top of page

Thai Masajının Tarihi ve Faydaları


Thai-Masajinin-Tarihi-ve-Faydalari

Thai masajı uygulamasının ağrı dindirme konusunda pek çok medikal ilaç kadar etkili bir terapi türü olduğunu biliyor muydunuz? Thai masajı, yogaya benzer çeşitli açma, germe hareketleri ile yapılan kuru bir masaj terapisidir ve neredeyse vücuttaki, bedendeki her organ için oldukça yararlıdır. Peki bu etkili terapi yönteminin tarihi ve yararları hakkında ne biliyoruz?


Thai Masajının Tarihi Nedir?


Thai masajı binlerce yıldır Tayland’da yapılan antik bir terapi tekniğidir. Thai masajı uygulamasının 2500 yıldan daha fazla zaman önce, Buddha’nın geniş medikal bilgiye sahip bir arkadaşı olan Jivaka Kumar Bhaccha aracılığı ile geliştirildiği düşünülüyor.


Pek çok Thai şifacısı, Bhaccha’nın geleneksel Thai tedavisinin mucidi olduğunu düşünüyor. Bhaccha aynı zamanda doktorların babası olarak anılmakta ve bir gelenek olarak geleneksel Thai şifacıları, masaj uygulamasından önce ve sonra Bhaccha’ya şükranlarını sunuyorlar.

Bunun yanı sıra uzmanlar ve araştırmacılar, Thai tedavisinin kırsal ve soylu geleneklere sahip olduğuna inanıldığını da belirtiyor. Kırsal geleneklerin bilimsel dayanakları yoktur ve geri resmi eğitim metodlarına dayanmaktadır. Bu kırsal geleneklerin, alt jenerasyonlara aktarıldığı ve öğretmenlerden öğrencilere gizli bir kod ile iletildiği düşünülmektedir.Diğer bir taraftan Thai masajının soylu geleneklerinin, soylu sınıf aracılığı ile, Çin, Hindistan ve Ortadoğu’dan ilham alınarak geliştirildiği düşünülüyor. Thai masajı uygulamasında, özellikle de Hindistan’ın Ayurveda geleceğinin de büyük etkileri olduğu açıkça görülmekte. Thai masajı uygulamasının teknik ve uygulamaları Tayland’da geliştirilmiş olsa dahi, aslında bu tekniğin kökenleri Hindistan’a dayanıyor da olabilir. Bu tekniğin kökenlerinin Hindistan’a dayandığına inanılmasının bir nedeni de bu alana, bölgeye ait yoga felsefesidir.


Thai Masajının Prensipleri


Thai masajı, çoğunlukla doku manipülasyonu içermekte olan diğer masaj tekniklerinden oldukça değişiktir. Bu teknik, herhangi bir yağın ya da losyonun kullanılmadığı kuru bir masaj terapisidir. Bunlar yerine derin açma, ritmik basınç, baskı uygulama ve germe eylemlerini içerir. Masaj esnasında uygulanan basınç, çekme ve devinim ya da titreme hareketleri bölgesel kan sirkülasyonunu arttırır. Thai masajı avuç içi, ön kol, baş parmak, dirsek ve hatta ayak gibi vücudun, bedenin farklı bölgeleri kullanılarak yapılır.


Thai masajı, iyileştirici etkilerinin olduğu düşünülen türlü yoga esneme hareketleri içerir. Bu masaj tekniği, vücuttaki enerji dengesini düzenleme prensibine dayanmaktadır. Thai masajı uygulamasının temel prensibi, vücudun dış alanlarından (el ve ayaklardan) başlayarak vücudun, bedenin çekirdeğinde çalışmak ve daha sonra da yeniden vücudun dış bölgelerine geri dönmektir. Bu sayede meridyen denilen enerji kanallarına enerji akışı sağlanır ve aynı zamanda da vücut genelinde kan sirkülasyonu arttırılır.


Thai Masajının Faydaları

  • Kasları rahatlatır ve ağrıyı dindirir. Esnetme hareketlerinin kombinasyonu ve yumuşak bir masaj, kasları rahatlatır ve gevşetir. Bunun yanı sıra kaslarda ağrıya neden olan sertlikleri ve düğümleri giderir.

  • Kasların esnekliğini arttırır. Yoga esnetmeleri, kasları dayanılabilir bir noktaya kadar esnetilir. Bu sayede kasların da esnekliği artar.

  • Eklem hareketlerini geliştirir.

  • Kan sirkülasyonunu geliştirir. Masaj, vücutta bulunan kan sirkülasyonunu arttırır.

  • Bağışıklığı güçlendirir.

  • Mental rahatlama sunar.

  • Yorgunluk hissini azaltır, ortadan kaldırır. Masaj ve esnetme uygulamaları vücutta oluşan gerginliği ve yorgunluğu azaltır.

  • Uyku sorunlarına iyi gelir. Thai masajı bedeni ve zihni rahatlattığı için daha iyi uymanızı sağlar ve rahatsız edici uyku sorunlarını azaltır.

Comments


bottom of page