top of page

Thai Masajının Sağlığa Faydaları


Thai-Masajının-Sağlığa-Faydaları

Birçok insan, thai masajının sağlığa yararlarının stresi azaltmak, enerjiyi arttırmak ve atletik performansı da iyileştirmek olduğuna inanıyor. Thai masajı tüm vücudu rahatlatmak adına hafif germe ve baskı teknikleri kullanır. Bu Hindistan da meydana çıkan eski bir şifa uygulamasıdır. 2.500 - 7000 yıl öncesine dayanmaktadır. Thai masajı uygulayıcılarının kullandığı teknik, Batı’daki bireylerin alışık olabileceğinden çok daha farklıdır. İsveç ya da shiatsu masaj tekniklerinden farklı olarak, kişi yerde yatar ve masaj uygulamasına daha aktif olarak katılır.


Thai Masajının Sağlığa Yararları


Thai masaj uygulamasının stresi azaltmaktan kas gerginliğini hafifletmeye kadar pek çok sağlığa faydası vardır. Hatta enerjiyi dahi arttırabilir. İşte thai masajı uygulamasının sağlığa olan 5 faydası…


1 - Stresi Azaltır


Stres mutlaka kötü değildir. Çoğu zaman stres, bireyleri kişisel ve profesyonel hayatlarında daha iyi performans göstermeye ve daha fazlasını başarmaya itmek adına yardımcı olabilecek olumlu bir motivasyon aracı olarak da hareket edebilir. Bununla beraber, çok daha fazla stres fiziksel ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir. Kronik ya da uzun süreli stres, depresyon ve kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere ciddi hastalıklara, rahatsızlıklara yol açabilir.


2 - Enerjiyi Arttırır


Araştırmalar, thai masajının bireylerin fiziksel enerji düzeylerini arttırabileceğini de göstermiştir. Bir randomize çalışma karşılaştığınız bireylerde thai ve Isveç masajları etkilerini incelemişlerdir. Sonuçlar, thai masajı uygulamasının zihinsel ve enerji uyarımı arttırdığını, İsveç masajının ise rahatlama ve uykuyu iyileştirme olasılığının daha da yüksek olduğunu ortaya koymuştur.


Thai masajı tekniği, enerji hatları ya da sen kavramına dayanmaktadır. Çoğu uygulayıcı, vücutta türlü sen ya da enerji kanalları olduğuna inanır. Sen, kemikler, kaslar, sinirler ve kan gibi vücudun farklı bölümlerine karşılık gelmektedir. Bazı sen de zihni ve bilinci etkiler. Bunlara ince kanallar denmektedir.3 - Baş Ağrısını Hafifletir


Kort tipi, belli enerji kanallarına baskı uygulamayı içeren özel bir thai masajı şeklidir.


4 - Dolaşımı Uyarır


Thai masajı, nazik germe hareketleri kullanarak hem lenf dolaşımını hem de kan dolaşımını teşvik edebilir. Bu yoga benzeri olan esneme hareketleri, vücudun dokularını oksijen ile dolduran kan dolaşımını arttırır. Bu, hüce büyümesini ve kalp sağlığını da desteklemeye katkı da bulunur.


5 - Hareket Aralığını İyileştirir


Thai masajı, stresi azaltmak ve dolaşımı iyileştirmek adına yoga benzeri esneme hareketleri içerir. Kademeli, nazik esneme, bireyin zaman içerisinde esnekliğini arttırarak daha geniş bir hareket aralığına izin verir. Thai masaj uygulaması bunun yanı sıra eklemlerdeki sıvının ya da eklemler arasındaki sürtünmeyi azaltan sinovyal sıvının dolaşımını iyileştirebilir. Bu eklem hareketliliğini ve hareket aralığını da iyileştirebilir.


Sporcular İçin Thai Masajı


Sporcular, antrenmanları esnasında yorgunluk, kas ve eklem ağrıları ve yaralanmalara çokça eğilimlidirler. Bu sebeple pek çok sporcu uzman spor masaj terapistleri ile çalışmaktadır. Spor masajı, spor yaralanmalarını tedavi etmek ve bir sporcunun hareket kabiliyetini geliştirmek adına destekli gerdirmeler ve türlü masaj tekniklerini birleştirir.


Uygulayıcılar çoğunlukla vücudun belli bir bölgesini ya da belirli bir kas grubunu hedeflemek adına destekli gerdirme kullanırlar. Thai masajı ise yavaş yavaş bütün vücudu gererek bireyin rahatlamasını sağlar. Thai masajı uygulayıcılarının kullanmış olduğu dinamik esnemeler, bazı spor masajı esnetme tekniklerinden daha derin, daha da onarıcı esnemeler sunabilir.


Comments


bottom of page