top of page

Spor Masaj Terapisi Sırt Ağrıma Yardımcı Olur mu?


Spor Masaj Terapisi Sırt Ağrıma Yardımcı Olur mu?

Sırt ağrısı hemen hemen her gün görülen ve tedavi edilen bir şikayettir ve hem sportif hem de sportif olmayan bireylerin bundan etkilenebileceği görülmektedir. Tedavi edilen insanların çoğunda, yardımcı olunabilecek gerginlik ve duruşla ilgili ağrılar vardır.


Çoğu durumda, sırt ağrısı zamanla kendiliğinden geçer - ancak bu, onu görmezden gelmek için bir neden değildir. Sırt ağrınız, bazılarını açıklamak her zaman kolay olmayan ve bazılarının masajdan daha fazlasına ihtiyaç duyabilecek birçok şeyden kaynaklanmış olabilir. Profesyonel masaj terapistlerimiz, sizi tedavi etmek üzere eğitilmiştir. Bununla birlikte, çoğu durumda spor masaj terapisi semptomlarınızı yönetmek için yardımcı olabilir.


Spor Masajı Nedir ve Nasıl Yardımcı Olabilir?


Spor masaj terapisi, dolaşımı artırmak, yapıların gevşemesini sağlamak ve herhangi bir yapışıklığı kırmak için vücudun yumuşak dokularını gererek ve manipüle ederek çalışan bir tür derin doku tedavisidir. İşte spor masajının sırt ağrınıza yardımcı olabileceği bazı yollar:

 • Artan dolaşım,

 • Artan esneklik,

 • Azaltılmış ağrı,

 • Azaltılmış gerilim - hem fiziksel hem de zihinsel,

 • Olay sonrası daha az iyileşme süresi,

 • Artan eğitim kalitesi,

 • Yaralanmanın önlenmesi,

 • Bir yaralanmadan sonra daha hızlı rehabilitasyon,

 • Tiksotropik etki.

Vücudumuzun dokularını oluşturan bazı özellikler, stres altındayken şekil değiştirmeye eğilimlidir. Sertleşen doku, manuel baskı altındayken daha yumuşak hale gelir.


Masöz

Spor Masajının Faydaları

 • Kas Germe

Belinizin bazı kaslarını kendi başınıza germek zordur ve bu nedenle kesinlikle terapistinizden fiziksel girdi almanın daha büyük bir faydasını göreceksiniz.

 • Ortak Çalışma

Omurganızın her iki tarafında bulunan ve bir omurun diğerinin üzerine oturmasını sağlayan küçük eklemler bazen belirli seviyelerde ve omurganın bir veya iki tarafında sertleşebilir. Bu küçük eklemler, eğildiğimizde veya dik oturduğumuzda gördüğümüz omurgada daha büyük hareketi yaratmak için bağımsız olarak değil birlikte hareket eder. Belirli eklem seviyelerindeki fiziksel mobilizasyonlar, aksi takdirde tüm omurgadan bağımsız olarak hareket edemeyecek olan bu daha küçük sert eklemlerin hareket etmesine yardımcı olabilir. Bu durum spor masajı sonrasında çok daha iyi hissettirir.

 • Sinir Sistemi

Kas tonusu ve kas sertliği iki ayrı varlıktır. Kas sertliği ağırlıklı olarak kası oluşturan özelliklerden kaynaklanırken, kas tonusu onları çalıştıran sinirlerden kaynaklanır. Ancak, muhtemelen ne olursa olsun sıkılık hissi alırsınız. Spor masajı terapisinin bir faydası, sinir sistemini rahatlatmaya, kas tonusunu azaltmaya ve bu gerginlik hissini gidermeye yardımcı olmaktır.

 • Hareket

Sırt ağrısı çeken hastaların büyük bir kısmı genellikle bilmeden bellerini kullanmaktan kaçınacak ve görevleri tamamlamak için alternatif yollar bulacaktır. Hareketleri bu düzeyde dahil etmemek, ileride daha fazla soruna yol açabilir ve yol açacaktır.

Tedavinizin önemli bir parçası, hareketlerin farkında olmanızı ve onları günlük rutininize geri getirmenizi sağlamaktır. Terapistiniz bu özel hareketler hakkında bilgi sahibi olacak ve masaj tedavinizi tamamlamak için size bazı egzersizler sunabilir.

Comments


bottom of page