top of page

Tıkanıklığı Azaltan Sinüs Masajı Teknikleri


Tıkanıklığı Azaltan Sinüs Masajı Teknikleri

Paranazal sinüsler, kafatasınızdaki küçük, hava dolu boşluklardır. Soluduğunuz havayı filtrelemeye ve nemlendirmeye yardımcı olurlar ve kafatasının ağırlığını hafifletirler. Paranazal sinüsler ayrıca sesinizin çıkmasına yardımcı olur. Ne zaman hastalansanız, sinüsler mukusla tıkanır. Bu tıkanıklık yoğun baskıya ve baş ağrılarına neden olabilir. Semptomları tedavi etmek için burun spreyleri ve ilaçlar olsa da, evde bazı basit masaj teknikleri sizi rahatlatabilir.


Sinüs Türleri


Sinüs masajı tekniklerini öğrenmeden önce, kafatasınızdaki farklı tipteki sinüs boşlukları hakkında genel bir anlayışa sahip olmak önemlidir. Sinüsler içinde bulundukları kemiklere göre isimlendirilirler.


Etmoid sinüsler : Gözlerinizin arasında bulunan etmoid sinüsler yaygın bir enfeksiyon kaynağıdır. Etmoid sinüs enfeksiyonundan kaynaklanan bir baş ağrısı tipik olarak burnun arkasında hissedilir.


Maksiller sinüsler : Elmacık kemiklerinizde gözlerinizin altında bulunan bu boşluk en büyük ve enfeksiyona en yatkın olan boşluktur. Maksiller sinüslerden gelen ağrının dişlerinize yayıldığı hissedilebilir.


Sfenoidal sinüsler : Gözlerinizin arkasında, başın arkasına doğru yer alan, kafatasının tabanının orta kısmını oluşturan iki sfenoid sinüs vardır. Genellikle derin bir ağrı hissedilir.


Frontal sinüsler : Alnınızın alt kısmında gözlerinizin üstünde yer alan, burnun ortasına akan üçgen şeklinde iki sinüs vardır. Ağrı veya basınç tipik olarak yüz ve kafada hissedilir.


Sinüs Drenaj Masajı


Sinüs masajı yaparken alınması gereken iki tür yaklaşım vardır. Daha genel bir rahatlama için masaj, alın ve yüzdeki baskı noktalarına odaklanır. İkinci tip masaj, belirli sinüs bölgelerine (frontal, etmoid, maksiller ve sfenoid) yöneliktir. Buradaki fikir, mukusun sinüslerden dışarı atılmasına yardımcı olmak için basınç noktalarına masaj yapmaktır. Buna karşılık, bu, baskıyı ve tıkanıklığı azaltacaktır.


Genel Sinüs Yüz Masajı


Başlamak için dört parmağınızı şakaklarınızın her birine yerleştirin ve dairesel hareketlerle hafifçe sinüs masajı yapın. Gergin bir nokta hissederseniz, birkaç saniye tutun ve nefes alın. Alnınızın ve saç çizginizin bölümleri boyunca devam edebilirsiniz.

Ardından, başparmağınızı ve işaret parmağınızı alın ve hafifçe kıstırırken, burnunuza en yakın kaşınızın üzerine yerleştirin. Bu pozisyonu birkaç saniye basılı tutun. Kaşınızın üzerinden kulağınıza doğru yavaşça ilerleyin.


Dört parmağınızı alın ve elmacık kemiğinizin iç kısmına, burnunuzun dibine yakın bir yere koyun. Parmaklarınızı hafifçe bastırın ve dışarı doğru sürükleyin. Birkaç kez tekrarlayın. Kulağınızın dışına doğru bitirirken, alt çeneyi kafatasına bağlayan temporomandibular ekleme hafifçe masaj yapın. Son olarak orta ve işaret parmaklarınızı yüzük ve serçe parmaklarınızdan ayırarak parmaklarınızla V yapın. Parmaklarınızı kulağınıza getirin ve bu bölgeye yukarı ve aşağı hareketlerle yavaşça masaj yapın.


Ön Sinüs Masajı


İşaret ve orta parmaklarınızı kaşlarınızın üzerine yerleştirin ve dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın. Şakaklara doğru yavaşça hareket etmeden önce parmaklarınızı çapraz olarak alnınızın ortasına doğru hareket ettirin. Bu yaklaşık 30 saniye ila bir dakika sürmelidir. Bir ila iki kez daha tekrarlayın.


Maksiller Sinüs Masajı

İşaret ve orta parmaklarınızı kullanarak, elmacık kemikleriniz ve çeneniz arasında burnunuzun yakınında basınç uygulayın. Parmaklarınızı dairesel hareketlerle kulaklarınıza doğru hareket ettirin. Daha derin bir masaj için parmaklarınız yerine başparmaklarınızı kullanabilirsiniz. Bu 30 saniye ila bir dakika sürmelidir. Bir ila iki kez daha tekrarlayın.


Evde Masaj

Etmoid Sinüs Masajı

İşaret parmaklarınızı burun köprünüzün iki yanına koyun. Burnun üst kısmına doğru hareket ederken bu bölgeye masaj yapmak için küçük daireler kullanın. Yavaşça burnun alt kısmına doğru inin. Bir ila iki kez tekrarlayın. Burun kemiğinizin ön kemiğinizle birleştiği bölgeye de basınç uygulayabilirsiniz. Parmaklarınızla hafifçe bastırın ve 10 ila 15 saniye basılı tutun.


Sfenoid Sinüs Masajı

İşaret parmaklarınızı kullanarak başınızın yanına yukarı ve aşağı hareketlerle hafifçe masaj yapmaya başlayın. Yavaşça kulak memelerine doğru inin. Bir ila iki kez tekrarlayın.


Comments


bottom of page