top of page

Siyatik Tedavisinde Hangi Yöntemler Etkili?


Siyatik-Tedavisinde-Hangi-Yöntemler-Etkili-?

Siyatik Tedavi Yöntemleri


Siyatik tedavisinde mevcut olan tıbbi yöntemler etkili ve başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Kişilerin yaklaşık %90’lık kısmı birinci basamak sağlık hizmeti kurumlarında medikal ve fizik tedavi yöntemleriyle şifa bulabilmektedir. Fakat bir grup birey için daha önce sofistike tedavi yöntemleri gerekebilmektedir. Ağrı kesiciler ve kas gevşetici tedavilerinin yanı sıra kişilerin daha doğru bir şekilde bilgilendirilmesi çok önemlidir.

Siyatik Tedavisinde Antidepresanlar ve Kas Gevşeticiler


Antidepresanların ve kas gevşeticilerinin siyatik ağrısı için faydalı olduğu bilinmektedir. Çünkü kronik ağrı depresyona, kas sıkışmasına ve uyku bozukluklarına sebep olabilir. Kronik ağrınız varsa endişe, depresyon ve sinirlilik sık görülür ve bu durum genel olarak iyileşme sürecinizi de yavaşlatabilir. Bu tip durumlarda da düşük doz antidepresanlar ve kas gevşeticiler ek fayda sağlayabilir. Ağrı çok yönlü bir durumdur, bu sebeple doktorunuz size yararlı olacağını düşünürse, antidepresan kullanmaktan çekinmenize de gerek yok.

Siyatik Tedavisinde Kayropraktik Yöntem


Siyatiğin yaygın bir sebebi piriformis sendromudur. Piriformis kası sırtın alt bölgesinde bulunur, karın halkasına bağlanır ve kalça rotasyonuna katkı da bulunur. Siyatik sinir piriformis kasının alt kısmından geçer. Bu kas bir kasma ve düşme, kalça artriti ya da bacak uzunluğunda bir farklılığa karşı hassastır. Bu gibi durumlar, piriformis kasında spazm ve kramp gelişimine sebep olabilir, bu nedenle siyatik sinir sıkıştırılabilir ve iltihaplanma, ağrıya sebep olabilir.


Kayropraktik tedavi için doğru teşhis oldukça önemlidir. Kişinin tıbbi geçmişi iyi bir şekilde incelenmeli, nörolojik ve fiziksel muayenesi için gerekli olan testler yapılmalıdır. Bu muayene ve testler, kayropraktik tedavinin düzenlenmesine ve olası kontraendikasyonların da önlenmesine katkıda bulunur. Kayropraktik tedavinin amacı, vücudun kendi kendisini iyileştirme potansiyeline katkı da bulunmaktır. Omurga hareketini kısıtlayan ağrıyı da azaltmayı amaçlar. Kayropraktik tedavi cerrahi bir işlem değildir ve ilaç kullanılmaz. Tedavi çeşidi, hastanın siyatik nedenine göre hesaplanır.Siyatik Tedavisinde Yoga


Yoga fiziksel hareket, zihinsel odaklanma ve nefes alma üstüne yoğunlaşmaktadır. Siyatiğin kaynağı fıtıklaşmış bir disk ise yumuşak duruş ve basit hareketlerden oluşan bir yoga pratiği alt beli uzatacak, hizalayacak ve güçlendirecektir. Fıtıklaşmış bir disk problemi cerrahi müdahale dışında da tedavi edilebilmesi mümkündür. Yoga bu tedavi yöntemlerinden birisidir. Fıtığın neden olduğu sorunları, hatta bazen yaptığı baskıyı azaltarak kişinin ağrısının azalmasına ve yaşam kalitesinin artmasına katkı da bulunur.


Siyatik Tedavisinde Masaj


Sıkı sırt kasları, sinir köklerinize baskı yapabilir. Masaj terapisi bu kasları gevşetir ve sıkışmayı ya da tahrişi önlemeye katkı da bulunur. Bu masaj, ağrı kesici endorfinlerin salınmasını da teşvik eder. Sizi rahatsız eden ve yaşamanızı kısıtlayan ağrıların azalmasını da geçici olarak sağlayabilir.


Siyatik Tedavisinde Akupunktur


Akupunktur ile ağrı tedavisi dünyada ve ülkemizde sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Siyatik ağrısı tedavisinde de önerilmektedir. Yaş veya cinsiyet tedaviye başlamak için önem taşımaz. Akupunktur ile siyatik tedavisinde, genel enerjetik rahatszlıklar ve lokal ağrı veren noktalar göz önüne alınır. Enerji dengesi sağlanır, bölgesel tedavi uygulanır ve iğneler ile ağrılı noktalara lokal tedavi uygulanır. İlaç kullanılmayan bir tedavi çeşididir.


Uzmanların önerisine göre klasik, modern lazer ile akupunktur ve elektro akupunktur tedavilerinden birisi tercih edilebilir. Haftada iki defa olmaz üzere 12 ila 15 seans uygulanır. Kişinin seansları aksatmaması ve uzman doktorların tavsiyelerine uyması da büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde ağrıların önüne geçmek ve sağlıklı, etkili sonuçlar almak da mümkündür.


コメント


bottom of page