top of page

Tam Vücut Masajının Yararları


Tam-Vücut-Masajının-Yararları

Tam Vücut Masajı Nedir?


İsveç masajı olarakta bilinen tam vücut masajı, şüphesiz en popüler ve en çokta aranan masaj çeşitlerinden biridir. Aslında, bu çeşit bir masaj derin doku masajı, aromaterapi masajı, spor masajı ve batıda popüler olan pek çok masaj çeşidini de beraberinde getirmiştir.


Bu tür masajlar, asyalı masaj disiplinlerinin takip etmiş olduğu meridyenlerin ve senlerin aksine, fizyoloji ve anatomi kavramlarından faydalanır. Tüm vücut masaj uygulamasını yapan terapistler dolaşımı uyaran ve dolaşım sistemini de yıkayan teknikler kullanırlar. Aynı zamanda, sıkı kasları gevşetmek ve acı çeken kişileri rahatlatmak demektir.


Daha önce hiç masaj yaptırmadıysanız ya da sık sık masaja gitmeye alışkın değilseniz tam vücut masajı yaptırmak yeni başlayan kişiler adına harikadır. Tam vücut masajı uygulamasının tipik 50 ila 90 dakikalarını alan kişiler, çoğunlukla sonuçtan memnun kalırlar. Tercihlerinize bağlı olarak tam vücut masajı, istediğiniz kadar yumuşak, yavaş ya da kuvvetli ve yoğun da olabilir. Bununla beraber, kronik kas ağrılarınızı giderecek bir şey arıyorsanız, derin doku masajı ile de daha iyi olabileceğinizi unutmayın.


Tam Vücut Masajı Esnasında Ne Olur?


Kısacası, çok miktarda yağ ve türlü masaj darbeleri bekleyin. Terapist cildinizi masaj yağı ile yağlayacaktır. Bazen kokusuna göre istediğiniz masaj yağını seçmenize dahi izin verirler. Masaj yağı kullanılarak, terapist vücuttaki türlü kas gruplarını gevşetmek adına bir dizi vuruş kullanacaktır. Bu vuruşlar, kaslarınızı ısıtarak gerginliklerin kolay bir şekilde serbest kalmasını sağlar. Sonunda kaslardaki düğümlerin parçalandığını hissedersiniz ve çok daha iyi hissedeceksiniz.Bunun yanı sıra terapistiniz size sağlığınız ile ilgili sorular soracak. Alerji, yüksek tansiyon ya da gebelik gibi bazı durumlar masaj yaptırmanızı tehlikeli, sağlıklı kılar ya da en azından daha temkinli bir yaklaşım gerektirir. Bu süre zarfında, terapistinize vücudun daha fazla odaklanmasını istediğiniz herhangi bir alanını da söyleyebilirsiniz.


Endişelenmeyin, terapistler bu tür istekleri yerine getirmeye alışkınlardır. Konsültasyondan sonra, terapist sizden çoğunlukla bir çift şort ya da havludan oluşan masaj kıyafetine geçmenizi isteyecektir. Daha sonra, duruma bağlı olarak yüzüstü ya da yüzüstü masanın üstünde düz bir şekilde yatmanızı isteyecektir. Terapist aynı zamanda size hazırlık içinde zaman tanıyacaktır.


Tam Vücut Masajı Almanın Yararları Nelerdir?


Tam bir vücut masajı uygulamasının avantajlarından yararlanmak için gerçekten tek gereken uzman terapistler ile iletişime geçerek bu masaj seansını bir kez denemek. Ondan sonra tüm vücudunuzun sistemlerinin yenilenmiş olması sebebiyle vücudunuzun daha rahat ve sağlıklı hissettiğini hemen hissedecek, gözlemleyeceksiniz.


Bunun yanı sıra daha az endişeli hissedeceksiniz ve kendiniz hakkında daha iyi hissedebilirsiniz. Tam vücut masajı uygulamaları aynı zamanda enerji dolaşımınız ve metabolizmanın gibi pek çok konuda katkı sağlayan kan dolaşımınızı iyileştirme eğilimindedir. Bunun yanı sıra, vücudunuzdaki atık maddelerden kurtulmaktan sorumlu olan lenfatik sistemin iyileşmesine de katkı da bulunur, kendi içinde pek çok faydası vardır.


Hangi kas spazmı ve kromları yaşarsanız kaybolması ya da en azından iyileşmesi de muhtemeldir. Bu sebeple, tam vücut masajı artrit ya da siyatik gibi durumları olan pek çok kişi için çözüm de olabilir. Fakat tüm koşullar, işleri daha da kötüleştirebileceği için masaj gerektirmez. Örneğin ateşiniz, bir tür iltihaplanma, osteoporoz ya da bazı özel enfeksiyonlarınız var ise, doktora danışmadan masaj yaptırmamalısınız. Bazen bu çeşit bir şey masaj terapistinin uzmanlık alanı dışında dahi olabilir, bu sebepten bir doktora danışmanız gerekir.

Comments


bottom of page