top of page

Tam Vücut Masajı Sizin İçin Uygun Mu?


Tam Vücut Masajı Sizin İçin Uygun Mu?

Dinlendirici İsveç masajının keyfini çıkarmak için arkanıza yaslanırken muhtemelen yumuşak aydınlatma, müzik ve sıcaklığın keyfini çıkaracaksınız. Pek çok masaj stilinin temel amacı, sizi tamamen rahatlatmak ve bir süreliğine yumuşak bir bulutun üzerinde süzüldüğünüzü hissettirmektir. Masaj terapisi sadece rahatlama ile ilgili değildir, aynı zamanda iç ve dış sağlığınız için doğal faydaları vardır.


Tam vücut masajı yoluyla yapılan manuel terapi, hayati iç vücut fonksiyonlarınızın çoğunu uyandırmaya, yenilemeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. Sinir sisteminiz gevşer; organlarınız ve kaslarınız harekete geçer ve kan etrafınızda daha hızlı pompalanmaya başlar.


Tüm Vücut Masajının Sağlığa Faydaları


Aşağıda, sağlığınızı olumlu yönde etkileyen profesyonel masaj terapisinin en yaygın olarak kabul edilen 6 yönü bulunmaktadır:

  • Ağrı ve Gerginlik

Kaslarınız çalışıp gevşemeye başladıkça, gergin kaslar nedeniyle önceden var olabilecek sinirlere olan baskı azalmaya başlar. Vücudunuzun doğal kendini iyi hissettiren kimyasalları (“endorfin” olarak bilinir) üretilir ve salınır ve vücudunuzun stres hormonunun (“kortizol” olarak bilinir) üretimi azalır.

  • Detoksifikasyon

Masaj terapistiniz kaslarınız üzerinde çalışırken, kan doğal olarak kaslarınız ve bağlarınız boyunca ve boyunca itilir. Bu, lenfatik drenaj sisteminizin daha verimli çalışmasına ve daha verimli çalışmasına yardımcı olur, böylece atık ürünlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur.

  • Esneklik

Kaslarınıza masaj yapılırken, onlar da nazikçe gerilecektir. Zamanla bu, kas esnekliğini artırabilir ve genel esneklik seviyenizi artırabilir.

  • Sindirim

Tüm vücut masajımıza dilerseniz mide masajı da dahildir. Masajınızın hangi bölgelere odaklanmasını istediğinizi seçerken mideye tıkladığınızdan emin olun. Bu genellikle kalın bağırsak bölgenizin etrafında saat yönünde nazik hareketlerle gerçekleştirilir. Vuruşlar, yiyecekleri sindirim sürecinin son aşamalarında daha düzgün hareket etmeye teşvik ederek sindirime yardımcı olur. Sağlıklı bir sindirim sistemi, daha sağlıklı olmanıza büyük katkı sağlar.


Masaj

  • Nefes Alma

En son ne zaman gerçekten stresli hissettiğini hatırlıyor musun? Muhtemelen o sırada çok hızlı nefes alıyordunuz. Neyse ki şimdi bilim, derin nefes almanın sizi neden sakinleştirdiğini kanıtladı. İlk masajınızsa, muhtemelen oldukça hızlı bir şekilde nefes almaya başlayacaksınız, ancak gevşeyip terapistinizin dokunuşuna alıştıkça ve bir güven ilişkisi geliştirdikçe, nefesinizin stres azaltıcı bir seviyeye yavaşlayacağından emin olabilirsiniz.

  • Dokunma

İnsan dokunuşu, bizim için mevcut olan en basit, iyi hissetme faktörlerinden biridir. Yine de ne yazık ki yetişkinler olarak çoğumuz, özellikle yoğun şehir iş hayatlarının ortasında, bu erişimi kolay potansiyel olarak büyük faydayı görmezden geliyoruz.

Dostane, sıcak dokunma kalıplarının (bir masaj sırasında alınanlar gibi) beyninizin stresle ilgili bölgelerini devre dışı bıraktığı gösterilmiştir. Bu doğru, dokunmak sizi daha mutlu edebilir. Hayattaki birçok şey gibi, daha derindeki fizyolojik benliklerimiz faydaları zaten biliyor ama meşgul yetişkinler olarak kendimize bu doğal becerileri bastırmayı öğretiyoruz. Masaj terapistiniz, dokunma yoluyla empati sağlamak üzere eğitilmiştir, böylece bu iyi hissetme faktörünün en önemli faydalardan biri olacağından emin olabilirsiniz.

Comments


bottom of page