top of page

Sırt Ağrısı Tedavisi Olarak Masaj


Sırt Ağrısı Tedavisi Olarak Masaj

Masaj terapisi, sırtınızdaki kronik veya hafif ağrıları gidermek için ilaç kullanmadan uygulanan yöntemlerden biridir. Yıllardır çektiğiniz bel ağrısının iyileşmesini ve rahatlamasını sağlayabilir. Ancak bunu başarmak için, masaj sırasında hedeflenecek doğru kasları ve kullanılacak en iyi teknikleri bilen bir masaj terapisti bulmanız gerekir.


Sırt Ağrısı İçin Ne Sıklıkta Masaj Almalıyım?


Sırt ağrınız çok yeniyse ve sırtınızdaki tek bir bölgeyi etkilediyse, iki veya üç masaj seansı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yıllardır sırt ağrısı çekiyorsanız veya belinizin çeşitli bölgelerini etkilediyseniz, biraz rahatlama hissetmek için yaklaşık 4 hafta beklemeniz gerekebilir.


Bu süreden sonra bir iyileşme hissetmezseniz, daha fazla kontrol için doktorunuza başvurmanız akıllıca olacaktır. Aradığınız rahatlamayı sağlamak için ele alınması gereken artrit gibi altta yatan başka sağlık sorunları olabilir.


Sırt ağrısı masaj terapinizin başlangıcında, masaj terapisti haftada belki iki kez daha fazla seans önerebilir. Bununla birlikte, iyileşmeye devam ettikçe, masaj terapisti, ağrınız tamamen ortadan kalkana kadar masaj seanslarını azaltacaktır.


Sırt Ağrım Tedavisi İçin Doğru Masaj Terapistini Nasıl Seçeceğim?

Bir masaj terapisti seçmek hızlı bir rahatlama almak istiyorsanız sırt ağrınız için önemlidir. Sadece masaj konusunda uygun eğitime sahip değil, aynı zamanda sırt ağrısı masaj terapisinde de geniş deneyime sahip bir terapiste ihtiyacınız var. Doktorunuzdan veya sırt ağrısı çeken ve masaj terapisi ile rahatlayan kişilerden tavsiye isteyebilirsiniz.


İyi bir masaj terapisti, tedavide sadece tek bir yaklaşım kullanmaz. Masaj seanslarını özelleştirecek, ihtiyaçlarınıza göre ve sizin için neyin işe yaradığını bulana kadar teknikleri değiştirmeye devam edin. Kasınızı zorladığınızda kaslarınızda oluşan bir yırtık vardır ve iyileştiğinde skar dokusu kaslarınıza uymayabilir. Bu, sırt kaslarını her hareket ettirmeye çalıştığınızda yoğun ağrıya yol açan kaslarınızın arızalanmasına neden olabilir. Masaj terapisi, yaralı dokuların yeniden hizalanmasına yardımcı olacak ve onları eskisi gibi işlev görecek kadar güçlü hale getirecektir.


Masaj

Masaj Terapisinin Etkileri Ne Kadar Sürer?


İnsanların sırt ağrısını hafifletmek için masaj yapma konusunda sahip oldukları en büyük korkulardan biri, hayatlarının geri kalanında bunu yapmak zorunda kalacaklarıdır. Masaj terapisine gitmeyi bırakır bırakmaz, masaj sonucunda elde ettikleri rahatlamayı kaybedeceklerinden korkarlar. Bir sırt ağrısı yönetimi masajı için gittiğinizde, masaj terapisti ağrıya neden olan kaslarınızdaki gerginliği gidermek için çalışacaktır. Bu işlem sonucunda laktik asit açığa çıkacak ve bu da rahatsızlığa neden olabilir. Bu rahatsızlıktan kurtulmak için profesyonel bir masaj terapisti, kaslarınızdaki toksinleri atmak için bol su almanızı tavsiye edecektir.


Ayrıca, esnekliklerini koruyabilmeniz için sırt kaslarınızı esnetmeye devam etmenizi önerecektir. Rahatlamaya devam ederken, masaj terapisti ayrıca sizi sadece esnek kılmakla kalmayacak, aynı zamanda gelecekteki yaralanmaları önleyecek minimal güçlendirme egzersizleri yapmanızı tavsiye edebilir.


Masaj terapinizin faydalarından yararlanmaya devam etmek istiyorsanız, masajdan sonra aktif kalmanız gerekir. Sırtınız hala iyileşmekte olduğundan, durumunuzu daha da kötüleştirebileceğinden, germe veya egzersizleri aşırıya kaçmadığınızdan emin olmak önemlidir. Masaj terapisti size sadece faydalı olmayacak, aynı zamanda iyileşme sürecinizi hızlandıracak en iyi egzersizler konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.


Sırt yaralanmasının bir sonucu olarak acı içinde yaşamak veya yarardan çok zarar veren ağrı kesici ilaçlar almaya devam etmek zorunda değilsiniz. Masaj terapisi ilaçsız bir yöntemdir. Faydaları uzun süre devam eder, kronik veya küçük sırt ağrısından kurtulursunuz. İhtiyacınız olan tek şey, yaptığı işte gerçekten iyi olan eğitimli ve deneyimli masaj terapistini aldığınızdan emin olmaktır.

Comments


bottom of page