top of page

Sırt Ağrılarına Ne İyi Gelir? Sırt Masajı Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Sırt-Ağrılarına-Ne-İyi-Gelir-?-Sırt-Masajı-Nasıl-Yapılır-?

Sırt Masajı


Masaj denilince ilk akla gelen kısım çoğunlukla sırt bölgesidir. En yoğun ağrının hissedildiği, en çok rahatlamaya ihtiyaç duyulan bedenin bu bölgesi duruş bozukluklarından, çanta taşımaktan, yanlış yatak seçiminden, spor yapmaktan, çeşitli kemik hastalıklarından ve fizyolojik rahatsızlıklardan oldukça fazla etkilenir. Sırt masajı da ağrılar için en etkili, en iyi tedavi biçimlerinden biridir.


Omurganın vücuttaki işlevi kritik ve oldukça önemlidir. Onu destekleyen kas ve iskelet sistemi de bu bölgede yoğunlaşır ve günlük hayatta aktif olarak kullanılan kollar, bacaklar, boyun sağlıklı bir sırt ile daha iyi kullanılır. Güçlü ve esnek bir bedende ilk dikkat çeken bölge sırt bölgesinde bulunan kas ve dokunun da esnek ve sağlıklı olmasıdır. Sağlıklı olmasından kasıt, bu bölgede kan akışının düzgün ilerliyor oluşu, doku ve kasların sert ya da sıkışmış olmaması, kol, bacak ve boyun hareketlerini kısıtlamıyor oluşu ile açıklanabilir.


Diğer yandan da romatizma, kemik rahatsızlıkları gibi fizyolojik rahatsızlıklarla beraber stres, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar dahi sırt bölgesinde tutulmalara ve gerilmelere neden olabilmektedir.


Sırt Masajı Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?


Sırt masajı, klasik masaj tekniklerinin sırt bölgesinde uygulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu bir İsveç masajı ya da Bali masajı da olabilir ancak burada önemli olan kısım, şikayetin ne olduğu ve sırt bölgesinde bunu tedavi edebilecek bir yöntem olması gerektiğidir. Derin doku masajını da dahil edebiliriz. Sırt masajının önemi vücutta tam orta bölgede bulunan kan akışını hızlandırarak hareketli uzuvlara düzgün ve hızlı bir biçimde kan akışı sağlanabiliyor olması. Bununla birlikte bedende hareketin arttırılması ve tüm vücudun tedavi edilmesine destek olması şeklinde özetlenebilir.


Sırt masajı kişinin rahat olabileceği ve kollarının, bacaklarının serbest bırakılabileceği bir masaj yatağı üzerinde uzman terapistler tarafından uygulanır. Masajda, sıkma, yoğurma, farklı şiddetlerde basınç ve titreşim hareketleri uygulanır. Bu yöntemler, kan akışının boyun, kol ve bacak bölgesine en iyi ve en doğru şekilde hareketi hızlandırmayı amaçlar. Cilt altındaki doku ve kaslara yönelik olarak yapılan hareketlerle de bu bölgelerde esneme ve gevşeme hedeflenir. Sırt masajı sırasında çoğunlukla çeşitli aromaterapi yağları kullanılır. Bu yağlar sayesinde masaj sırasında sürtünme azalır, uygulanan hareketler kolaylaşır ve hoş kokular ile de masaj yaptıran kişiye keyifli bir tecrübe yaşatır.


Sırt Masajı Kimlere Önerilir?


Sırt masajı özellikle kronik ağrıları bulunan, kambur durmaya meyilli, masa başında bilgisayar karşısında çok uzun süre kalan, boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi gibi boynunda fiziksel rahatsızlıkları olan, bel ağrısı çeken günlük rutinlerinde el ve ayak hareketlerinde sorun yaşayan ve tam verimli bir şekilde uzuvlarını kullanamayan bireylere önerilir.


Sırt Masajı Faydaları


Sırt masajı sayesinde artmış olan kan akışı ve esneyen kas dokusu, bireyin duruş bozukluğunun düzelmesi, kronik ağrılarının şiddetinin azalmasına, stres, kaygı gibi psikolojik nedenlerle fiziksel ağrıya dönüşen problemlerin etkilerinin hafifletilmesine ve kolların, bacakların daha iyi bir şekilde kullanılmasına olanak tanır. Artan kan akışı bütün vücuda dağılarak enerjinin tıkandığı noktalardaki sorunların giderilmesini de kolaylaştıracaktır.


Merkezi sinir sisteminde önemli bir yere sahip olan omurganın bütün vücuda yayılacak şekilde uyarılması da ağrı şikayetlerinin azaltılmasında en etkili nedenlerden birisidir. Yapılan yoğurma, sıkma, titreşim hareketleri sırasında omurga boyunca birden fazla uyarı oluşturacak, sinir uçları iletim sistemi sayesinde de tüm vücuda etki edecektir. Bu sebeple el, ayak, kol, bacak gibi bölgelerde oluşan ağrılar ve hareket kısıtlılığı da bu sayede azaltılmış olacaktır. Özellikle vücutta bulunan ağırlık noktası olan ve tüm yükü paylaşan bel bölgesinde de bu masaj sonrasında rahatlama ve esneme gerçekleşmiş olacaktır.

Comments


bottom of page