top of page

Sırt Ağrısına Ameliyatsız Çözüm: Masaj Terapisi


Sırt Ağrısına Ameliyatsız Çözüm: Masaj Terapisi

Sırt ağrısı mı yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Yetişkinlerin yüzde sekseni hayatlarının bir döneminde sırt ağrısı yaşarlar. İyi haber şu ki, masaj gerçekten yardımcı olabilir. Sırt ağrınızı hafifletmek için ameliyat olmayı düşünüyorsanız, genellikle masaj terapisi ve kayropraktik bakım ameliyattan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ama her zaman değil. Ne olursa olsun, masaj ameliyattan önce, sonra veya ameliyata alternatif olarak semptomlara kesinlikle yardımcı olabilir.


Sırt ağrısına katkıda bulunan çeşitli nedenler vardır ve bunların çoğu mekaniktir. Bu, omurganızda, disklerinizde, kaslarınızda veya sinirlerinizde fiziksel olarak bir sorun olduğu anlamına gelir.


Sırt Ağrısının Ana Nedenleri


Aşağıdakiler, sırtınızın ağrımasının yaygın ve mekanik nedenleridir:

 • Siyatik

Bu, genellikle bir bacağa da yayılan, alt sırtta yanan bir ağrıdır. Bunun teknik nedeni, kalçadan geçen ve bacağın arkasına doğru uzanan büyük sinirin (siyatik sinir) sıkışmasıdır.

 • Intervertebral Disk Dejenerasyonu

Bu, bel ağrısının en yaygın mekanik nedenlerinden biridir. Sırtınızdaki disklerin lastik gibi esnekliğini kaybettiği ve bozulmaya başladığı normal yaşlanma sürecinden kaynaklanır.

 • Fıtıklaşmış veya Yırtılmış Diskler

Bu, intervertebral diskler sıkıştırıldığında ve dışa doğru şiştiğinde (fıtıklaşma) veya yırtıldığında ortaya çıkar ve bel ağrısına neden olur.

 • Omurga Darlığı

Bu, omurilik daraldığında meydana gelir, bu da omuriliğe ve sinirlere baskı uygular. Bu genellikle yürürken ağrı veya uyuşukluk ile sonuçlanır ve bacaklarda zayıflığa ve hatta his kaybına yol açabilir.

 • Radikülopati

Bu durum, bir spinal sinir kökü sıkıştırıldığında, iltihaplandığında veya yaralandığında ortaya çıkar. Sinir kökü üzerindeki baskı, vücudun o sinir tarafından hizmet verilen diğer bölgelerine gidebilen uyuşukluğa (veya karıncalanma hissine) neden olabilir. Bu bazen spinal stenoz veya fıtıklaşmış/yırtılmış diskin bir sonucudur.

 • İskelet Yanlış Hizalamaları veya Düzensizlikleri

Omurganın doğuştan gelen anomalileri zamanla sırt ağrısına neden olabilir. Bazen ağrı yetişkinliğe kadar ortaya çıkmaz. Bu, skolyoz (omurga eğriliği) ve lordoz (belde anormal şekilde vurgulanmış bir kemer) içerebilir.


Sırt Ağrısının Mekanik Olmayan Nedenleri


Sırtla ilgili yapısal sorunlara ek olarak, nedenin doğası gereği ek tıbbi müdahale gerektiren sırt ağrısının başka nedenleri de vardır. Bu şunları içerebilir:

 • Böbrek Taşları

Bunlar, genellikle bir tarafta olmak üzere alt sırtta keskin ağrıya neden olabilir.

 • Enflamasyon

Bu artrit, osteoartrit ve romatoid artriti içerebilir.

 • Osteoporoz

Zamanla azalan kemik yoğunluğu.

 • Endometriozis

Rahim dışındaki yerlerde rahim dokusunun birikmesi.

 • Fibromiyalji

Yaygın kas ağrısı ve yorgunluğu içeren kronik bir ağrı sendromu.


Masöz

Masaj Sırt Ağrısına Nasıl Yardımcı Olur?


Masaj, sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için nazik, invaziv olmayan bir yoldur. Ayrıca zihni rahatlatmaya ve iyi uykuyu teşvik etmeye yardımcı olur. Kronik veya uzun süreli ağrı, fiziksel olarak yıldırıcı olduğu kadar duygusal olarak da çok stresli olabilir. Masajın sırt ağrısına yardımcı olabileceği bazı ana yollar şunlardır:

 • Artan Kan Akışı ve Dolaşımı

Bu, yaralı ve ağrılı kasları ve dokuları beslemek gibidir. Fiziksel aktivite veya yumuşak doku yaralanmasından (kas gerginliği gibi) kaynaklanan kas ağrılarını azaltır. Kaslar daha rahat olduklarında daha esnek olurlar.

 • Artan Endorfin Seviyeleri

Bu vücudun doğal ağrı kesici ilacıdır. Beyindeki iyi hisset kimyasalları, ruh hallerini iyileştirerek serbest bırakılır, depresyon ve kaygıyı azaltabilir. Bu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve iyileşmeyi hızlandırır. Kronik sırt veya boyun ağrınız varsa, birkaç saatlik rahatlamadan ne kadar keyif alabileceğinizi anlarsınız.

 • Uyku Kalitesini İyileştirir

Uyku, özellikle iyileşme ve yaralanma veya ağrı ile uğraşırken çok önemlidir. Masaj, daha iyi uykuya yardımcı olan fiziksel ve zihinsel rahatlamayı kolaylaştırır.


Sırt Ağrısı İçin En İyi Masaj Türleri

Sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olan üç ana masaj türü vardır:

 1. Derin doku masajı,

 2. İsveç masajı,

 3. Nöromüsküler tedavi (tetik nokta).

Comentários


bottom of page