top of page

Spor Masajı ve İyileştirici Masaj Arasındaki Fark Nedir?


Spor Masajı ve İyileştirici Masaj Arasındaki Fark Nedir?

Masaj rahatlatıcı olduğu kadar tedavi edicidir. Arkanıza yaslanıp gergin kaslarınızın tamamen stressiz bir duruma gelmesine izin vermek gibisi yoktur. Ama orada pek çok farklı masaj seçeneği varken, hangisine gideceğinizi nereden biliyorsunuz?


Her masaj tekniği benzersizdir ve durumunuza bağlı olarak vücudunuzun üzerinde çalışılması gereken bölgelerini hedef alır. Ancak tüm masajlar herkes için uygun değildir, bu nedenle bir masaj için rezervasyon yaptırmadan önce bilinçli bir seçim yapabilmeniz önemlidir. Mevcut en popüler masaj tekniklerinden ikisi spor masajı ve iyileştirici masaj olabilir. Ama aralarındaki fark nedir ve hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız?


Spor Masajı Nedir?


Hem önleyici hem de onarıcı amaçlar için kullanılan spor masajı, kan akışının dolaşımına yardımcı olmak, gergin veya yaralı bölgeleri gevşetmek için serbest akışlı hareketler kullanır. Sadece profesyoneller için değil, herhangi bir sporla uğraşan herkes için ideal masaj türüdür ve maç öncesinde olduğu kadar sonrasında da hayati önem taşır.


Benzer bir teknik spor müsabakasından sonra kullanılır, ancak efor sırasında biriken toksinleri atmayı, kas iyileşmesine ve yaralanmaların önlenmesine yardımcı olmayı amaçlar. Spor masajında ​​kullanılan hızlı ritimler, vücuttaki sıvı akışını iyileştirmeyi, laktik ve ürik asit gibi atık ürünleri ortadan kaldırmayı ve onarılması gereken hasarlı bölgelere kan akışını teşvik etmeyi amaçlar.


İyileştirici Masaj Nedir?


'Medikal masaj' olarak da bilinen iyileştirici masaj, kas gerginliğini gidermeyi ve kronik ağrıları tedavi etmeyi amaçlayan terapötik bir masaj tekniğidir. Ağrının sporla ilgili olması gerekmez, ancak herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Kronik ağrıdan muzdarip herkes, derin doku basıncını içeren hedefe yönelik iyileştirici bir masajdan yararlanabilir. Masaj, tedavi edici özelliğinden dolayı tıbbi sorunu olan herkes için de idealdir.


Kronik ağrı veya kaslarınızda stres ve gerginlik varsa, masaj terapistiniz size hangi kasların ağrıya neden olduğunu belirlemek için tam bir muayene yapacak ve ardından ağrının tipine ve yerine bağlı olarak çeşitli iyileştirici masaj tekniklerini uygulayacaktır.


Spor Masajı Mı, İyileştirici Masaj Mı Seçmelisiniz?


İster sporu ister iyileştirici masajı tercih edin, aradığınız şeye bağlıdır. Aşağıdaki noktalar sizin için geçerliyse, bir spor masajı seçmeniz daha faydalı olabilir:

  • Düzenli olarak antrenman yapmak,

  • Hareket sınırlamalarına katkıda bulunabilecek tekrarlayan hareketler yapmak,

  • Spor yaralanmalarından kaçınmak,

  • Geçmişte spor yaralanmaları geçirmek,

  • Bir egzersiz veya spor faaliyetinden sonra rahatlamak,

  • Bir spor aktivitesinden önce germe yapmak.

Aşağıdaki noktalar sizin için geçerliyse, iyileştirici masajı seçmeyi daha iyi bulabilirsiniz:

  • Günlük aktivitelerin neden olduğu genel ağrı,

  • Kronik ağrı,

  • Derin doku masajı ile ele alınması gereken ağrı için belirli bir tetik noktalar,

  • Kendi başınıza rahatlatamayacağınız gergin kaslar.

Spor Masajı Ne Zaman Yapılmalı?

Antrenman sonrası spor masajının antrenman öncesi spor masajını da alabilirsiniz. Antrenman öncesi spor masajı, herhangi bir zorlayıcı aktiviteye başlamadan önce vücudunuzu hazırlamanıza yardımcı olur. Yaklaşan önemli bir spor etkinliğiniz varsa veya yoğun bir egzersiz için spor salonunu düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, egzersiz öncesi spor masajı yaptırmak kasların hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Bunu yapmak aynı zamanda spor yaralanması olasılığını da azaltacaktır. Araştırmalar ayrıca, egzersiz öncesi masajın kan basıncını düşürmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olabileceğini, hareket etmenize ve daha iyi performans göstermenize olanak sağladığını gösteriyor.


Egzersiz sonrası spor masajı iyileşmek için idealdir. Sınırlarına zorlandığında kaslarınız çok fazla zorlanır. Bir spor kurtarma masajı, dinlenmeyi destekler ve iyileşme süresini hızlandırır. Masaj ayrıca, atık ürünlerin giderilmesine ve genellikle kaslarınızı ağrılı hale getiren ve hareket aralığını azaltan gecikmiş başlangıçlı kas ağrılarının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bir spor sakatlığınız varsa, egzersiz sonrası masaj, büyük stresten sonra kaslarınızın gevşemesine yardımcı olurken iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olacaktır.


Masöz

İyileştirici Masaj Ne Zaman Yapılır?

İyileştirici masaj tedavi edici ve onarıcıdır ve bu nedenle ağrılarınız, kronik ağrılarınız, düğümleriniz veya kaslarınızdan veya yumuşak dokularınızdan kaynaklanan herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda uygundur. Spor masajından farklı olarak, bu masaj tekniği, herhangi bir aktivitenin neden olduğu sorunlu alanları hedeflemek için derin doku tekniklerini kullanır.


İyileştirici masajla, terapistiniz ağrı noktasını belirleyecek ve belirli, basınçlı bir masaj tekniğini kullanmaya devam edecektir. Ağrınızın çoğuyla savaşmak için bir seansın yeterli olduğunu görebilirsiniz. Daha karmaşık veya kronik ağrı çekiyorsanız, iyileştirici masajın düzenli olarak en iyi şekilde erişilebilen bir terapi olduğunu görebilirsiniz.

Comments


bottom of page