top of page

Spor Masajı ile Yaralanmaları Önlemenin ve Hızlı İyileşmenin Yolu


Spor Masajı ile Yaralanmaları Önlemenin ve Hızlı İyileşmenin Yolu

İster sporcu olun, ister bilgisayar başında oturmaktan dolayı sırt ağrınız olsun, spor masajı size yardımcı olabilir. Bir bilgisayarın başında günde 8 ila 10 saat geçirdikten sonra kötü duruştan sırtınızın ağrıması normaldir. Durum ne olursa olsun, bir spor masajı daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle profesyonel spor takımları bu masaj yöntemine bağımlıdır ve her seferinde yaralanmaların iyileşmesini hızlandırır.


Atletik aktiviteleri seven ve vücutlarını zorlu sporlarla zorlamayı sevenler için masaj, ağrıyı azaltmaya ve yaralanmanın etkisini azaltmaya yardımcı olabilir. Genellikle bir olaydan önce ısınmak veya sonrasında soğumak için kullanılır. Uzatmaya ve yumuşatmaya ihtiyaç duyan kasları ve fasyayı hedefleyen bir masaj terapistine sahip olmak, ağrımızı ve acımızı azaltacak ve nasıl hissettiğimizi önemli ölçüde iyileştirebilir.


Spor Masajı Tam Olarak Nedir?


Genel olarak, spor masajı daha spesifik olma eğilimindedir. Terapistiniz onu tam olarak terapötik ihtiyaçlarınıza ve sorunlu noktalarınıza göre uyarlayabilir. Gergin, aşırı çalışan kasları, tendonları ve bağları, gerginliğe, sertliğe ve ağrıya neden olan bu masaj stilini de kullanabilirler. Spor masajı hakkında daha fazla deneyim ve bilgi sahibi olanlar, önleme ve bakım için kullanabilirler.


Spor Masajının Gelişmenize Yardımcı Olabileceği Yollar


Sakinleşmek, daha iyi uyumak ve hayatımızın tadını çıkarmak için stresi nötralize ederek başlayalım. Evet, hayat streslidir. Peki stresli olmaktan ihtiyacımız olan sakinliği ve enerjiyi yaratmaya nasıl geçebiliriz? Stres zehrinin hayat kurtaran panzehiri nedir?


Stresin vücudumuz üzerindeki etkilerini azaltmanın ve hatta ortadan kaldırmanın kanıtlanmış birkaç yolu vardır. Yavaş, derin nefesler almak, günlük hayatımızda çok sık yaşadığımız stres tepkisini bir kenara itecektir. Bir spor masajı yaptırmak, rahatlamanız için kaslardaki stresi yatıştırmaya çalışır. Vücudunuzu, kaygıyı azaltan kendi ruh halinizi yükselten nörotransmitterleri, dopamini ve serotonini serbest bırakmaya teşvik edecektir.


Ağrıyı ve iltihabı azaltın veya ortadan kaldırın. Birçok kişi sırt veya eklem ağrısından şikayet eder. Acıdan neredeyse umutsuz hissederek bir spor masajı tercih ederler. Ağrının giderilmesindeki bu hızlı ilerleme, ağrının hedeflenen masajın ele alacağı nedenlerle orada olması nedeniyle oluşur. Bunun mantığı, genellikle ağrının nedeni oldukları için masajın kaslar ve tendonlar gibi yumuşak dokulara odaklanmasıdır. Bu yumuşak dokular gerildiğinde, kısaldığında ve vücudun yapısını ve eklemlerini hizadan çıkardığında acır.


Spesifik, hedefe yönelik masaj, aşırı çalışan gergin kasları ve fasyayı uzatarak ve yatıştırarak yumuşak dokulardaki ağrının altında yatan kaynağı düzeltebilir. Bu uygun kas uzunluğuna dönüş, vücudun doğal dengesini geri kazanmasına ve ağrısız hareket ve işlevi yeniden kazanmasına yardımcı olur.


Yoğun egzersiz veya aktivitenin ardından kas ağrısını önleyin. Spor masajı, alışılmadık derecede yoğun egzersizden birkaç saat ila birkaç gün sonra ortaya çıkabilecek sertlik ve ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir. Bu tür ağrılı sertlik genellikle zorlu bir egzersiz veya spor müsabakasından sonra ortaya çıkar ve gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı olarak bilinir. Çoğu profesyonel, gecikmeli başlangıçlı kas ağrısı süresini azaltmak için sporcularına müsabakadan sonra bir etkinlik sonrası masajı verir.


Esnekliği ve hareketliliği iyileştirin ve geri yükleyin. Aktif olmayı seven ve sıklıkla kendimizi zorlayan çoğumuz bazen sabahları uyanabilir ve eklemlerimizde sertlik fark edebiliriz; omurgamız, kalçalarımız, bacaklarımız ve kollarımız ağrır. Sizin için en iyi masajı aldığınızda, artan kan akışının sonucu olarak, sert eklemleriniz ve kaslarınız ısınacak ve esnek hale gelecektir.


İyileşmemizi hızlandırmak isteriz. Bunu hemen uyluğunuzdaki keskin ağrıdan anlarsınız. Neyse ki, spor masajı yaptırmanın ana faydalarından biri, bir yaralanmanın iyileşme süresini büyük ölçüde hızlandırmasıdır.


Masaj

Masaj İyileşmeyi Nasıl Hızlandırır?


Biri kan, diğeri lenf sıvısı için olmak üzere vücudun iki dolaşım sisteminin işleyişini iyileştirerek. Bu iki tamamen bağımsız tüp ve damar ağı, her hücreyi taze oksijen, yiyecek ve suyla nasıl beslediğimizdir. Besinlerin verilmesi için eşit derecede önemli olan, bu iki sistemin etrafta dolaşan yabancı cisimleri, metabolik atıkları ve fazladan pislikleri nasıl temizlediği ve çıkardığıdır.


Bir kas hasar gördüğünde, ki bunların hepsi yoğun egzersiz veya uzun süreli kambur duruş sırasında meydana gelir, bu iki dolaşım sistemine, hasarlı hücre parçalarının çıkarılmasına yardımcı olmak ve optimum yeniden yapılanma ve yenilenmeyi sağlamak için ihtiyaç duyulur. Kısacası, bu iki dolaşım sistemi, bir yaralanmadan sonra yeniden yapılanma ve onarım için hayati öneme sahiptir.

Comments


bottom of page