top of page

Spor Masajı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey


Spor Masajı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Masaj terapisinin kendiniz veya sevdikleriniz için arayabileceğiniz en eski ve değerli sağlık kaynaklarından biri olduğuna inanıyoruz. Masaj faydaları, kas gevşemesi, artan kan ve lenf dolaşımı dahil olmak üzere çok geniştir ve ağrının azalması sadece birkaçıdır. Yine de aralarında en popüler olanlardan biri spor masajı terapisidir. Bireylerin gerginliği azaltması ve rahatlığı teşvik etmesi için etkili bir yoldur. Sağlıklı kan akışını teşvik ederken, dolaşımı arttırır ve enerji seviyesinde artış sağlar.


Spor masajı, atletik performansı artıran ve iyileşmeyi hızlandıran manuel bir terapi tedavisidir. Terapist, ağrıyı azaltmak ve kasların hareketliliğini iyileştirmek için derin vuruşlar, sürekli germeler ve eklem mobilizasyonu uygular.


Neden Spor Masajını Tercih Etmelisiniz?


Tıbbi araştırmalar, masaj terapisinin gecikmiş kas ağrısını %50'ye kadar azaltabildiğini, iyileşme için hareket aralığını %81'e kadar artırabildiğini ve belgelenmiş yaralanma olaylarını %33'e kadar azaltabildiğini göstermiştir. Uzmanlar, spor masajını diğer masajlara tercih etmek için bazı önemli nedenleri sıralamışlardır. Özellikle, egzersiz yapmayı veya çok çalışmayı seven biriyseniz. Bu masaj terapisi çok sayıda tekniğin bir kombinasyonudur.

  • Gelişmiş Dolaşım

Masajlar, doku hücreleri ve kan arasındaki maddelerin dolaşımını artırma eğilimindedir. Sonuç olarak, dokuların metabolizmasını arttırır. Kan akış seviyesindeki artış nedeniyle, besinlerin ve oksijenin transferi de artar. Vücudun kendi kendine gelişmesine ve yeniden inşasına yardımcı olmak.

  • Daha İyi Performans

Masajlar yardımıyla vücudunuzun esnekliği artar. Sonuç olarak vücudunuzda gelişmiş güç ve performans sağlar. Verimli çalışmanıza ve kas geliştirmeyi teşvik etmenize yardımcı olur. Gelişmiş yoğunluk, sağlıklı bir bedensel tepkiyi destekler.

  • Hızlı Kurtarma

Spor masajları, yoğun egzersiz seanslarından sonra kaslarınızın iyileşme süresini kısaltma eğilimindedir. Laktik ve karbonik asit gibi atık ürünleri ortadan kaldırırken. Bu toksik kalıntı, egzersiz/egzersiz seanslarından sonra kaslar arasında birikmektedir. Eşsiz duruşlar ve teknikler ile spor masajı, iyileşme süresini kısaltırken bunları ortadan kaldırır.

  • İyileşme

Spor masajları sadece yaralanmaları iyileştirmeye yardımcı olmakla kalmaz, belki de onları önlemeye yardımcı olur. Çeşitli germe teknikleri kullanarak ve bağ dokularına özel önem vererek. Yapışıklıkları parçalamak ve önlemek için kan dolaşımında bir artışa yol açar. Ayrıca dokuları onarmak için vücudumuzdan nitrojen, kükürt ve benzeri sıvıların atılmasını uyarır.


Evde Masaj

Spor Masajında ​​Kullanılan Teknikler


Günümüz dünyasında, her biri belirli bir amaç için özel olarak tasarlanmış çeşitli masajlar mevcuttur. Benzer şekilde, spor masajında, Spor masajı terapistiniz, her birinin belirli bir amacı olan farklı teknikler seçer.

  • Öfleraj

Bu masaj tekniği iki farklı tekniği olduğu için çok önemlidir. İster derin ister yüzeysel terapi isteyin, bu odur. Yağların yardımıyla bu masaj tekniği dokuların ısınmasına yardımcı olabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak sakinleştirici ve rahatlatıcı bir his yaratma eğilimindedir. Bu masaj formu, vuruşları ve işlevleri birleştirmede yardımcı olabilir.

  • Yoğurma

Bu teknik, dokuların muazzam şekillerde manipülasyonuna yardımcı olur. Spor masajında ​​yoğurma, dokular arasında hareket, sıkma ve kaldırma işlemlerini içerir. El vuruşlarının pompalama hareketlerinden kaynaklanan yoğun basınç, kılcal damarlara karşı kan dolaşımına yardımcı olur. Damarlardan toksik ürünler uygularken ve kana taze oksijen ve besin sağlarken.

  • Sıkma

Sıkma, özellikle spor masajında ​​en popüler manipülasyon tekniklerinden biridir. Bu masaj şeklinde dokular kemiğinizden uzaklaşır ve bir yönden diğerine itilir. Bu masaj formundaki benzersiz sıkma ve serbest bırakma eylemi, doku durumunu iyileştirme eğilimindedir. Sıkma, uzayabilirliğini geliştirirken doku elastikiyetini artırmaya yardımcı olur.

  • Tetik Noktası

Tetik noktası, kaslarda ve fasya dokusunda uygun olan bir sinirlilik alanıdır. Bu tetik noktalar genellikle dokunmaya duyarlıyken ağrılıdır. Spor masajı yapılırken ​​tetik nokta tekniği vücudumuzdaki başlıca tetik noktaların devre dışı bırakılmasına yardımcı olur. Eşzamanlı olarak, ağrıyı hafifletir ve kasların gerginliğini azaltır. Terapistiniz, vücuda taze kan bırakırken ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için doğrudan tetik noktalarınıza baskı uygulayacaktır.

Comments


bottom of page