top of page

Spor Masajı ve Derin Doku Masajı Arasındaki Farklar


Spor Masajı ve Derin Doku Masajı Arasındaki Farklar

Birisi masaj terapisine ihtiyaç duyduğunda, genellikle en derin, en etkili terapötik ve iyileştirici masaj türüne ihtiyaç duyar. En popüler ve bilinen türlerden ikisi spor masajı ve derin doku masajıdır. Öne çıkanlar olsa da, bazılarının bu iki masaj tedavisi arasındaki önemli farkı bilmemesi şaşırtıcı değildir.


Derin doku ve spor masajı benzerdir çünkü uygulama kesin bilim ve temel hareketleri takip eder. Ve eğer bakarsanız, spor masajının, masaj tekniğinden ilham aldığı için derin doku masajı sayesinde öne çıkması gerektiğini görürsünüz.


Çoğu insan için bu iki tekniği tarif etme biçimleri, biri atletik insanlara sahip olanlar için, diğeri ise günlük ağrı ve sızılardan muzdarip olanlar içindir, ancak bu doğru değildir. Belirli bir sorunu ele almak için en iyi tedavi yöntemini belirlemek için ikisi arasındaki farkları bilmek önemlidir. Umarım bu yazının sonunda spor masajı ve derin doku masajı aynı şey midir sorusuna yanıt bulabilir ve tedavinizi seçerken daha iyi bir anlayışa sahip olabilirsiniz.


Derin Doku Masajı Nedir?


Derin doku masajı terapisi, adından da anlaşılacağı gibi, kaslara ve eklemlere daha derine ulaşmaya odaklanır. Bu nedenle derin doku masajı tedavisi sırasında çok fazla baskı uygulanır. Bir masaj terapisti, farklı sonuçlar elde etmek için birçok farklı teknik kullanabilir. Yine de hepsinin bazı ortak yönleri var: diğer masaj türlerinden daha yavaş olacaklar ve daha derine nüfuz edeceklerdir.


Derin doku masajları genellikle ağrılı görünse de oldukça naziktirler. Ayrıca, derin doku masajlarını kullanan birçok masaj terapisti, özellikle bu tür masaj terapisine yönelik eğitim alır. Bu, masajın hasta için rahat olmasını sağlamaya yardımcı olur.


Derin Doku Masajını Kimler Yaptırmalıdır?


Derin doku masajı terapisinden faydalanacak en iyi kişiler, sakatlıklarla zor zamanlar geçiren antrenörler ve sporculardır. İşte derin doku masajı terapisi sağlama zamanının geldiğini gösteren bazı işaretler:

  • Omuz Bölgenizde Sürekli Ağrı veya Gerginlik

Eğer çok fazla omuz ağrısı yaşıyorsanız, derin doku masajı terapisi almayı düşünmelisiniz. Bu tür bir masaj iltihabı hafifletmeye yardımcı olacaktır ve eğer ağrınızın büyük çoğunluğuna neden olan şey bu ise, bir seanstan sonra hayatınız çok daha kolay olacaktır. Masajın ısısı, omuz kaslarınızı ısıtmaya yardımcı olabilir ve basınç, içlerinde meydana gelen herhangi bir gerilimi serbest bırakmaya yardımcı olacaktır.

  • Eklem Ağrısı

Eklem ağrınız varsa derin doku masajı yaptırmalısınız. Bir süredir bununla yaşıyor olsanız bile, bazı ekstra çalışmalar kronik inflamasyonun neden olduğu ağrıyı azaltabilir ve onu azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

  • Sırt Ağrısı

Bu masajlar, sırt ağrınız varsa omurganızı rahatlatmaya ve canlandırmaya yardımcı olabilir. Sırtınızdan alınan gerginlik nedeniyle vücudunuzun daha uzun ve daha dengeli olduğunu hissedersiniz.


Evde Masaj

Spor Masajı Nedir?


İyi bir spor masajı, kanın kaslarınızdan akmasına ve gevşemelerine yardımcı olacaktır. Masajın ısısı, vücudunuzun doğal ağrı kesicileri olan endorfinlerinizi tetikler ve böylece kendinizi hiç olmadığı kadar iyi hissedersiniz. Uzun bir antrenmandan sonra spor masajlarından en iyi sonuçları alırsınız.


Spor Masajına Kimler Gitmeli?

Antrenmanlarının daha bilinçli olmasını isteyen herkes spor masajına adaydır. Spor masajı, kendinizi daha iyi hissetmenize ve kaslarınızın tonlanmış ve doğru aralıkta olmasına yardımcı olabilir. İşte spor masajı yaptırmanın zamanının geldiği zamanlardan bazıları:

  • Bir Yaralanma veya Kronik Kas Ağrısı

Birçok insan ağrıları olduğu için iltihap önleyici ilaçlar alır. Kronik kas ve eklem ağrısı yaşayan kişiler, bu ağrıları olmayanlar kadar egzersiz yapmama eğilimi gösterirler ve bu da daha önemli sorunlara yol açar. Bir spor masajı, egzersiz rutininize tekrar hiçbir risk almadan başlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Yarışmaya Hazırlanıyorsanız

Spor masajı yaptırmak, egzersiz seansınız sırasında daha iyi uyumanıza ve daha rahat ve daha az stresli olmanıza yardımcı olacaktır. Bu tür bir terapi oyundaki performansınıza da fayda sağlayabilir çünkü kendinizi her zamankinden daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

  • Müsabakadan Sonra İyileşmek İçin

Sıkı bir yarışmadan sonra kendinizi spor masajı terapisi ile kendinizi şımartmak çok önemlidir. Mesajı aldığınızda vücudunuzdaki doğal ağrı kesiciler tetiklenir, yani aynı anda iki tedavi almak gibidir.


Peki Hangi Masaj Daha İyi?

Derin doku masajı, kaslarında ve eklemlerinde ağrı olan kişiler için mükemmeldir, ancak daha önce derin doku masajı yapmamış olanlar için ağrılı olabilir. Spor masajları, kaslarını ve eklemlerini gevşetmek ve karşılaşabilecekleri veya önlemek isteyebilecekleri herhangi bir yaralanmada onlara yardımcı olmak isteyen insanlar için harikadır. Her tür masaj, sıkı kaslar için iyi bir serbest bırakma ve hareketlilik aralığını iyileştirmenin yanı sıra, zihin için gevşeme ve sakinlik hissini artırmaya yardımcı olabilir.


Comments


bottom of page