top of page

Thai Masajını Denemeli Misiniz?


Thai-Masajını-Denemeli-Misiniz-?

Artık İsveç masajından sıkıldıysanız ve bir farklılık yapmak istiyorsanız ya da egzersiz ve artrit yüzünden ağrı sorununuz varsa, thai masajı gerçekten de aradığınız masaj olabilir. Çeşitli yağlar kullanılarak ve soyunup masaj yerine uzanarak uygulanan çoğu masaj tekniğinin aksine, thai masajı üzerinizde kıyafetleriniz ile beraber yerdeki bir mindere uzanarak yaptıracağınız bir masaj türüdür.


Diğer masaj çeşitlerine özgü yoğurma ve kaydırma gibi rahatlatıcı tekniklerin aksine thai masajı uygulamasında gerginliği azaltmak, hareket kabiliyetini ve esnekliği arttırmak adına çekme, germe ve sarsma hareketleri kullanılır. Thai masajına bazen tembel yogası da denir. Terapist, size yoga benzeri bir esnetme yaşatmak İçin dizlerini, ellerini, bacaklarını ve hatta ayaklarını da kullanabilir.


Bunun yanı sıra derin kas sıkılmaları, eklem esnekliği ve akupresür gibi yöntemler de kullanabilir. Thai masajı eski Asya kültürüne göre, vücuttaki gizli enerjik bölgeleri tedavi eden enerji çalışmalarından da faydalanır. Bu enerjinin akışındaki eksiklikleri, dengesizlikleri ve tıkanmaları düzeltir. Bunun da kişinin sağlığını iyileştirdiğini inanılır.


Thai Masajı Acıtan Bir Teknik Mi?


Hassas kas lifi yapışmalarına baskı uygulamak acı verici olabilir. Fakat uygun olmayan baskı ve esnetme sebebiyle oluşabilecek acı ve rahatsızlık hissi de denebilecek hafif ağrılar arasında fark vardır. Kas düğümlerini hedeflerken rahatsızlık hissinden kaçınıyor olmak zor olsa da, uzman bir terapist masaj uygulamasının sertliğini acı duymayacağınız bir şekilde ayarlayabilir. Thai masajı genel olarak acı verici bir masaj olarak bilinebilir, ancak lisanlı bir terapist geri dönüşleriniz üzerine hareketlerinin sertliğini rahatlıkla sizlere uygun bir şekilde ayarlayabilir.Thai Masajının Faydaları


Her çeşit masaj, stresi azaltmak ve stresten kaynaklanan sağlık problemlerine karşı korumak adına sıklık İle kullanılır. Bunun yanı sıra enerjiyi arttırdığı, esneklik ve hareket aralığını da iyileştirdiği söylenir. Özellikle thai masajı uygulamasının pek çok farklı sağlık problemine fayda sağladığı ya da iyileştirdiği söyleniyor. İşte sizlere sağlayabileceği faydalar:

  • Baş ağrılarını azaltır.

  • Bel ağrısı çeşitlerini azaltır (tipik olarak spesifik ve subakut olmayan kronik bel ağrıları)

  • Kas ağrılarına ve spastisiteye iyi gelir.

  • Esnekliği ve hareket alanını arttırır.

  • Lenf drenajını ve dolaşımı uyarır.

  • Sinir sistemini rahatlatır.


Olası Kontrendikasyonlar


Uzman bir masaj terapisti, masajdan önce sağlık geçmişinizi öğrenmelidir. Thai masajı, osteoporoz, disk hernisi, kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık durumları olan ya da yakın zamanda operasyon geçirmiş birisi için güvenli olmayabilir. Thai masajı uygulamasını denemeyi düşünüyorsanız, size uygun olup olmadığını anlamak adına tedavi almadan önce sağlık uzmanına danışın.


Hamile kadınlar masaj yaptırmadan önce kesinlikle doktorlarına danışmalıdır. Eğer doktorunuz masajı onaylıyor ise kendinize hamilelik masajı sertifikası olan bir terapist bulmaya çalışın. Çürükler, iltihaplı ya da zayıf ciltler, iyileşmemiş ya da açık yaralar, deri döküntüleri, karın fıtığı ya da yakın tarihli kırıklar, tümörler üzerine masaj uygulanmamalıdır.


Terapi Öncesi Bilmeniz Gerekenler


Masaj için rahat kıyafetler giyin. Masajdan önce ağır yemekler yemeyin. Terapistinizin sağlık koşullarınız İle ilgili yeterince bilgiye sahip olduğundan emin olun çünkü bazı durumlarda thai masajı uygulattırmak sağlığınız için uygun olmayabilir. Eğer herhangi bir durumda rahatsızlık hisseder iseniz kesinlikle terapistiniz ile paylaşın.

Kommentare


bottom of page