top of page

Tıbbi Masajın Tarihçesi Nedir?


Tıbbi-Masajın-Tarihçesi-Nedir-?

Masajın tıbbi açıdanda tedavi etme yöntemi olarak kullanılması 5000 yıl önceki devirlere dayanmaktadır. Masajın tedavi amaçlı kullanılması ile ilgili Mısır’ın saqqara şehrindeki eski mezar odalarının duvarlarında yer alan hiyerogliflerde bilgi bulunmaktadır. M.Ö. 2330 yıllarından kalma hiyeroglifte ise Firavun’un ayağına masaj uygulayan bir hizmetçi kadın çizilmiştir. Rahatlama ve ağrı kesmede kullanımına ise eski Yunan ve roma’da rastlanır.


Çin medeniyetinde sarı imparator hanedanlığının hüküm sürdüğü süre, zarf boyunca Tui na olarak isimlendirilen masaj yönteminin kullanıldığı bilinmekte. Bu yöntem eski akupunktur tedavi yönteminin yanında gelişimine devam etmiştir. Tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanan Ayurveda masajı Hindistan’ın geleneksel tıbbı olarak karşımıza çıkmakta. Filozof İbni Sina ise türlü şifalı otların ve bitkilerin arşivini yapmış ve bu şifalı bitkilerin el ile tedavi, masajda kullanabileceğini belirtmiştir.


18. Yüzyılda cerrahi filmin popülerliğinin artmaya başlamasından öncesinde orta çağ döneminde bir çok alanda kaydı bulunan gelişmeler saklanmıştır. Beden ile ilgili konular tabu sayıldığından masaj ile ilgili kayıtlarda sınırlıydı. 18. Yüzyıldan sonra doktorlar ve halk şifalı otlardan faydalanmıştır. Özellikle yaralanma, masaj, refleksoloji uygulamasında şifalı otlar faydalı olmuştu. Günümüzde ise doğal tedavi yöntemlerinde şifalı bitkiler kullanılmaya başlanmıştır.

1983 yılında Per Hendrick Ling Stocholm’de Jimnastik Enstitüsü’nü açmıştır. Böylelikle masaj tekrardan önemli bir yöntem olarak karşımıza çıkmıştır. Günümüzdeki Isveç masaj tekniği Çin, Yunan ve Mısır terimlerinden elde edildi. Masaj kurslarının açılması ile birlikte tekniklerin öğretileri somutlaştırıldı ve ilk modern masaj yöntemleri de ortaya çıkmış oldu. Masaj ile ilgili resmi eğitim kurumlarının doğuda çok az sayıda olması ilginliğini de korumaktadır. Masaj tıp ve terapi derslerinin önemli bir parçasıdır. Geleneksel eğitim faaliyetleri Çin’de özellikle kör kadınlar için tasarlanıyor. Egzersizler ve masaj dokunuşları elleri güçlendirmek amacı ile yapılırken pirinç çuvalları üstünde uygulanmaktadır. Fiziksel çaba gösterilerek yapılan dokunuşlarda pirinç toz haline gelene kadar uğraşılır.Masaj ve Şifa


Masaj konusunda eğitim almış olan hekim ve fizyoterapistler aracılığı ile uygulandığı gibi amatör kişiler aracılığı ile de yapılabilmektedir. Profesyonel kişiler aracılığı ile masajın uygulanması akut ve kronik hastalığı olan bireylerde büyük önem taşır. Masajın ana konusu olan dokunma kişinin vücudunun farkına varmasını sağlamaktadır. Vücut dokusuna uygulanan baskılar sinir sistemlerine etki eder ve uyarıcılar ile vücudun bütün alanına yayılır. Birey kendi vücuduna uygulamış olduğu masaj hareketleri, dokunuşları sayesinde de bedenini tanıma fırsatı bulmuş olur.


Masajı sevdiklerinize uyguladığınızda hem şifa vermiş, hem de sevgi paylaşımında bulunmuş olursunuz. Yoğun bakımda olan hastanın doktor tedavisine cevap, yanıt vermemesine rağmen sevdiklerinin dokunuşlarına tepki verdiğine rastlanmıştır. Çeşitli bir örnek verecek olursak, II. Dünya Savaşı’nda hastanede olan bebekler üstünde yapılan deneylere göre, hasta bakıcıların kucaklarına alarak tedavilerini yaptıkları bebeklerin diğerlerine göre daha hızlı iyileştiği ve kilo almaya başladıkları da gözlemlenmiştir. Masaj doğru dokunuşlar ile uygulandığında kişinin zihnini tazelemiş olduğu ve kişiler arasında aktarılan enerji ile şifa sağladığı bilinmektedir.

Comments


bottom of page