top of page

Torasik Çıkış Sendromu Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Torasik Çıkış Sendromu Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Torasik çıkış sendromunun teşhisi genellikle zordur ve spesifik bir testi yoktur. Sendromun tahminleri 1000 kişi başına 3 ila 80 kişi arasında değişmektedir.


Torasik Çıkış Sendromu Nedir?


Torasik çıkış sendromu, köprücük kemiklerinin hemen üzerinde bulunan ve üst kaburgaların oluşturduğu halkadır. Torasik çıkış sendromu, sinirlerde ve kan damarlarında tahriş, sıkışma veya yaralanma olduğunda meydana gelen bozuklukları ifade eder. Üst göğüs ve alt boyun gibi bölgeleri etkiler. Kan damarları, kaslar ve sinirler torasik çıkış bölgesinden geçer.


Bu alandaki boşluk çok darsa, bu yapılar sıkışabilir ve bu da sinirler ve kan damarları üzerinde artan baskıya neden olabilir. Bu da boyunda, omuzlarda ve kollarda ağrıya ve hatta ellerinizde uyuşma veya karıncalanma hissine neden olabilir.


Torasik Çıkış Sendromu Belirtileri


Sendrom nedeniyle yaşadığınız semptomlar, kan damarlarınız veya sinirlerinizin etkilenip etkilenmediğine bağlı olacaktır. Kan damarları sıkıştırılırsa, şunları yaşayabilirsiniz:

  • Kolda şişlik ve kızarıklık, Eller veya kollar soğuktur, Eller veya kollar çabuk yorulur.

Sinirleriniz sıkışırsa, şunları yaşayabilirsiniz:

  • Boyun, el, kol veya omuzların belirli bölgelerinde ağrı, El zayıflığı, Ön kol ve parmaklarda uyuşma hissi.

Ayrıca kollarınızı başınızın üzerine kaldırmayı zor bulabilir ve omuzlarınızda sınırlı hareket aralığına sahip olabilirsiniz.


Torasik Çıkış Sendromunun Nedenleri Nelerdir?


Sendrom, kan damarları ve sinirler sıkıştığında ortaya çıkarken, sıkışmanın nedeni her zaman bilinmemektedir. Araştırmaya göre, aşağıdaki nedenlerden dolayı gelişebilir:

  • Kötü Postür veya Obezite

İyi duruş eksikliği veya aşırı karın yağı, eklemler üzerindeki baskıyı artırabilir ve torasik çıkışı daraltabilir.

  • Fazla Kaburga

Çok az insan ilk kaburganın üzerinde fazladan bir kaburga ile doğar. Ek kemik, torasik çıkışın boyutunu azaltabilir ve kan damarlarını ve sinirleri sıkıştırabilir.

  • Omuz ve Kolların Aşırı Kullanımı veya Tekrarlı Hareketleri

Ağır nesneleri kaldırmak veya bilgisayarda aşırı çalışmak gibi tekrarlayan hareketleri içeren aktiviteler göğüs çıkışının dokusuna zarar verebilir. Zamanla, torasik çıkışın boyutu küçülebilir ve bu da sinirler ve damarlar üzerinde baskı oluşturacaktır.

  • Yaralanma

Araba kazası gibi fiziksel travmatik yaralanmalar göğüs çıkışını ve bölgede bulunan sinirleri ve damarları sıkıştırabilir.


Masöz

Torasik Çıkış Sendromuna Hangi Terapiler Yardımcı Olabilir?

Torasik çıkış sendromu erken teşhisi, tedavi başarısını artırabilir. Torasik çıkış sendromu tedavileri semptomlara ve şiddetine göre değişir. Tedavilerin amacı ağrıyı hafifletmek ve semptomları azaltmaktır. Bununla birlikte, herhangi bir tedaviyi seçmeden önce sağlık uzmanınızla konuşmanız tavsiye edilir. Sağlık uzmanınız sizin için doğru tedavi seçeneğini önerecek ve sizi olası riskler ve yan etkiler konusunda eğitecektir.


Torasik çıkış sendromu için en yaygın ve ilk tedavi, kaslarınızı güçlendirmeye ve daha iyi bir duruş sağlamaya yardımcı olan fizik tedavidir. Fizik tedavi ayrıca torasik çıkışı çevreleyen köprücük kemikleri ve kaslar için destek sağlar. Zamanla, tedaviye dahil olan egzersizler, etkilenen bölgedeki kan damarlarındaki ve sinirlerdeki baskıyı azaltabilir.


Tıbbi eğitim almış masaj terapistleri aynı zamanda torasik çıkış sendromundan etkilenen tüm kasları etkileyen masaj teknikleri ile rahatlama sağlayabileceklerdir. Bazı durumlarda, tıbbi masaj terapistinizle bir tedavi planı oluşturmak, yalnızca semptomlardan kurtulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, sorunun başlamasına neden olan travmanın bir sonucu olarak birçok kişinin maruz kaldığı sınırlı hareket aralığının ötesine geçmenize yardımcı olur. Masaj terapisini fizik tedavinizle birleştirirseniz, tek başına fizik tedaviden çok daha hızlı iyileşmede daha fazla kazanç elde edeceğiniz bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


En faydalı etkiyi elde etmek için masaj tedavinizi fizik tedavi tedavinizden bir gün önce almanız en iyisidir. Torasik çıkış sendromu semptomları yaşıyorsanız, doktorunuzdan randevu alın. Hızlı tedavi, sendromun kötüleşmesini önleyebilir. Durumu tedavi etmezseniz, torasik çıkış sendromu kalıcı nörolojik hasara yol açabilir. Fizik tedaviler hastalara yardımcı olabilir ve semptomları azaltmada etkilidir.


コメント


bottom of page