabilir, vücudunuzun toksinleri yok etmesine ve hareket açıklığınızı geliştirmesine yardımcı olabilir.

Comments


bottom of page