top of page

Siyatik Nedenleri ve Masajın Bütünsel Rolü


Siyatik Nedenleri ve Masajın Bütünsel Rolü

Sürekli ağrı sırtınızı, kalçanızı ve bacağınızın dış tarafını mı etkiliyor? Otururken kötüleşen arkanızda bir ağrı hissediyor musunuz? Bunlar, siyatik sinir bozukluğunun neden olduğu hafif ila şiddetli ağrılı bir durum olan siyatik ile ilişkili semptomlardır.


Siyatik Siniri Nedir?


Alt omurgadaki beş sinir kökünün birleşmesiyle oluşan insan vücudundaki en büyük sinirdir. Siyatik sinir, kalçaların derinliklerinde ilerler, arka uyluk boyunca ilerler ve topuk ve tabana ulaşır. Omuriliği uyluk, bacak ve ayağın kasları ve derisi ile birleştirir.

Bu sinir, alt bacaklardaki birkaç kası ve işlevlerini kontrol eder ve düzenler ve alt ayak ve alt bacaktaki cilde duyu sağlar. Bazı durumlarda, siyatik bir durum değil, siyatik sinirin altında yatan başka bir bozukluğun belirtisidir.


Siyatik Belirtileri


Siyatik hastalığının önde gelen semptomu, her iki bacakta da siyatik siniri boyunca alt sırttan ayağa giden herhangi bir yerde hissedilen bir çekim ağrısıdır. Diğer semptomlar şunları içerir:

  • Oturduğunuzda kötüleşen belinizde veya kalçanızda ağrı,

  • Bacakta veya ayaklarda yanma ve karıncalanma hissi,

  • Kısıtlı hareketin eşlik ettiği ayakta veya bacakta güçsüzlük hissi,

  • Ayağa kalkmayı zorlaştıran bir ağrı.

Siyatik Nedenleri


Lenfatik drenaj ve siyatik yakından ilişkilidir ve siyatik sinir bozukluğu, lenfatik sisteminizin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Bu duruma, spinal veya siyatik sinir tümörleri dahil olmak üzere omurganın çeşitli koşulları neden olur. Siyatiğin diğer yaygın nedenleri şunlardır:

  1. Aşırı basınç nedeniyle kıkırdaktaki yastıklamanın zayıfladığı ve yırtıldığı fıtıklaşmış diskler. Alt ekstremite ağrısına ve uyuşma hissine neden olan siyatik siniri sıkıştırır.

  2. Spinal stenoz, spinal kanalı daraltan omurganın omurlarının dejenerasyonudur. Omuriliğe ve siyatik sinir köklerine aşırı baskı uygular.

  3. Spondilolistezis veya bir omurga kemiğinin veya bir omurun diğerinin üzerine uzanarak siyatik sinirleri sıkıştırdığı dejeneratif bir disk bozukluğu Piriformis sendromu, piriformis kaslarının omurganın alt kısmını uyluk kemiklerine bağladığı veya kasıldığı bir durumdur. Bu zayıflatıcı durumun diğer önde gelen nedenleri hamilelik ve bel veya kalçadaki kas spazmlarıdır.

Siyatik Tedavisinde Bütünsel Terapi

Siyatik, semptomları ortadan kaldırmak ve rehabilite edici bir etki sağlamak için kapsamlı tedavi gerektiren kronik bir durumdur. Farklı ilaç türleri, fizik tedavi veya cerrahi, uzun süreli etkilerle optimum sonuçlar sağlamayı amaçlar. Bununla birlikte, bütünsel bir masaj terapisini denemek, aradığınız çözümü sağlayabilir ve aynı zamanda zihne ve vücuda başka faydalar da sunar.


Masaj, siyatik üzerinde çeşitli şekillerde çalışabilir ve iltihabı azaltmak, alt sırt, dokuları ve siyatik sinirlerinin işlevselliğini artıran kaslara taze kan sağlamak için dolaşımı uyarmak için kanıtlanmış bir tekniktir.


Masaj seansları ayrıca, iltihaplı bölgelerden toksinlerin, fazla sıvının ve beyaz kan hücrelerinin çıkarılmasını düzenlemek için lenf sistemini güçlendirir. Son teknoloji masaj türleri, gergin kasları güçlendirir ve gevşetir, kas tonusunu ve kalitesini en doğal ve etkili yollarla artırır.


Masaj

Özel Masaj Terapileri

Kötü bir duruş, bazı kasları aşırı kullanırken veya yetersiz kullanırken durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir, kasların gerginleşmesine ve siyatik sinir sorunlarına yol açabilir. Eşsiz ve kapsamlı masaj hizmetleri, duruşu iyileştirmek ve siyatik ağrısını ortadan kaldırmak için çevredeki kasların tonunu ve kalitesini iyileştiren bu kasları gevşetmeye yardımcı olur. İltihaplı kaslar üzerinde yatıştırıcı bir etki sunan derin doku masajı ve diğer nöromüsküler teknikleri tercih edebilirsiniz. Alternatif olarak, sıcak taş masajı, gergin kasları yan etkiler olmadan doğal olarak rahatlatmak için diğer tekniklerle birlikte çalışabilir.


Comments


bottom of page