top of page

Thai Masajı Neden Tercih Edilir?


Thai-Masajı-Neden-Tercih-Edilir-?

Thai Masajı (Tayland Masajı) Nedir?


Thai masajı, 2500 yıl kadar önce Tayland’da Budist rahipler aracılığı ile geliştirilen eski bir masaj çeşididir. Thai masajı, kas ve eklem gerilimini azaltmak, esnekliği arttırmak ve vücudun enerji sistemlerini dengelemek adına vücudun enerji hatları boyunca hafif baskıların ve pasif germe hareketlerinin uygulandığı masaj türüdür.


Thai Masajı (Tayland Masajı) Nasıl Uygulanır?


Thai Masajı, el ya da parmakların kas dokularına yönlendirilen düzenli presleme hareketleri ile sıkıştırma ve masaj tekniğiyle uygulanır. Thai masajı çoğunlukla zeminde bir futon minderi üstünde yapılır ve kişi yoga kıyafetleri gibi rahat, gevşek ve esnek kıyafetler giyer.


Thai masajı uygulayacak terapist uygulama sırasında aynı zamanda minderin üzerindedir ve vücudunuzu, herhangi bir işlem uygulamadan çeşitli yerlere ve pozisyonlara taşımaktadır. Bu sebepten bazen ‘’tembel erkeğin yogası’’ denebilir. Thai masajı, hem rahatlatıcı hem de enerji verici de olabilir, bu sebeple masaj seansından sonra aktif olmak istiyorsanız bu masaj en doğru ve en iyi bir masaj seçimi olacaktır.


Thai masajı uygulayan terapistin, ya yüzleri yukarı bakacak ya da yüzleri aşağı bakacak şekilde veya oturacak şekilde, yanlarında oturan kişiler üzerinde çeşitli teknik diziler kullanması gerekir. Terapist ve birey arasındaki devamlı bir vücut teması vardır, fakat kasları sürtmek yerine, vücut sıkıştırılır, sallanır, çekilir ve gerilir.Thai Masajı Neden Tercih Edilir?


Thai masajı (Tayland Masajı) teorisinin özü, beden, zihin ve ruhun bütünleşmesine odaklanır ve terapistler, çoğunlukla terapötik dank olarak isimlendirilen şey ile kişiyle bağlantı kurmaya çalışır. İsveç masaj uygulamasının aksine kişi üstünü çıkartmak zorunda da kalmaz. Yağ vb gibi ürünler kullanılmaz ve tamamen terapistin yerdeki mat üstünde uyguladığı hareketler ile uygulama sağlanır.


Tayland masaj uygulamasının tercih edilme nedenlerinden birisi de masaj terapistlerinin geleneksel ve tamamen giysili kıyafetlerinin giyilebilmesi, tamamen yağsız olmasıdır. Teknik ve işlevsel olarak, thai masajı bir mat üzerinde uygulanan, teknik adaptasyonun büyük çoğunluğunun terapist vücudunun pozisyonunu değiştirmesinden gelir.


Thai Masaj Uygulamasının Faydaları Nelerdir?


Thai masajı (Tayland masajı), dokularınızı besinler ve oksijen ile besleyen kan dolaşımızını arttırır. Bu da, vücudunuzun kendisini karbondioksit, toksinler ve metabolik yan maddelerden kurtarmasına katkı da bulunur. Bu yaşlanma sürecini de tersine çevirerek vücudunuzun daha verimli olmasına yardımcı olmaktadır.


Thai masajı, stresi azaltmak, stresten kaynaklı oluşan sağlık sorunlarına karşı korumak için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra enerjiyi arttırdığı, hareket ve esneklik aralığını da iyileştirdiği bilinmektedir. Özellikle Thai masajının pek çok farklı sağlık problemine yarar sağladığı ya da iyileştirdiği de söylenmektedir. Bunlardan bazıları ise şunlardır;

  • Gerilimden kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmek

  • Sinir sistemini sakinleştirmek

  • Enerjiyi arttırmak

  • Dolaşımı ve lenfatik drenajı uyarmak

  • Esnekliği ve hareket alanını arttırmak

  • Eklem sertliği ve ağrının yanı sıra kas ağrısı ve spastisiteyi de hafifletmek

  • Bel ağrısı türlerini azaltmak (tipik olarak subakut ve kronik spesifik olmayan bel ağrıları)

Bình luận


bottom of page