top of page

Sinir Sisteminize Daha İyi Masaj Yapın


Sinir Sisteminize Daha İyi Masaj Yapın

Masaj, genellikle gevşeme veya onarım amacıyla kasların, bağların ve tendonların manipülasyonu ile ilişkilidir. Peki masaj terapilerinin sinir sisteminizi de etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Sinir sistemini yeniden dengelemek için masaj kullanmak, vücudunuzu dinlenme ve iyileşme moduna girmeye teşvik etmekten uyarılmaya neden olmaya kadar birçok yönden sizi etkileyebilir.


Masaj Sinir Sistemini Nasıl Etkileyebilir?


Size dokunulduğunda, vücudunuzdaki alıcı hücreler harekete geçirilir. Dokunma tarzı ve basıncın derinliği, bu hücrelerin nasıl tepki vereceğini ve sinir sisteminiz boyunca beyninize ve vücudun diğer bölümlerine ilettikleri bilgi türünü belirler.


Düzgün çalışması için sinirlerin kompresyondan arındırılmış olması gerekir. Bazen gergin kaslar sinirlere baskı yaparak sinirlerin sıkışmasına ve ağrılı hale gelmesine neden olur. Bazı masaj terapisi türleri bu baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir, sinir sıkışmasını hafifletmeye ve ağrıyı azaltırken aynı zamanda sinirin işlevselliğini de iyileştirir.


Etkili bir şekilde çalışmak için sinir sisteminizin çeşitli unsurlarının birlikte uyum içinde çalışması ve dengede olması gerekir. Yaşam tarzı seçimlerinize ve dış baskılara bağlı olarak, sistemin belirli yönlerinin zamanla dengesizleşmesi mümkündür. Bu, özellikle yoğun bir şehir ortamında sürekli olarak yoğun bir yaşam tarzı yaşıyorsanız doğru olabilir.


Masajın yardımcı olabileceği yollardan biri, sinir sisteminizin tamamlayıcı parçaları arasındaki dengeyi yeniden sağlamaktır. Bu, özellikle yüksek kaygı durumlarının yanı sıra dinlenme ve iyileşme durumlarını izleyen ve düzenleyen otonom sinir sistemi içinde önemlidir.


Periferik Sinir Sistemi


İnsan sinir sistemi etkili bir şekilde iki ayrı bölümden oluşur: merkezi sinir sistemi (beyin ve omurgadan geçen) ve çevresel sinir sistemi (vücut boyunca akan sinirler ve duyu hücreleri ağı). Periferik sinir sistemi ayrıca gönüllü (veya somatik) ve istemsiz (veya otonomik) elemanlara ayrılır:

  • Sinir Sistemi Diyagramı

Gönüllü sinir sistemi, kaslardaki ve derideki duyusal ve motor reseptörleri merkezi sinir sistemine bağlar ve istemli hareketlerden sorumludur. Bir kolu kaldırmak, gönüllü sinir sisteminizin eylem halinde olduğunun basit bir örneğidir. İstemsiz sinir sistemi, bireyin herhangi bir bilinçli girdisi olmadan bir dizi bedensel işlevi yönetir. Örnekler, kan basıncını ve kalp atış hızını düzenlemeyi içerir. Vücudun sinir sisteminin otonom kısmı ayrıca sempatik sinir sistemi ve parasempatik sinir sistemi olarak ikiye ayrılır.

  • Sempatik Sinir Sistemi

Vücudumuzun bu kısmı ister fiziksel ister psikolojik olsun, yakın tehditlerle başa çıkmamıza yardımcı olur. Beklenmedik veya acil durumlara elimizden gelen en iyi şekilde tepki vermemizi sağlayan otomatik kimyasal reaksiyonlar vücudumuzda gerçekleşir.


Akut stres anında, kan dolaşımına hormonlar salınır ve sempatik sinir sistemini uyandırır ve vücudu aşırı hız moduna sokar: Kan basıncı gibi nefes alma ve kalp atış hızı artar. Bu, fiziksel etkileşimlerin bir sonucu olabilir. Çok hızlı bir şekilde yüksek alarm durumuna ulaşırsınız ve vücudunuzun en uygun olduğunu düşündüğü şekilde tepki vermeye hazır olursunuz. Bu fizyolojik durum genellikle savaş ya da kaç tepki durumu olarak bilinir.

  • Parasempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi hayatta kalmak için önemlidir, aynı zamanda fizyolojik yapımızın yüksek etkili, enerji tüketen bir yönüdür. Tersine, parasempatik sinir sistemi, daha rahat hissetmemize ve iyileşmeye yardımcı olan yatıştırıcı hislere odaklanır.

Bu, her zaman harekete geçmeye hazır olduğunuz anlamına gelse de, fizyolojik durumunuzun dengesine zarar verebilir ve kronik stres seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Bunun nedeni, sempatik sinir sisteminizin sıklıkla meşgul ve aktif olmasıdır, yani parasempatik sinir sisteminiz – zihnin huzur ve sükunetinden sorumlu olan – olması gerekenden daha sık hareketsiz kalır.


Masaj yoluyla parasempatik sinir sisteminizi proaktif olarak uyarmak, doğru dengeyi yeniden sağlamaya ve parasempatik sinir sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Parasempatik sinir sistemi daha iyi çalıştığında, rahatlamış ve sakin hissetmeyi daha kolay buluyoruz, bu da stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Bir veya iki saatlik saf masaj terapisi almak için düzenli olarak zaman ayırmak, tükenmişlik riskini azaltmak için nefes egzersizleri yapmak ve farkındalık uygulamak, parasempatik sinirlerinizi harekete geçirmenize ve parasempatik ve sempatik sinir sistemleriniz arasında daha iyi bir denge kurmanıza yardımcı olabilir.


Masöz

Masaj Nasıl Yardımcı Olur?


Kaliteli bir rahatlama masajı aldığınızda parasempatik sinir sisteminiz uyanır. Bu, oksitosin ve endorfinler, dopamin ve serotonin gibi çeşitli iyi hissetme ve stres önleyici hormonların salınmasına neden olabilir. Bedeniniz ve zihniniz daha rahat bir duruma geçer.

bottom of page