top of page

Sırt Ağrısını Hafifletmek için 5 Masaj Tekniği


Sırt Ağrısını Hafifletmek için 5 Masaj Tekniği

Sırt ağrısı, işe devamsızlıkların yaklaşık %40'ını oluşturur. Sırtınız en fazla ağırlığı ve fiziksel stresi taşıdığı için sırt kaslarında ve omurgayı destekleyen bağlarda gerginliğe neden olabilir. Sırt ağrısı, gerginlik ve sertlik hareketliliği sınırlayabilir ve yaşam kalitenizi etkileyebilir. Semptomlar 6 hafta veya daha kısa (akut) veya 3 ay (kronik) kadar sürebilir. Bazı durumlarda sırt ağrısı, ağrıyı artırabileceği veya daha fazla yaralanmaya neden olabileceği için günlük sosyal rollerinizi ve aktivitelerinizi engelleyen dayanılmaz bir durum olarak tanımlanabilir.


Yatak istirahati ve ısı veya buz uygulaması semptomları iyileştirmeye yardımcı olsa da, sırt ağrısı için masaj, yorgun ve ağrılı kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olan daha iyi bir çözüm sunar.


Masajlar Sırt Ağrısı Olan Hastalara Yardımcı Olur Mu?


Bel ağrısı alevlenmesinden kurtulmak birkaç haftadan aylara kadar sürebilir. Birçok insan, anti-inflamatuar ağrı kesici ilaçlar almak, fizyoterapi tedavisi almak ve fiziksel olarak aktif kalmak gibi geleneksel bakıma bağımlı olsa da, sırt ağrısı masajı tedavisi rahatlama sağlar.


Son birkaç on yılda masaj, sırt ağrısı olan insanlar için alternatif bakım olarak popülerlik kazanmıştır. Geleneksel sırt ağrısı tedavisinin karışımına eklendiğinde, profesyonel bir masaj terapistinin sihirli ve yatıştırıcı dokunuşu, ağrılı bir sırtta önemli ölçüde iyileşme ve ağrının giderilmesini sağlayabilir. Doğru kasları hedefleyerek ağrı ve gerginlik kaynağında kontrol edilebilir. Sağlık uzmanları, sırt ağrısı masaj tedavisini bel ağrısı için güvenli ve doğal bir rahatlama ve çeşitli ağrı tedavilerine etkili yardım olarak kabul eder. Ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcıları, sırt ağrısı hastalarını tıbbi tedaviye ek olarak masaj tedavisi aramaya bile teşvik etmektedir.


Spesifik olmayan kronik bel için masajın etkinliğini destekleyen çeşitli kanıtlar, semptomların ve işlevin iyileştirilmesi açısından faydalarını göstermektedir. İşte masaj terapisinin diğer birkaç şaşırtıcı sağlık faydası:

 1. Uzun Süreli Oturmanın Etkilerine Karşı Durun – Postürel stres, ofiste çalışan birçok insanda yaygın bir sorundur. Çoğu zaman boyun ve omuzlarda kendini gösterir. Uzun süre oturan masa başı çalışanlar, ağrılı ve zayıf bel ve gluteal kaslarla karakterize ileri düzey postüral stres biçimlerine daha yatkındır. Düzenli masaj tedavisi almak, uzun süreli oturmanın neden olduğu dengesizliği önleyebilir.

 2. Ağrılı Kasları Hafifletin – Düzenli masaj, kan dolaşımını etkili bir şekilde artırabilir. Kan akışı, etkilenen bölgeye yeterli oksijen ve besin sağlamaya yardımcı olur.

 3. Ruh Sağlığını İyileştirin – Güvenli, nazik ve profesyonel insan dokunuşu, terapötik ve rahatlatıcı etkiler sağlar. Haftada üç kez masaj tedavisi gören meme kanseri hastalarının daha az depresif ve daha az kızgın hissettikleri bildirilmiştir. Depresif ve endişeli hastalar ayrıca daha fazla rahatlama ve mutluluk yaşarken, stres seviyeleri de azalır.

 4. Uykuyu İyileştirin – Masaj yaptırmak sadece dinlendirici bir gece uykusu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda rahatça dinlenemeyenlere de yardımcı olur.

 5. Bağışıklığı Güçlendirme – Masaj, vücudunuzu zararlı hastalıklardan korumak için çok önemli olan beyaz kan hücresi sayınızı artırmanın etkili bir yoludur.


Sırt Ağrısı için Farklı Masaj Teknikleri


İşte sırt ağrısı için 5 farklı masaj tekniği:

 • İsveç Masajı

Masaj yaptırmayı düşündüğünüzde aklınıza gelebilecek ilk şey İsveç masajıdır. Bu masaj türü, sıkışık kaslardan rahatlama ve rahatlama sağlar. İsveç masajı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli teknikleri içerir:

 • Effleurage – Kasın tepesinden altına doğru uzun, süpürme vuruşları ile karakterizedir.

 • Petrisaj – Kas üzerinde yuvarlanma ve yoğurma hareketini içerir. Baskı genellikle müşterinin hassasiyetine bağlıdır. Bu teknik daha çok sırtın gergin bölgesine odaklanır. Masaj terapisti İsveç masajına hafif bir petrisaj ile başlar ve sonunda kas gerginliğini serbest bırakmak için basıncı arttırır.

 • Tapotement – Bu teknik, hafif ve ritmik vurma veya davul çalmayı içerir. Basınç ve hız, rahatlatıcı veya enerji verici olabilir.

 • Sürtünme – Masaj terapisti, gerilimi serbest bırakmak için etkilenen kasa derin basınç uygulayabilir.

İsveç masaj terapistleri, nazik ve uzman vuruşlar kullanarak, hastaların dinlenmiş ve rahatlamış hissetmelerine yardımcı olmak için stres ve ağrılı, gergin kaslardan kurtulma sağlayabilir.

 • Derin Doku Masajı

Derin doku masajı rahatlamak isteyenler için değildir. Bu tip masaj terapisi, ağrıyan kaslara sert basınç uygulanmasını ve kasların içinden kemiğe mümkün olduğunca derinden bastırılmasını içerir. Skar dokusunun serbest bırakılmasını sağlar ve kronik boyun ve sırt ağrısına neden olan sıkıca düğümlenmiş kasların gevşemesine yardımcı olur.


Derin doku masajı yaptırmadan önce masaj terapistinizle konuştuğunuzdan emin olun. Gevşemeyi teşvik etmese de, düğümlenmiş kasların serbest bırakılması sırasında aşırı ağrı yaşamamalısınız. Ancak profesyonel derin doku terapistleri isteğiniz üzerine baskı seviyesini ayarlayabilir. Genellikle hafif vuruşlarla başlar ve sonunda masaj boyunca derinlere iner. Seanstan sonra, birkaç gün boyunca kas ağrısı yaşayacaksınız.

 • Tetik Nokta Masajı

Tetik nokta masajında ​​kullanılan teknikler derin doku masajına benzer. Amacı, gergin kaslar veya tetik nokta içindeki sıkı bir noktayı belirlemek ve serbest bırakmaktır. Tetik noktaları vücudun diğer bölgelerinde ağrıya neden olabilir. Örneğin, sırtınızda ve boynunuzda bir tetik noktanız varsa, migrene veya bacaklara yayılan ağrıya neden olabilir.


Bu teknik tüm kas uzunluğu üzerinde çalışmasa da, kas ağrısını ve gerginliğini gidermek için belirli tetik noktasını serbest bırakmaya odaklanır. Terapist, tetik noktasına derin basınç darbeleri kullanacak ve ardından tetik noktayı gevşetene kadar art arda bırakacaktır.


Masöz

 • Miyofasyal Masaj

Tetik nokta masajına benzer, ancak masaj terapisti, sırt da dahil olmak üzere vücuttaki kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olmak için fasyal tetik noktalarını hedefler. Fasya, vücuttaki tüm kasları birbirine bağlayan ve kaplayan ince bağ dokusu katmanları olduğundan, miyofasyal masaj, vücudun her yerindeki daha geniş kaslara odaklanır. Bu teknik, vücudun her yerinde hafif vuruşlarla başlayacak ve fasyadaki kas gerginlik noktalarını hissedecektir. Sıkı noktaları belirledikten sonra, terapistler fasyadaki tetik noktalarını yavaşça serbest bırakmak için basıncı artıracaktır. Miyofasyal masaj, fibromiyalji ve kronik yorgunluk sendromunu da etkili bir şekilde rahatlatabilir.

 • Spor Masajı

Spor masajı terapisi, sporla ilgili yaralanmalardan muzdarip insanlara rahatlama sağlar. Ağrı, kaygı ve kas gerginliğini gidermenin yanı sıra spor masajı, atletik esnekliğinizi ve performansınızı artırmaya da yardımcı olur. Spor masajı tüm vücut masajı olabilir veya vücudun belirli bölgelerine odaklanabilir. Terapist, ihtiyaçlarınıza veya tercihlerinize bağlı olarak derin baskı veya yatıştırıcı vuruşlar kullanabilir.

Comments


bottom of page