top of page

Thai Masajı Acıtan Bir Teknik Mi?


Thai-Masajı-Acıtan-Bir-Teknik-Mi-?


Artık isveç masaj uygulamasından sıkıldıysanız ve bir farklılık yapmak istiyorsanız ya da egzersiz ve artrit yüzünden ağrı sorununuz varsa, thai masajı uygulaması gerçekten de aradığınız masaj olabilir. Çeşitli yağlar kullanılarak ve masaj sedyesine yatarak uygulanan çoğu masaj tekniğinin de aksine, thai masajı üstünüzde kıyafetleriniz ile birlikte yerde bulunan bir mindere uzanarak yaptıracağınız bir masajdır.


Diğer masaj çeşitlerine özgü yoğurma ve kaydırma gibi rahatlatıcı tekniklerin de aksine thai masajı uygulamasında gerginliği azaltmak, esnekliği ve hareket kabiliyetini arttırmak için germe, sarsma ve çekme hareketleri kullanılır. Bazen thai masajına ‘’tembel yogası’’ da denebilir. Masaj terapisti, size yoga benzeri bir esnetme yaşatmak adına ellerini, dizlerini, bacaklarını ve hatta ayaklarını da kullanabilir.


Bunun yanı sıra derin kas sıkıştırmaları, eklem esnekliği ve akupresür gibi yöntemler de kullanabilir. Thai masajı, eski Asya kültürüne göre, vücuttaki gizli enerji alanlarını tedavi eden enerji çalışmalarından da faydalanır. Bu enerjinin akışındaki eksiklikleri, tıkanmaları ve dengesizlikleri düzeltir. Bunun da karşı tarafın sağlığını iyileştirdiğine inanılır.


Thai Masajı Acıtan Bir Teknik Midir?


Hassas kas lifi yapışmalarına baskı uygulamak acı verici olabilir. Fakat uygun olmayan baskı ve esnetme sebebiyle oluşabilecek rahatsızlık ve acı hissi de diyebileceğimiz hafif ağrılar arasında oldukça fark vardır. Kas düğümlerini amaçlarken rahatsızlık hissinden kaçınmak zor olsa da, uzman bir terapist masaj uygulamasının sertliğini acı çekmeyeceğiniz bir şekilde ayarlayabilir. Thai masajı genel olarak acı verici masaj çeşidi olarak biliniz. Ancak lisanlı, uzman bir terapist geri dönüşleriniz üzerine hareketlerinin sertliğini rahatlıkla size uygun bir şekilde ayarlayabilir.Thai Masajının Faydaları Nelerdir?


Her çeşit masaj, stresi azaltmak ve stresten kaynaklı oluşan sağlık sorunlarına karşı korumak adına sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra enerjiyi arttırdığı, esneklik ve hareket aralığını da iyileştirdiği söylenir. Özellikle thai masajının pek çok farklı sağlık problemine fayda sağladığı ya da iyileştirdiği de söyleniyor. İşte sizlere sağlayabileceği bazı faydalar:

  • Sinir sistemini rahatlatır.

  • Dolaşımı ve lenf drenajını uyarır.

  • Hareket ve esneklik alanını arttırır.

  • Kas ağrılarına ve spastisiteye iyi gelir.

  • Bel ağrısı çeşitlerini azaltır. (tipik olarak subakut ve spesifik olmayan bazı kronik bel ağrıları)

  • Baş ağrılarını azaltmada etkilidir.


Olası Kontrendikasyonlar Nelerdir?


Uzman bir masaj terapisti, masaj seansından önce size sağlık geçmişinizi sormalıdır. Thai masajı, disk hernisi, osteoporoz ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık durumları olan ya da yakın zamanda bir operasyon geçirmiş biri için bu masaj güvenli olmayabilir. Thai masajı uygulamasını denemeyi düşünüyorsanız, öncesinde size uygun olup olmadığını anlamak adına tedavi almadan önce sağlık uzmanınıza danışmakta fayda var.


Hamile kadınlar masaj yaptırmadan önce kesinlikle doktorlarına danışmalıdır. Eğer doktorunuz bu masajı onaylıyorsa kendinize hamilelik masajı sertifikası olan uzman bir terapist bulmaya çalışın. Çürükler, zayıf ve iltihaplı olan ciltler, iyileşmemiş ya da açık yaralar, tümörler, karın fıtığı, deri döküntüleri ya da yakın tarihli kırıklar üstüne masaj uygulanmamalıdır.

Commentaires


bottom of page