top of page

Skolyozlu Kişiler Masaj Terapisinden Nasıl Yararlanabilir?


Skolyozlu Kişiler Masaj Terapisinden Nasıl Yararlanabilir?

Skolyoz, omurganın pelvis üzerinde yanal olarak, neredeyse her zaman sağa doğru kıvrıldığı bir tür postüral sapmadır. Bu durum genellikle ilk olarak erken ergenlik döneminde veya ergenliğin hızlı büyümeyi tetiklediği geç çocukluk döneminde görülür. Kız çocuklarına hem skolyoz teşhisi konması hem de tedaviye ihtiyaç duyulması daha olasıdır. Skolyoz veya diğer postural sapma problemler için tedavi olmamasına rağmen, masajın mükemmel bir tedavi yöntemi olduğu kanıtlanmıştır.


Üstyapı ağrıyı hafifletebilir, uykuyu iyileştirebilir ve skolyozun etkilerinden kaynaklanan hareket açıklığını artırabilir. Bazı durumlarda masaj, duruş alışkanlıklarını tersine çevirebilir ve omurgaya veya çevredeki kaslara ve dokuya kalıcı hasarı önleyebilir. İdeal olarak, skolyozun ilk belirtileri erken yakalanır ve bir masaj terapisti, anormal omurga eğriliğinin kaslar, tendonlar ve bağlar üzerinde neden olduğu stresi hafifletmeye başlayabilir.


Skolyoz için Kayropraktik ve Masaj Terapileri


Kayropraktik terapi, skolyoz için başvurulan bir tedavidir, ancak geleneksel masajla eşleştirildiğinde en iyisidir. Kayropraktik seansları, omurgada önemli ayarlamalar yapabilir ve yıllarca süren duruş problemlerini düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak tedaviler genellikle diğer vücut çalışmaları ile entegre edilmediğinde daha az etkilidir.


Bir kayropraktik uzmanı omurga hizalamasını bir şekilde ayarladıktan sonra sırt dokularını desteklemek önemlidir. Bu destek olmadan, yıllarca koşullandırma, kasların omurları anormal duruşa geri zorlamasına neden olabilir. Masaj, omurganın içbükey tarafındaki kasları ve dokuları uzatmaya ve gevşetmeye odaklanır ve kayropraktik tedavilerden kaynaklanan yeni duruş ve hareketlilik ile kasların yeniden çalışmasına yardımcı olur. Hassas bir yapı olan omurga sadece bir profesyonel tarafından tedavi edilmelidir. Hem kayropraktik hem de masaj terapisi için her zaman yetkili bir uygulayıcı arayın.


Spinal Sapmalar için Diğer Üstyapı Modaliteleri


Skolyozun çeşitli etkileri için birçok masaj terapisi yardımcı olabilir. En uygun tip, bireyin ihtiyaçlarına bağlıdır. Derin doku masajı, vücudu omurga anormalliklerinin neden olduğu dengesizliği telafi etmiş birine yardımcı olabilir, ancak yaklaşım genellikle sert bir dokunuş ve ağır baskı içerdiğinden, bazı müşteriler için en rahat yaklaşım olmayabilir.


Dokuları uyaran ve daha fazla hareketliliği destekleyen miyofasyal gevşetme benzer şekilde çalışır ancak bağ dokusuna veya fasyaya hafif basınç ve yumuşak dokunuş kullanır. Bu terapi, özellikle spinal anormalliklerin neden olduğu ağrı ve gerginlik için etkilidir. Masaj terapistleri, dokunun sağlıklı bir omurga yapısına uyum sağlaması için fasyadaki gerginliği azaltmaya ve esnekliği artırmaya odaklanır. Bir çalışma, skolyozlu biri için duruş, ağrı seviyeleri, gövde rotasyonu ve genel yaşam kalitesinde iyileşme olduğunu göstermiştir.


Skolyozdan kaynaklanan komplikasyonlar sadece ağrıya değil, aynı zamanda ciddi hareket kısıtlamalarına da neden olabilir. Diğer terapi seçenekleri, hizalamayı düzeltmek için germe, hareket ve yardımlı egzersizler sunar.


Masaj

Skolyoz İçin Masajdan Kimler Yararlanabilir?


Herhangi bir sağlık durumu için üstyapı aramadan önce daima doktorunuza danışmanız önerilir; ancak skolyoza uygulanan masaj ve ilgili tedaviler için genel bir kontrendikasyon yoktur. İster ergenlik döneminde erken teşhis edilsin, ister onlarca yıl tedavi edilmeden bırakılsın, skolyoz doğru vücut çalışmasıyla iyileşebilir.


Skolyoz için masaj terapisi ve manuel traksiyon uygulanan 40 yaşındaki bir kadını inceleyen bir çalışmada, sekiz yıl boyunca vücut çalışması seansları ile hareketlilikte ve göğüs kafesi deformitesinin düzeltilmesinde önemli gelişmeler bulundu. Masaj, spinal sapmaları düzeltemese bile, gerginliği ve kas stresini azaltmanın faydaları küçümsenemez. Araştırmalar, skolyoz tedavisinde semptomları yalnızca ağrı ortaya çıktığında ele alan palyatif bakım yerine vücut çalışmasının tutarlı kullanımını desteklemektedir.


Vasküler problemler, kalp rahatsızlıkları veya kronik inflamasyon gibi birlikte ortaya çıkan sağlık sorunları yaşıyorsanız, skolyoz için masaj tedavisi aramadan önce doktorunuza danışın.

Comments


bottom of page