top of page

Siyatik Masajı Nasıl Yapılır?


Siyatik-Masajı-Nasıl-Yapılır-?

Siyatik Sinir


Leğen kemiğinden başlamakta olan ve kalçalardan da geçerek dizin arka kısmından topuklara kadar inen bir sinirdir. Vücudun en büyük sinirleri arasında, en büyük sinir olduğu için bu sinirin zedelenmesinin sonucunda bir ağrı ortaya çıkar. Siyatik sinir pek çok sebepten kaynaklı olabilir. Bunların bazıları ise şunlardır:

  • Şeker hastalığı nedeni ile olmaktadır

  • Bir takım omurga hastalıkları neden olabilir

  • Omurgada var olan kireçlenme ve eğrilikler

  • Yapılan enjeksiyonun siyatik sinire doğru denk gelmesi

  • Herhangi bir kaza geçirilmesinin sonucunda oluşan travmalar


Masaj Nasıl Yapılır?


Kişinin siyatik sinirinde zedelenme olması sonucunda bacak hareketlerinde ciddi bir oranda kısıtlanma söz konusu olur. Daha çok kalça ve ayak kısımlarında ağrıların olacağı gibi aynı zamanda da bireyin şiddetli bacak hissizliğine de sebep olacaktır. Sinirlerin zedelenmesi sonucunda meydana gelecek olan bu hastalığın tedavisi günümüzde de mümkündür.


Pek çok tedavi metodu bulunmaktadır. Bireyin kas güçsüzlüğünün olması sebebiyle yapacak olduğu bir takım masaj uygulamaları sonucunda kasların yeniden güçlenmesi söz konusu olacaktır. Profesyonel bir masaj terapisti bularak kendinize masaj uygulatabileceğiniz gibi evinizde, siz kendiniz de siyatik ağrısı çekiyorsanız masaj uygulayabilecek olduğunuzu unutmamalısınız.


Siyatik ağrınız olduğunda çoğu hastanın yanlış bildiği bir durum da hareketsiz olarak kalmaktır.Hareket ettiğiniz vakit burada ki kaslarınız çalışacak olduğundan dolayı sizlerin de iyileşmeniz ve de siyatik sinir sebebiyle oluşan ağrılarınızın dinmesi mümkün olabilecektir. Avuç içlerinizi sırt bölgenizin tam ortasına koymalısınız. Sırt bölgenizden başlayıp ellerinizi hafif bir şekilde bastırarak kalçanıza doğru sürtün. Parmaklarınızı kalçanızın üst bölgesine koyun. Burada ki kaslarınızı masaj ile ovmaya başlayın, hafif bir baskı uygulayarak sizlerde kendinize masaj uygulayabilirsiniz.Tenis Topu Masajı Nasıl Uygulanır?


Bu masaj tenis toplarını kullanarak uygulamanız gereken bir masaj olmaktadır. İki tane tenis topunu bir çorabın içine koyun. Yere sırt üstü olacak bir şekilde uzanmanız gerekir. Topları sırt kısmınıza yerleştirin ve sizlere yere doğru hafif hareketler edinin. Bu işlem yaklaşık bir dakika boyunca uygulanmalıdır. Daha sonra topları sırrınızın başka bir kısmına getirin.


Bunun yanı sıra tenis topu masajı uygulamasını ayaktada yapabilirsiniz. Düz bir şekilde yaslanın. Bu tenis toplarını sırt bölgenize yerleştirin. Sizler de dik bir şekilde durun, tenis toplarının da belinize değmesini sağlayın. İşlemi sizin ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlar. Tenis topu veya silindir kullanarak uygulayacak olduğunuz masaj son derece yarar gösterecektir.


Bacak Masajı


Ellerinizi ayak bileğinizi saracak bir şekilde tutun. Bacağınızın arka bölümünde birleştirin. Ellerinizin avuç içini kullanarak yukarıya olacak şekilde hafif bastırıp, ovmaya başlayın. Avuç içiniz ile yanlara baskı uygulayarak sizler de yukarıya olacak şekilde kaydırmalısınız. Bu işlemi baldır kısmınızın arka kısmına da ellerinizin yettiği yere kadar uygulayın. Bu işlemi eğer bir yakınınız yapar ise sizin için daha da iyi olacaktır.


Bacak masaj uygulaması her zaman için kendiniz aracılığı ile uygulayacağınız en zor masaj olacaktır. Sizler de her zaman masaj uygularken masaj yağı ya da bebek yağı kullandığınız vakitlerde daha basit bir şekilde elleriniz vücudunuzdan, bedeninizden kayacaktır. Bu da masaj uygulamasının daha yararlı olmasını sağlar.


Masaj dışında sizlerde fizik tedavi doktoru aracılığı ile önerilmekte olan bir takım egzersizleri uygulamanız sonucunda burada ki kasların güçlenmesini de sağlayabilirsiniz. Bu egzersizler her zaman için vücudumuzun en uzun siniri olan siyatik sinirinin var olduğu kasların çalışmasında katkı da bulunacaktır.

Comments


bottom of page