top of page

Spor - Fitness ve Dans Sonrası Masajın Önemi


Spor-Fitness-ve-Dans-Sonrası-Masajın-Önemi

Yapılan araştırmalar sonucunda, spor, egzersiz sonrası masaj yaptıran ve yaptırmayan bireyler arasında oldukça büyük farkların ortaya çıktığı gözlenmektedir. Özellikle de tavsiye edilen masaj çeşidi İsveç masajı ve klasik masajdır. İsveç masajının önerilme sebebi ise diğer masaj tekniklerine göre daha uzun süren bir masaj olmasıdır. Fitness, dans, spor vb. Aktiviteler sonucunda meydana gelen kas ağrıları ve kan dolaşım bozukluğu masaj sayesinde ortadan kalkacaktır.


Profesyonel, deneyimli ve işinin ehli bir masör ya da masöz aracılığı ile yapılan masaj, kan dolaşımını düzene sokar ve kas ağrılarından kurtulmanızı sağlar. Fitness ve spor sonrasında meydana gelen laktik asitlerin ve ödemlerin de atılmasında etkin rol oynamaktadır. Fitness ve spor gibi aktivitelerden sonra uygulanan masajın faydalı olup olmadığını anlamak için yapılan bir araştırmadan söz edelim.


Bu araştırmada iki çeşitli genç yetişkinlerden oluşmuş bir grup bulunmaktadır. İki gruptan da bacakları ağrıyana kadar spor, egzersiz yapmaları istendi. Özellikle de bacaklarını zorlayacak hareketler yaptırıldı. Spordan yarım saat kadar sonra bir gruba masaj uygulandı. Vücuduna ve bacaklarına masaj uygulanan gruptakiler masajdan yaklaşık 60 ila 90 dakika sonra hiç bir kas ve eklem ağrısı yaşamadan gündelik hayatlarına, yaşantılarına devam edebildiler. Diğer grupta yer alan ve masaj uygulanmayan sporcular ise kas, eklem ve hamlama ağrısını iki gün boyunca yaşamak zorunda kaldılar. Bu sonuçları saptayan araştırmalar da da görüldüğü üzere, masaj sadece bir keyif rahatlama veya stresten arınma terapisi değildir.


Aynı zamanda fitness ve spor gibi yorucu olan aktiviteler sonrasında bizi dinlendiren, kas ve eklem ağrılarını yok eden, rahatlatan, kan dolaşımını düzenleyen etkili bir terapi yöntemidir. Bunun yanı sıra denekler üstünde ortaya çıkan bir önemli başka husus; Masaj uygulanan deneklerin kan dolaşımlarının 72 saat boyunca fazlası ile zinde olduğu gözlemlenirken, masaj uygulanmayan diğer gruptaki deneklerin kan dolaşımlarının fazlası ile donuk olduğu da gözlemlenmiştir.


Bu bir çok kişi aracılığı ile önemsenmemesine rağmen aslında çok ciddi bir problemdir. Çünkü spor vb. Gibi aktiviteler sonrasında kan dolaşımının durağan olması kas zedelenmesinin de belirtisidir. Aynı zamanda hiç spor uygulanmayan üçüncü bir grupa da masaj yapıldı ve o grupta da belirgin bir şekilde kan dolaşımının düzenlendiği ve masaj uygulamasından olumlu sonuç aldıkları gözlemlenmiştir.


Sonuçlardan da yola çıkarak masajın insan yaşantısının her evresinde ne kadar önemli olduğunu kolayca görebilmekteyiz. Profesyonel, uzman bir masör ya da masöz aracılığı ile hizmet neticesinde kendinizi daha zinde, rahatlamış, enerjik ve daha da sağlıklı hissedeceksiniz.


Comments


bottom of page