top of page

Tükenmişlik Masajla Nasıl Tedavi Edilir?


Tükenmişlik Masajla Nasıl Tedavi Edilir?

Tükenmişliği önlemenin anahtarı, uyarı işaretlerini zamanında tespit etmek ve uygun şekilde tepki vermektir. Vücudunuz doğal olarak kendini korumak için tasarlanmıştır. İçeride işler tam olarak yolunda değilse, genellikle bu iç sorunları işaret etmeye yardımcı olan harici değişiklikler olacaktır.


Tükenmişlik noktasına yaklaşmanın en yaygın uyarı sinyallerinden biri, artan tükenme seviyeleridir. Bu kendini fiziksel veya zihinsel olarak gösterebilir. Bazı insanlar sabah uyandıktan hemen sonra bile fiziksel olarak yorgun hissettiklerini fark eder. Diğerleri, yapılması gereken şeylerle başa çıkmak için artan motivasyon hissi gibi zihinsel tükenmeye dikkat çekiyor.


Aşırı başarılı kişiler genellikle oldukça iyimser kişiliklerdir. Kötümser düşünceleri sizin için normalden daha sık fark etmeye başlarsanız, bu aynı zamanda vücudunuzun tükenmeye başladığının bir işareti olabilir.


Genellikle tükenmişlikle ilişkilendirilen hayata karşı içsel şüphecilik ve cansız tutum, kendi başına, acı çeken kişinin kendi zihinsel ilerlemesini fark etmesinin ve kabul etmesinin zor olduğu anlamına gelebilir. Çevrenizdekilerden, özellikle yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen yorumlara dikkat ederek, uyarı işaretlerini daha erken görme şansınızı artırabilirsiniz.


Tükenmişlik ile mücadelenin anahtarı rahatlamayı öğrenmektir. Bir dahaki sefere gerginliğin arttığını hissettiğinizde, aşağıdaki, sinirleri yatıştırdığı ve kaygıyı azalttığı kanıtlanmış, uygulaması kolay tekniklerden birini deneyin.


Nefes Egzersizi


Bu basit nefes egzersizi, vücudunuza oksijen tedarikini artırmaya ve sinir sisteminizi sadece birkaç dakika içinde sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Yogada genellikle sakinliği tanıtmak için kullanılır ve Nadi Shodhana olarak bilinen Hint uygulamasından gelir. Rahat bir yere oturun ve her iki burun deliğinden derin bir nefes alarak başlayın. Burun deliklerinizden tekrar nefes vermeden önce nefesinizi 5 saniye tutun.


Ardından sol burun deliğinizi başparmağınızın ucunun etli kısmıyla kapatın. Sağ burun deliğinizden yavaşça nefes alın ve 5 saniye tutun. Nefesinizi tutarken sol burun deliğinizi açın ve diğer elinizle sağ burun deliğinizi kapatın. Ardından, artık açık olan sol burun deliğinden sakince nefes verin.


Tamamen nefes verdikten sonra, aynı sol burun deliğinden yavaşça nefes alın. Bir kez daha, sol burun deliğinizi tıkadığınız ve sağdaki engeli kaldırdığınız 5 saniye boyunca nefesinizi tutun. Ardından sağ burun deliğinizden tekrar nefes verin. Bu kadar basit, dönüşümlü burun deliği nefesi. Yavaş, derin nefesler almak önemlidir, ancak onları rahatsız hissedecek kadar abartmamak gerekir.


Rahatlama Masajı


Stres ve gerginliğin içinizde tehlikeli seviyelere çıkmaya başladığını düşünüyorsanız, o zaman ekstra uzun bir gevşeme masajı, sinirleri yatıştırmaya ve gerginliği azaltmaya yardımcı olmak için harikalar yaratabilir. Daha önce denemeyenler için 2 saatlik bir masaj aşırı uzun bir süre gibi görünse de, amacın zaman baskısı olmadan tam ve tam bir rahatlamaya yardımcı olan bir ortam yaratmak olduğunu unutmamak önemlidir.


2 saatlik bir masaj tedavisi, terapistin her bir vücut parçasına önemli miktarda zaman ayırmasına ve özellikle sorunlu bölgelere harcamak için fazladan zaman bırakmasına olanak tanır. Evde kendi mükemmel masaj odası ortamınızı yaratmanıza yardımcı olması için ışıkları kıstığınızdan, ısıyı açtığınızdan ve en sevdiğiniz rahatlama müziğinden bazılarını seçtiğinizden emin olun. En rahatlatıcı stillerden biri olan klasik masaj önerilmektedir. Sadece arkanıza yaslanın ve profesyonel bir masözün kaygıyı kafanızdan ayak parmaklarınıza kadar azaltabilecek türden bir baskı uygulamasına izin verin.


Evde Masaj

Farkındalık


İşinizin ve profesyonel yaşam taahhütlerinizin stresine tamamen kapılmak, etrafınızdaki dünyanın geri kalanını gözden kaçırmanıza neden olabilir. Doktorlar, dikkatlilik uygulamasının depresyonu durdurmaya ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceği konusunda defalarca hemfikirdir.

Comentários


bottom of page