top of page

Terapötik Bir Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?


Terapötik Bir Masaj Nasıl Yardımcı Olabilir?

Terapötik kelimesi birçok yönden masajla eş anlamlıdır. Aslında, gerçek masajın birincil amacı, fiziksel ve zihinsel rahatlamayı sakin bir şekilde sağlamaktır.


Hangi Tür Masajlar Tedavi Edicidir?


Sağlığı korumak ve eski haline getirmek için tasarlanmış terapötik teknikler, profesyonel masaj terapisinin bel kemiğini oluşturur. Hepsinin ortak noktası ister fiziksel ister psikolojik olsun, stresi iyileştirmeye yönelik bir tutkudur. Seçtiğiniz tedavi tarzına bağlı olarak, terapist tarafından kullanılan teknikler önemli ölçüde değişebilir - bu nedenle en uygun olanı seçmeniz çok önemlidir.


İsveç masajı genellikle daha yumuşak bir basınçla uygulanır ve eflöraj, petrisaj ve ritmik vuruş kullanır. Terapötik anlamda kesinlikle faydalı olabilir, ancak ana faydalarının fizikselden daha duygusal olduğunu söyleyebiliriz.


Öte yandan, derin doku ve Thai masajı daha gelişmiş hareketler kullanır ve genellikle destekli gerdirme içerir. Bunlar masaj terapistinin yumuşak dokuya daha derine nüfuz etmesine, stresin atılmasına yardımcı olur, kan dolaşımının iyileşmesini teşvik eder ve genel kas ve eklem esnekliğini geliştirir. Bu masaj türleri, spor masajı ile kesinlikle zihinsel olmaktan çok iyileştirici fizik tedaviye yönelir.


Diğer iki popüler terapötik masaj türü refleksoloji ve shiatsu'dur. Bu stillerin her ikisi de İsveç masajı veya derin dokuda kullanılanlardan farklı teknikler kullanır. Genellikle tamamen giyinik kalırsınız ve yağ kullanılmaz. Kas dokusunu manipüle etmek yerine, vücut üzerindeki meridyenler olarak bilinen belirli bölgeler boyunca uzandığına inanılan belirli basınç noktalarını sıkıştırmaya vurgu yapılır. İnanç, bu noktalarda stresi hafifleterek, vücudun diğer bölümlerinin de altta yatan fiziksel ve diğer bağlantıların bir sonucu olarak gevşediğidir.


Geleneksel Thai tedavileri genellikle müşteri yerde yatarken ve bol giysiler giyerken gerçekleştirilir. Bir dizi iyileştirici masaj tekniği, duruş ve esnekliği geliştirmek için tasarlanmış oldukça geniş esnemeler ile, birikmiş gerilimi serbest bıraktığına ve eklemlerdeki yanlış hizalamayı düzelttiğine inanılan yardımlı bükülmeler ve dönüşler de dahil olmak üzere bir dizi iyileştirici masaj tekniği kullanılmaktadır.


Masoz

Masaj Terapisi Etkili Midir?


Yukarıda açıklanan dört popüler masaj stili çok farklı teknikler kullanmasına rağmen, diğer terapötik masajları severler, aynı temel amaçlara ve felsefeye sahiptirler: sağlığınızı geri kazanmak, kaslarınızı gevşetmek ve genellikle sizi daha mutlu hissettirmek.


Egzersiz, sağlıklı beslenme ve diğer çeşitli sağlığı iyileştirme teknikleri gibi, masaj da en çok, uzun bir süre boyunca düzenli bir şekilde genel yaşam tarzınıza dahil edildiğinde etkilidir. Bunu sadece iyi bir sağlık durumunu geri kazanmanın bir yolu olarak değil, aynı zamanda sağlık düzeyini korumaya ve korumaya yardımcı olabilecek bir şey olarak düşünebilirsiniz.


Çeşitli araştırmalar, masajın uzun yıllar boyunca haftalık düzenli ziyaretlerin vücudunuzun genel sağlık durumunun büyük ölçüde artmasına katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Birkaç sağlık veya ruh hali iyileştirme tekniğinin anında etkisi vardır, ancak düzenli ve tutarlı bir şekilde uygulandığında hem ruh haliniz hem de fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu ve kalıcı etkilerden yararlanmalısınız.

Comments


bottom of page