top of page

Tetik Nokta Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Tetik-Nokta-Masajı-Nedir-?


Tetik Nokta Tarihçesi


Dünyada ilk kez Amerikalı tıp doktoru olan Dr. Janet Travell tarafından uygulanmıştır. Dr. Janet Travell’in ağrı konusundaki devrimsel olan kavramları, milyonlarca insanın ağrılarını dindirmede başarılı olmuştur. Dr. Janet Travell tarafından ağrı kliniklerinde yapılan araştırmalar sonucunda ağrıların %93’lük kısmında tetik noktaları bulmuş ve %85’inde de tek neden olarak bunları görmüştür. 1940 yıllarından günümüze kadar uygulanan tetik nokta masajı, alternatif tıbbın yeni bir alanı olarak kabul görülmüştür. Tetik nokta masajı uygulanan kişiler tarafından deneyimlenmesi ve olumlu sonuçlar getirmesi nedeniyle tetik nokta masajı, tüm dünyada yaygın olarak uygulanmaya ve ilgi görmeye de başlamıştır.


Tetik Nokta Masajı Nedir?


Tetik nokta masajı, kaslardan kaynaklanan, kas kramplarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek ve hatta tamamen yok etmek için bilinen bir uygulamadır. Tetik nokta ağrıları oldukça yaygın bir ağrı çeşididir. Tetik noktaların en önemli özelliği de ağrıya sebep olmadan yıllarca sessiz kalmasıdır. Kendini hemen göstermeyen bu tetik noktaların, yıllar içinde birikip ilerleyen yaşlarda belirgin ağrılara yol açabildikleri belirlenmiştir. Bu sessiz olan tetik noktalar, devamlı olarak kas gerilimine sebep olur ve gençlerde de kas bağlantı yerlerinde kronik ağrılara yol açabilir.,


Bu noktalara bastırıldığında çok ağrılı olabilen, kendini hemen göstermeyen bu tetik noktalar en ufak gerilme ve zorlanmayla bile aktive olabilirler. Çoğu insan, tetik noktaları ile akupressure noktalarının aynı şeyler olduğunu düşünmektedir. Fakat akupressure noktaları, vücutta varsayılan enerji yollarındaki meridyenler üzerinde enerji konsantrasyonu veya blokaj noktalarıdır. Tetik noktalar ise gösterilebilen fiziksel bir sorundur. Tetik noktalarının anlaşılması ve varlığının en kolay kanıtı, parmaklarla hissetmektir. Aktif ve kendini belli etmeyen tetik noktalar baskıya ağrıyla hemen yanıt verir. Eğer tetik noktalar yüzeye daha yakında hassas parmaklar ile etraftaki dokudan daha sıcak olarak hissedilebilir.


Tetik noktalar, kasları kısa ve sert hale getirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve diğer kaslarda da spazmların oluşmasına sebep olabilirler. Gerilme ve kasılmalar tetik noktaları uyararak ağrıyı da arttırır. Bu da kişide hareket etmeye karşı isteksizlik arzusunu oluşturur. Kişinin boynu ağrıyorsa boynunu çeviremez, omuzu ağrıyorsa kolunu kaldıramaz. Bu vücudun oluşturmuş olduğu koruyucu doğal bir yanıttır. Fakat bu olay diğer kasların yükü kendi üstüne almasına yol açar. Sonuç olarak yardımcı kaslara daha önce yapmaya alışık olmadığı işten dolayı aşırı yük bindirir ve kısa sürede o kaslarda da tetik noktalar oluşturup bütün kol ve bacak olmak üzere vücudun yarısı da bu olaya karışır.


Tetik Nokta Nedenleri


Kaza, düşme, gerilme ve aşırı çalışma tetik noktaların en yaygın bilinen sebepleri arasındadır. Kişiler çoğunlukla alışkın olmadığı kadar yük itip kaldırır, alışık olmadıkları işte durmadan çalışırlar. Bütün bunlar kasların kötü kullanımına yol açar. Tetik noktaları tedavi etmek oldukça kolaydır, fakat onların oluşumuna sebep olacak iş koşulları değiştirilmezse de kolaylıkla geri gelebilirler. Ayrıca aşırı kilolu ve bozuk olan bir vücut yapısı, kaslarda aşırı yüklenmeye de yol açar.


Tetik Nokta Belirtileri Nelerdir?


  • Kaslarda aşırı derecede sertleşme

  • Kişide aşırı halsizlik durumu

  • Ödem ve bulantı

  • Baş dönmesi

  • Duruş bozuklukları

  • Damarların ve sinirlerin sıkışma durumu

  • Hareket zorluğu yaşama sorunları

  • Ruh halinde yaşanan problemler


Tetik Nokta Masajında Bulunan Ana Hatlar


Tetik noktalar çoğunlukla ağrının hissedildiği bölgede bulunmaz. Birden fazla farklı kasın tamamen aynı noktaya ağrı göndermesi mümkündür. Hissedilen bu ağrı ise bunlardan sadece birinden gelebilir ya da hepsinin biraz da olsa katkısı olabilir.

Tetik nokta masajı esnasında oluşan ağrının yararlı etkileri vardır. Ağrının oluşturmuş olduğu elektriksel aktivite tedavi edici olup, tetik noktaların devamlılığını sağlayan nörolojik geri beslemeyi bozar.


Masaj esnasında oluşan ağrının bir diğer olumlu etkisi ise, ağrı kesici hormonlar olan endorfinlerin bölgeye akımına sebep olmasıdır. Tetik noktaları tedavi edilmesine rağmen çok kısa sürede ağrılar geri gelebilir. Bu da kaslarda B ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir ya da potasyum eksikliklerinin sebep olmasıdır. Özenli biçimde yapılmış bir fizik muayene ve tetik noktalara yönelik olarak yapılmış bir değerlendirme sonrasında, etkin bir fizik ve medikal tedaviyle beraber tetik nokta masajı, kişinin yıllar boyunca çekmiş olduğu ağrılardan kısa bir sürede kurtulmasını sağlar.

bottom of page