top of page

Sırt Ağrısını Azaltmak ve Önlemek İçin İpuçları


Sırt Ağrısını Azaltmak ve Önlemek İçin İpuçları

Sırt ağrısı genellikle eklemlerden, kemiklerden, sinirlerden veya kaslardan kaynaklanır. En sık görülen şikayetlerden biridir. Sırt ağrısı, yıllarca süren veya sadece birkaç saniye veya dakika süren hafif kronik ağrı olarak hissedilebilir. Aralıklarla da ortaya çıkan sürekli donuk ağrı olarak hissedilebilir. Sürekli, keskin ağrı genellikle bir yerde bulunur veya uzuvlar gibi diğer bölgelere yayılır. Ayrıca zayıf, karıncalanma hissi veya uyuşukluk sunabilir.


Sırt Ağrısı Hakkında Birkaç Gerçek


Omurga kemikler, eklemler, omurilik, sinirler, tendonlar, bağlar ve kaslardan oluşur. Sırt ağrısı bunlardan herhangi birinden veya üstteki kaslardan kaynaklanabilir. Çoğu durumda, sırt ağrısı kendi kendini sınırlar. En yaygın sırt ağrısı semptomları, hafif veya şiddetli olabilen iltihaplanma veya travmadan kaynaklanır. Sırt ağrısına neden olan en yaygın iki durum dejeneratif spinal disk hastalığı ve spinal disk hernisidir.


Sırt ağrısının masum nedenleri arasında bağ yırtılması, kas gerilmesi, yırtılmış veya fıtıklaşmış omurga diskleri ve tahriş olmuş eklemler bulunur. Sırt ağrısına neden olan veya şiddetlendiren çevresel faktörler arasında artrit, iş yerinde duruş, obezite, psikolojik ve fiziksel stres yer alır. Diğer bazı nedenler arasında, sırtta çok fazla gerginlik yaratan çekirdek kuvveti eksikliği, iltihaplanmaya neden olan sıkı kaslar ve yanlış duruş nedeniyle pelvik kuşak yoluyla alt sırta doğru uzanırken gergin kalça fleksörleri yer alır.


Sırt Ağrısını Önlemek İçin Nedenler ve İpuçları


Obezite: Sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Ağır bir vücut, omurga üzerindeki artan baskıya katkıda bulunduğundan, sağlıklı bir vücut ağırlığını korumak sırt ağrınızı azaltmaya yardımcı olabilir. Aşırı kiloluysanız, bu fazla kilolar omurganızı zorlayabilir. Biraz kilo vererek acıyı azaltabilirsiniz. Düzenli egzersizi içeren bir kilo verme programı, tüm vücudunuzu daha iyi hissettirecektir. Besleyici bir diyet, yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı kilo, sırt ağrısını önleyebilir.


Kötü duruş: Sırt ağrısının yaygın bir nedenidir. Ayakta dururken, otururken ve bir şeyleri kaldırırken doğru duruşları koruyun. Bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar kullanırken, sık sık ara vermeye çalışın ve sırt ağrısı çekme şansınızı azaltacak esneme hareketleri yapın. İşler arasında düzenli olarak kısa molalar verin. Sandalyenizden kalkmak bile sıkışık kasların döngüsünü kırmaya yardımcı olabilir.


Masaj

Ağrıyı Azaltmak İçin İpuçları


Etkilenen bölgeye soğuk kompres uygulamak, alttaki sinirleri duyarsızlaştırarak ağrıyı geçici olarak uyuşturabilir. Bir ısıtma yastığı, ılık banyo veya sıcak su aracılığıyla ısı uygulaması, bölgedeki kan dolaşımını uyarabilir ve gergin kasları gevşetebilir.


Masaj terapisi, akut ve kronik sırt ağrısından kısa süreli rahatlama sağlayabilir. Sık masaj yaptırmak sizin için uygun olmayabilir ancak ayda bir masaj yaptırmak da etkili ve uygun olabilir. Sorununuza en uygun masajı seçmek önemlidir.


Eksiklik ve yetersizlik sırt ağrısına neden olabileceğinden veya daha da kötüleşebileceğinden D vitamini içeren sağlıklı bir diyet tüketin. Düzeltilmesi kronik bel ağrılarının tedavisinde önemli rol oynar. Yağlı balık, karaciğer, yumurta sarısı ve mantar gibi yiyecekler D vitamini düzeylerini iyileştirebilir.


Sırt ağrısını önlemek için şekerler, trans yağlar ve işlenmiş gıdalar gibi yüksek inflamatuar gıdalardan kaçının. Uygun formda antrenman yapın, sırt uzatma gibi egzersizlerle alt sırtın düzenli rehabilitasyonu ve güçlendirilmesi, duruşu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Germe, kas liflerine zarar verebilir, çünkü onları kasmak yerine onları esneterek yırtarsınız. Ağrıyı durdurmak istiyorsanız, agresif germe yapmak isteyeceğiniz son şeydir.

Comments


bottom of page