top of page

Sırt Masajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Sırt Masajı-Yaparken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler-Nelerdir-?

Masaj oldukça önem arz eden bir konudur. Uzman ellerden çıkan bir masaj ile bütün günün yorgunluğu ve stresi atılabilir, kendinizi yenilenmiş gibi hissedebilirsiniz. Vücudun her alanı, her bölgesi ayrı masaj tekniği ve ustalığı ister. Masaj uygulamasına en çok ihtiyaç duyan yer ise hiç şüphesiz ki, sırt bölgesidir.


Bütün gün eğilip kalkmaktan, ağır birşey kaldırmaktan, çanta taşımaktan ya da uyurken kullanmış olduğunuz yatağın verdiği rahatsızlıktan dolayı olarak sırt ağrısı çekmeniz mümkündür. O sebepten tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atmak adına iyi ellerden çıkan bir sırt masajı uygulaması kişide ilaç etkisi yaratır.


Sırt bölgesi, omuriliği de kapsamış olduğundan dolayı ekstra hassasiyet ve özen gerektiren bir alandır. Bu konuda tecrübeniz yok ise mutlaka teknik gerektiren tarzda bir sır masajı uygulamamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde masaj uyguladığınız kişiye zarar verebilir, daha da çok ağrı çekmesine neden olabilirsiniz.


Sırt Masajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Öncelikle oda sıcaklığını uygun bir düzeye getirmelisiniz. Genel olarak yaklaşık 25 derecelik sıcaklıkta olan bir alan uygun olabilir.

 • Masaj uygulanacak olan odadaki ortamı daha da güzelleştirmek için güzel bir müzik açabilir ve etrafta hoş kokulu mumlar, tütsüler yakabilirsiniz.

 • Masaj uygulayan kişinin anatomi bilgisi olması çok önem gerektiren bir konudur. Bu bilgiye sahip olmadan sağlıklı ve etkili bir sırt masajı uygulamak doğru olmaz. Sırt bölgesinde hangi noktalara, nasıl müdahale edilmesi, ne çeşit masaj uygulanması gerektiği gibi teknik bilgileri uygulamak adına anatomi bilgisi şarttır.

 • Sırt masajı uygulamasına başlama noktası omuzlar olmalıdır. Omuzlara masaj uygularken kesinlikle yağ kullanın, masaj yağını avuçlarınıza döküp, ardından da omuz bölgesini ovalamaya başlayın. Omuz bölgesine parmak uçlarınız ile dairesel hareketler uygulayın, masaj yaptığınız bireyin istekleri doğrultusunda parmak hareketlerinizin baskısını arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

 • Sırt bölgesinin önemli yerlerinden birisi de kürek kemiğidir. Kürek kemiği bölgesi, masaj esnasında oldukça keyif alınan bir bölgedir. Bu bölgenin masaj uygulamasını yumuşak parmak hareketleri ile uygulamanız duyulan hazzın daha da yüksek olmasını sağlayacaktır.

 • Omurga masajı uygulaması fazla dikkat ve hassasiyet ister. Bu alanda kemik yapısına zarar vermeden çok dikkatli bir biçimde uygulama yapmalısınız. Aksi takdirde omurgada zarar verebilmeniz mümkündür. Omurga alanını olabildiğince yumuşak hareketler ile ovmaya da özen göstermelisiniz.

 • Masajı yaparken önce yumuşak ve dairesel parmak hareketleriyle uygulayın. Masaj uyguladığınız kişi ile ara ara konuşun sırt bölgesinde ağrısının yoğun olduğu alanı bulduğunuzda o alana daha da fazla ağırlık verin. Masaj uyguladığınız kişinin de isteği doğrultusunda yumuşak başlamış olduğunuz masaj hareketlerinin basıncını da arttırabilirsiniz.Sırt Masajının Faydaları Nelerdir?

 • Doğru ellerden, işinin ehli kişilerden çıkan bir sırt masajı kronik ağrıları olan kişilerin, düzenli masaj yapılması halinde bu ağrılardan kurtulabilmesini sağlar.

 • İyi bir sırt masajı duruş bozukluklarını düzeltir.

 • Vücudun tam ortasındaki kan akışını hızlandırır dolayısı ile düzgün bir kan akışının oluşumu sağlanır.

 • El ve ayak hareketlerinde problem yaşayan, bel bölgesinde kronik olarak görülen ağrıları olan bireyler için de sırt masajı oldukça önemlidir.

 • Sırt masajı, boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi sorunu olan bireylere tavsiye edilir.

Comentarios


bottom of page