top of page

Siyatik İçin Masajın Faydaları Nelerdir?


Siyatik-İçin-Masajın-Faydaları-Nelerdir-?

Siyatik Nedir?


Siyatik, kalçalarınızdan, belinizden ve her bacağınızdan aşağı doğru uzanan siyatik sinir boyunca ağrıya atıfta bulunmak adına kullanılan bir terimdir. Siyatik tipik olarak vücudunuzun yalnızca bir tarafını etkiler ve şiddeti hafif ila şiddetli arasında farklılık gösterebilir. Çoğunlukla etkilenen bacak ve ayaktaki uyuşma, karıncalaşma ya da halsizlik gibi diğer semptomlar ile beraber görülür.


Siyatik, günlük aktivitelerinize müdahale edebilir ve ayakta durmayı, yürümeyi ve hatta oturmayı da zorlaştırabilir. Geleneksel ağrı kesicelere alternatif olarak denemek isterseniz, masaj yardımcı olabilir. Siyatikinizin altta yatan sebebini tedavi etmez, fakat acıdan geçici olarak bir rahatlama sağlayabilir. Siyatik masajının potansiyel yararları ve kendiniz nasıl deneyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek adına okumaya devam edebilirsiniz.


Siyatik İçin Masajın Yararları Nelerdir?


Masaj terapisi ağrıyı hafifletmek adına etkili bir yöntemdir. 2014 yılında yapılan bir araştırma, derin doku masajı uygulamasının, siyatik belirtisi olabilen bel ağrısını hafifletmek adına steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar kadar etkili olabileceğini dahi buldu. Siyatik söz konusu olduğunda, masaj iki şekilde katkı da bulunabilir. Masaj uygulamasının ana faydası gergin kasları yatıştırmaktır. Kaslarınız gergin olduğunda, siyatik sinirin de dahil olmak üzere sinirlere daha fazla baskı uygulayabilirler.


Bu gergin olan kaslara masaj uygulamak siyatik sinirin üzerindeki baskıyı azalmaya katkı da bulunabilir. Yumuşak doku masajı, endorfin salınımı uyararak ağrı etiğinizi arttırmanıza da yardımcı olabilir. Endorfinler zevki arttırır ve ağrıyı da hafifleterek artan bir refah hissine sebep olur. Bunun yanı sıra egzersiz ve yemek esnasında serbest bırakılırlar.


Siyatik İçin En İyi Masaj Çeşidi Nedir?


Birkaç tür masaj terapisi vardır. Bir çeşidin siyatik ağrısı için diğerinden daha yararlı olduğuna dair çok fazla kanıtta yoktur. Bu yüzden birisini seçmek kişisel tercihinize bağlıdır. İşte en yaygın çeşitlerden bazılarına bir göz atabilirsiniz.Derin Doku Masajı


Derin doku masajı, kaslarınızdan ve bağ dokularınızdan gerginliği gidermek adına yavaş vuruşlar ve derin parmak basıncı kullanan agresif bir masaj yöntemidir. 2014 yılında yapılan bir klinik çalışmada, iki hafta boyunca haftada beş gün yaklaşık 30 dakikalık derin doku masajı seansının siyatik de dahil olmak üzere bel ağrısına etkili bir şekilde tedavi ettiği bulunmuştur.


İsveç Masajı


İsveç masajı derin doku masajı kadar baskı kullanmamaktadır. Bunun yerine, akan yoğuma manipülasyonları bağ dokunuzdaki sinir uçlarını uyarmak ve kan akışını arttırmak adına kullanılır. Bunun yanı sıra genel gerilimi serbest bırakmaya ve rahatlamayı da teşvik etmeye katkı da bulunur.


Nöromüsküler Masaj


Nöromüsküler masaj, kasılmış olan kasları serbest bırakmak ve gerginliği azaltmak adına derin doku basıncı ve sürtünmeyi birleştiren gelişmiş masaj manipülasyonları kullanır.


Miyofasyal Gevşeme


Miyofasyal salınım, miyofasyal dokularınızdan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek adına kullanılan bir tekniktir. (Kaslarınızı destekleyen ve çevreleyen sert zar) Miyofasyal dokularda sert, taşınmaz kısımlar olan tetik noktaları ağrıya ve sertliğe sebep olur. Odaklanmış basınç ve tetik noktalarına gerilme, sertliği ve ağrıyı azaltmaya katkı da bulunur.


Sıcak Taş Masajı


Sıcak taş masajı gevşemeyi teşvik etmek ve gergin olan kasları kolaylaştırmak adına kullanılır. Isıtmalı taşlar vücudun belli kısımlarına yerleştirilir ve Isveç masaj tekniklerini kullanılırken masaj terapisti aracılığı ile tutulabilir.


Comentarios


bottom of page