top of page

Thai Masajı Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?


Thai-Masajı-Vücudun-Hangi-Bölgelerine-Uygulanır-?

Thai masajı, tay, Tai ya da Tayland masajı olarakta bilinen, aslında kökeni 2500 yıl kadar öncesine dayanan bir tedavi yöntemidir. Thai masaj uygulamasının temel yapısını Çin’in geleneksel tıbbı ve hint yogası oluşturmaktadır. Bu masajda genellikle bası ve germe hareketleri uygulanıyor. Bilinen diğer masaj çeşitleri gibi çıplak tene yağlı bir masaj değil. Tha masajı için ince bir keten kıyafet giyiliyor.


Thai Masajı Nasıl Uygulanır?


Giyinik olarak uygulanan bu masaj yarı sert bir zeminde uygulanır. Tembeller için yoga diye de isimlendirilen Thai masajı uygulamasında en az altmış tür germe, esnetme, çekme ve bası hareketi yapılır. Seans esnasında terapistin yönlendirilmesi ile sık sık pozisyon değiştirilir ve masaj en az bir buçuk saat kadar sürer.


Thai Masajı Faydaları Nelerdir?


Thai masajı kasları gevşetmek, rahatlatmak, belli bölgelerdeki şişliği azaltmak, burkulma ve gerilme gibi yaralanmalarda iyileşmeyi hızlandırmak amacı ile uygulanır. Thai masajı uygulamasında uzman bireyler, germe ve esnetme yöntemleri ile kişiye müdahale eder. Sinirlere yapılan baskı ile de kişinin stresini kolayca atmasına yardımcı olunur. Thai masajı kan dolaşımını hızlandırıp, enerji vermesi ile de ünlüdür. Masaj esnasında bazı hareketler biraz sert olabilir. Ancak seans bitiminde de mükemmel sonuçlar alınır;

  • Kaslar gevşer

  • Stresten arınılır

  • Bölgesel ağrılar azalır

  • Yorgunluk giderilir

  • Sinirler yumuşar

  • Kan dolaşımı artar

  • Vücuda enerji getirirThai Masajı Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?


Beden ve ruhun tedavisine dayanmakta olan, çok eski zamanlardan beri uygulanan thai masaj uygulaması vücudun 4 bölgesine yapılıyor. Bunlar, ayak, sırt, bacak ve boyun. İşte Thai masajı uygulamasının yapıldığı bölgeler ve faydalar..


Ayak Bölgesi


Thai masajında ayaklar oldukça önem taşır. Ayak tabanı, vücuda, bedene giden tüm sinirleri içerisinde barındırır. Bu bölgeye uygulamacak olan doğru masaj, kişinin bedenen ve ruhen huzura erişilmesine yardımcı olur. Thai masajı uygulamasını yapan uzman, sinir uçlarını bilir ve baş parmağını kullanarak belli şiddetlerde baskı uygular. Rahatlamayı arttırmak adına ayak itme, çekme ve germe hareketlerini uygular.

Bacak Bölgesi


Thai masajı uygulamasında eklemleri ve kasları rahatlatmak adına bacaklara germe, esnetme, çekme ve basma hareketleri uygulanır. Kas kütlesinin yoğun olduğu ve pek çok sinirin geçtiği bacak bölgesi, Thai masajı uygulamasında en çok vakit alan bölgelerden birisidir. Uzman kişi masaj esnasında kendi ayak, el ve dizlerini kullanır. Yaptığı baskılar ve çekmeler bacak bölgesini oldukça rahatlatır.


Sırt Bölgesi


Bacaklar sonrası masaj seansında sırt bölgesine geçilir. Bel ve sırt bölgesine de türlü germe hareketleri uygulanır. Germe ve baskı hareketleri için kollardan yardım alınır. Bu hareketlerin sırtın hangi alanlarına uygulanacağı oldukça önem taşır.


Boyun Bölgesi


Thai masajı uygulamasında üç bölgeden sonra boyun ile masaj sonlandırılır. Uzman bireyler boyun bölgesine masaj uygularken çok dikkatlidir. Thai masajı uygulamasının son evresinde boynu döndürme ve esnetme hareketleri uygulanır. Bütün vücudun yükünü taşıyan omurilik ve eklemlerin gevşeyip, rahatlaması sağlanır.


Genel olarak sıkma ve ovulma yöntemi ile uygulanan masajın aksine Thai masajı uygulamasında uzman kişiler, germe ve esnetme yöntemleri ile kişiye müdahale eder. İnsanı rahatlaması ile ünlü Thai masajı, stresi azaltarak yorgunluğu alır. Kan dolaşımını da arttırıp vücuda enerji verir. Yoğun çalışma hayatı ve stresli günlerin sebep olduğu fiziksel ve ruhsal hasarı gidermenin en iyi yollarından biri de güzel, etkili ve profesyonel bir masaj seansıdır.


Comments


bottom of page