top of page

Terapötik Japon Masajı


Terapötik Japon Masajı

Japonlar iyi bir masajı herkes kadar sever. Shiatsu ve Reiki gibi uluslararası alanda popüler olan Japon masajı tekniklerinden Ampuku, Anma ve Do-In gibi daha az bilinen stillere kadar herkesi memnun edecek teknikler vardır.


Shiatsu


Muhtemelen en iyi bilinen Japon masaj stili Shiatsu ile başlayalım. Japonya'dan gelen birçok masaj türü gibi, Shiatsu'nun da kökleri eski Çin tıbbi tedavilerine dayanmaktadır. Vücudun içinden geçtiğine inanılan enerji meridyen hatlarına odaklanarak sağlığı geri kazanmanın altında yatan kavram, bu tür tedavinin anahtarıdır.


Shiatsu masajı bir akupresür şeklidir. Bu nedenle, terapistiniz vücudunuzdaki belirli refleks noktalarına çoğunlukla başparmaklarını, aynı zamanda parmaklarını ve dirseklerini kullanarak hedeflenen basınç uygulayacaktır. Bu masaj türü çok sakin ancak nüfuz edicidir. Terapistin becerisi, tam olarak bastırılacak noktayı belirlemek ve ardından derin bir rahatlama hissi elde edilene kadar bu baskının yoğunluğunu istikrarlı bir şekilde arttırmaktır.


Japonya'da Shiatsu masajı en çok bol giysiler üzerine yapılır. Tüm vücut üzerinde yapılabilir, ancak Japonya'daki en popüler formlardan biri astım tedavisi için Shiatsu kullanmaktır. Bu gibi durumlarda tedaviler öncelikle ayakların yanı sıra baş, boyun ve yüz bölgesine odaklanır.


Shiatsu tarafından eğitilmiş terapistler genellikle bu Japon masajı tekniklerini İsveç masajı gibi Batı yağına dayalı bir tam vücut masajıyla birleştirmeyi tercih ederler. Böyle bir kombinasyon, sizin için hem sıcak hem de rahatlatıcı, aynı zamanda derin ve nüfuz edici harika bir tepeden tırnağa masaj yaratır.


Reiki


Budist bir Japon keşiş tarafından geliştirilen Reiki, masajda böyle bir şey varsa, biraz tartışmalı bir stildir. Bunun nedeni, tekniğin diğer tüm masaj türlerinden özellikle benzersiz olmasıdır, terapist size hiç dokunmaz. Bu tür bir tedavi, bunun yerine metafizik veya ruhsal enerji kavramlarına dayanır. Bir Reiki uygulayıcısı, zihinsel enerjinizle bağlantı kurmaya (ellerinden ziyade) zihnine odaklanır. Reiki kısmı sizin için çalışıyorsa, ruhsal bir sıcaklık ve bağlantı hissi de yaşayabilirsiniz.


Ashiatsu


Japonya'da ortaya çıkan ve kelimenin tam anlamıyla "ayak basıncı" olarak tercüme edilen benzersiz bir masaj türü. Terapistler, eller yerine, daha derin bir basınç uygulamak için vücut ağırlığını ve yerçekimi gücünü kullanarak müşterilerinin vücuduna çıplak ayaklarıyla bastırırlar. Bu tür bir tedavi hem aşırı derecede rahatlatıcı hem de derinlemesine nüfuz edici olabilir.


Anma


Japon masajının en eski şekli olan bu terapi türü geleneksel olarak eski Japonya'da kör terapistler tarafından gerçekleştirildi ve Asya masajının en popüler türlerinden biri olan Çin tekniği Tui Na'dan geliştirildi. Japon Anma oldukça yoğun bir masaj şeklidir. Terapistler genellikle vücudun çeşitli bölgelerine sıkı ve yoğun bir baskı uygulamak için parmak eklemlerini ve dirseklerini kullanırlar. Meridyen çizgileri boyunca baskıya odaklanırlar ve artan kan dolaşımını teşvik etmek için hızlı bir şekilde yoğurur ve vücuda aktif olarak vururlar. Bu, yürekli olmayan ve kesinlikle rahatlatıcı olmayan bir tür Japon masajı terapisidir. Günümüzde Anma'nın yerini büyük ölçüde aynı prensiplere dayanan ancak çok daha az yoğun ve gergin kaslara nüfuz ederken daha rahatlatıcı bir deneyim olan halefi Shiatsu almıştır.


Ampuku


Bir başka eski Japon masajı stili ve bugün hala popüler olan Ampuku masajıdır. Bu tedavi tamamen Japonca'da Hara olarak bilinen vücudun karın bölgesine odaklanır. Ampuku'nun (veya Hara masajının) sadece bir mide masajı olmadığını anlamak önemlidir. Vücudun belirli ve saygın bir bölgesi olan karına zaman ayırmaya yönelik ruhsal temelli bir terapötik yaklaşımdır. Japon kültüründe karnın zihinsel ve fiziksel sağlığınızın merkezinde olduğuna inanılıyordu. Özünde, eski Japonlar, karnın genel sağlığınızın evreninin çekirdeğini oluşturduğuna inanıyordu.


Japon Hara masajı yaklaşık 5 dakika sürer ve üç ayrı aşamadan oluşur. Terapistiniz ile başlamak için, karnınızın etrafında saat yönünde, iki elin avuçlarını kullanarak yatıştırıcı dairesel vuruşlar yapacaktır. Bu vuruşlar, sindirim kanalları boyunca seyahat eden yiyeceklerin aldığına benzer bir yol izler. Daha sonra, karın ortasından aşağıya doğru uzanan meridyen çizgisi boyunca parmak uçları ve başparmaklar kullanılarak hafif akupresür uygulanır. Bu yatıştırıcı avuç içi presleri ile birleştirilmiştir.


Son olarak, terapist yanınızda oturacak ve avuçlarını karnınız boyunca bir yandan diğer yana kaydıracaktır. Bu vuruşlar, masözünüz gövdenizin uzak tarafına uzanarak ve iki elinizi karnınızın yanına, avuç içi aşağı gelecek şekilde yerleştirirken yapılır. Daha sonra yakın tarafa ulaşana kadar ellerini yavaşça geri çekecektir. Evde bir Japon masajının parçası olarak Ampuku'yu denemekle ilgileniyorsanız, randevunuzu alırken Shiatsu'yu seçin ve ardından tercih ettiğiniz odak alanlarından biri olarak karın bölgesini seçin.


Masoz

Japon Kendi Kendine Masaj ("Do-In")


Bir Japon masajının en iyi ve en özgün deneyimini elde etmek için, yukarıda açıklanan stillerden birinde eğitim almış bir terapistle görüşmek en iyisidir. Bununla birlikte, yukarıda açıklanan tekniklerin birçoğunu evde kendiniz de deneyebilirsiniz. Sağlık ve zindelik için kendinize masaj yapmak Japonya'da popülerdir ve “Do-In” olarak bilinir.


Do-In'in en popüler biçimlerinden ikisi, kendi ayaklarınız üzerinde Shiatsu yapmak ve Ampuku kendi kendine masaj yapmaktır. Kendinize bir ayak refleksoloji masajı nasıl yapacağınızla ilgili bu basit kılavuzu takip edebilir veya alternatif olarak evde giymek için kendinize bir çift Kenkoh terliği satın alabilir ve sadece kendi evinizde yürüyerek Japon refleksolojisinin keyfini çıkarabilirsiniz.


Bugün kullanılan teknikler, orijinal olarak Taisho döneminden bu yana tamamen tıbbi amaçlar için eski Çin halk uygulamalarından türetilmiştir. Günümüzde sağlığın yeniden kazanılması ve sürdürülmesi için bir alternatif tıp biçimi olarak kullanılmaya devam etmenin yanı sıra, basit rahatlama ve zevkle de giderek daha fazla ilişkilendirilmektedir. Günümüzde birçok Japon terapist, Asya ve Batı masaj stillerinin bir kombinasyonunu tek seansta birlikte gerçekleştiriyor, çünkü bu masajların müşteriler arasında en popüler olduğu kanıtlanmıştır.


Comments


bottom of page