top of page

Thai Masajının Şaşırtıcı Faydaları ve İnanılmaz Teknikleri


Thai Masajının Şaşırtıcı Faydaları ve İnanılmaz Teknikleri

Pek çok insan Thai masajının sağlığa faydalarının tansiyonu düşürmeyi, dayanıklılığı artırmayı ve atletik performansı artırmayı içerdiğini düşünmektedir. Thai masajı tüm vücudu rahatlatmak için hafif baskı ve rahatlatıcı teknikler kullanır. Bu, Hindistan'da ortaya çıkan eski bir tıp yöntemidir.


Thai masajı uygulayıcıları tarafından kullanılan metodoloji, Batı'daki insanların alışacağından biraz farklıdır. Bir kişinin pasif bir şekilde yatakta yattığı İsveç veya Shiatsu masaj yöntemlerinden farklı olarak, müşteri yerde yatar ve masajla daha çok fiziksel olarak ilgilenir. Bu makale, Thai masajının şaşırtıcı faydalarını ve benzersiz tekniklerini, bu canlandırıcı deneyimin keyfini çıkarmanıza nasıl yardımcı olabileceğini tartışacaktır.


Thai Masajının Sağlığa Faydaları Nelerdir?


Thai masajının stres kontrolünden kas ağrılarını gevşetmeye kadar birçok sağlık avantajı vardır. Ayrıca enerji kapasitenizi artırabilir. Aşağıda, sağlığınız için Thai masajının dört faydasını keşfedeceğiz.

  • Stresi Azaltır

Stres her zaman kötülük anlamına gelmez. Stres aynı zamanda insanları daha iyi çalışmaya ve kişisel ve profesyonel yaşamlarında başarılı olmaya motive etmeye yardımcı olabilecek yapıcı bir motive edici olarak da hizmet edebilir. Yine de aşırı stres zihinsel ve fiziksel sağlık üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Kronik veya uzun süreli stres, kardiyovasküler hastalık ve depresyon dahil olmak üzere ciddi hastalıklara yol açabilir.


Kasları sakinleştirmek için Thai masajı hafif baskı ve rahatlatıcı teknikler kullanır. Araştırmacılar, Thai masajının sağlıklı insanlarda tansiyonu sadece dinlenmekten daha etkili bir şekilde azalttığını buldular.

  • Baş Ağrılarını Hafifletmeye Yardımcı Olur

2015 yılında yapılan bir araştırma, Thai masajının stresle sürekli baş ağrısı çeken insanlar için önemli bir terapi olduğunu gösterdi. Ayrıca, bilim adamları tarafından elde taşınan bir alet kullanılarak hesaplanan daha düşük doku sertlik seviyelerine sahiptiler.

  • Kan Dolaşımını Teşvik Eder

Hafif esnemeler kullanılarak yapılan Thai masajı hem kan hem de lenf dolaşımını kolaylaştıracaktır. Bu yoga benzeri esneme hareketleri kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun dokularını oksijenle doldurur. Bu, hücre gelişimini ve kalp fonksiyonunu teşvik etmeye yardımcı olur. Bir araştırma, kronik bir diyabet komplikasyonu olan periferik nöropatiden muzdarip kişilerde Thai ayak masajının etkilerini araştırdı. Araştırmacılar, bu masajın bireyler arasındaki dengeyi geliştirmeye yardımcı olduğunu gözlemledi.

  • Hareket Aralığını İyileştirir

Thai masajı, rahatsızlığı gidermek ve dolaşımı artırmak için yogaya benzer egzersizleri içerir. Kademeli ve nazik gevşeme, zamanla vücudun çok yönlülüğünü genişleterek daha geniş bir hareket aralığına izin verebilir. Thai masajı, eklem rahatsızlığını azaltan eklem sıvısı hareketini veya sinovyal sıvıyı da uyarabilir. Bu, eklem stabilitesini ve hareket özgürlüğünü artırabilir.


Ne Sıklıkta Thai Masajı Almalısınız?


Thai masajından sonra kendinizi çok rahat hissedebilirsiniz. Ancak vücutlarının çalışılmış, bükülmüş ve dürtülmüş olduğunu akıllarında tutmaları gerekir. Thai masajından sonra rahatlamayı ve bol su içmeyi unutmayın.


Thai masajını ne sıklıkla yaptırmanız gerektiğine dair bir kural yoktur. Germe ve gevşeme tekniklerini içeren günlük bakım rutinlerini uygulamaya çalışırsanız yardımcı olacaktır. Bu, seanstan sonra bile sabit kalmanıza yardımcı olacaktır.


Vücudunuzu da dinlemeyi unutmayın. Vücudunuzun bir bölümünde kalıcı ağrı veya tahriş yaşarsanız, lütfen bir sağlık kuruluşunu ziyaret edin, çünkü bu, altta yatan bir sağlık durumunu düşündürebilir. Bununla birlikte, yalnızca vücudunuzun belirli bölgelerini rahatlatmanız gerekiyorsa, size en uygun masaj türünü bir masaj terapistine sormayı tercih edebilirsiniz.


Thai Masajı Sırasında Ne Beklemeli?


Thai masajı, yogada vücudunuzu çeşitli pozlara sokmaya benzer. Tipik olarak, bir Thai masajı için yerde yatmanız istenecektir. Profesyonel ve sertifikalı bir masaj terapisti, vücudunuzun farklı bölgeleri üzerinde yavaşça hareket edebilir. Terapist, vücudunuzun çeşitli pozisyonlarda hareket etmesine yardımcı olmak için dirseklerinizi, kollarınızı, uyluklarınızı veya ayaklarınızı kullanabilir. Bu ağrı veya tahrişe neden olmaz, ancak bunlardan herhangi birini hissederseniz lütfen masaj terapistine söyleyin.


Masoz

Thai Masajının Yan Etkileri ve Riskleri Nelerdir?

Thai masajının sağlığa çeşitli faydaları olsa da, tekniğin dezavantajları da vardır. Thai masajı yaptırmadan önce, dolaşım sisteminiz üzerindeki etkisi ve aşağıdaki rahatsızlıklarınız varsa lütfen sağlık uzmanınıza başvurun:

  • Yüksek kan basıncı,

  • Diyabet,

  • Kalp hastalığı,

  • Osteoporoz,

  • Omuriliği etkileyen nörolojik hastalıklar,

  • Koroner arter hastalığı.

Kanser hastaları, hamile kadınlar veya ameliyattan sonra iyileşen kişiler Thai masajını tercih etmemelidir. Bu masaj tekniğinin fiziksel gücü sağlık sorunlarına yol açabilir veya önceden var olan yaralanmaları ağırlaştırabilir. Thai masajı, eski kökenlerine rağmen Batı toplumunda nispeten yeni bir uygulamadır. Son araştırmalar, Thai masajının daha iyi nefes alma, genişletilmiş hareket aralığı ve daha düşük stres seviyeleri gibi birçok sağlık yararı ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

Comments


bottom of page