top of page

Tüm Vücuda Masaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?


Tüm Vücuda-Masaj-Nasıl-Yapılır-?-Püf-Noktaları-Nelerdir-?

Masaj uzun yıllardan beridir bilinen ve hem gevşeme hem de sağlık anlamında vücuda yarar sağlayan bir yöntemdir. Masaj ile vücutta ortaya çıkan kas tutulmalarını, sertleşmeleri, ağrıları tedavi etmek ve çözmek mümkündür.


Özellikle günümüzün stres dolu ortamında biraz daha gevşemek ve rahatlamak isteyenlerin en sık başvurduğu çözümlerden birisi de masajdır. Masaj uygulamasının, vücuttaki merkezleri ve nereye baskı uygulaması gerektiğini bilen, eğitim almış ve işinin ehli kişiler aracılığı ile uygulanması gerekir. Masaj uygulamasının yapılacağı odanın ısısı da ne yüksek ne de çok düşük olmalıdır.


Masaj doğru bir teknik ile uygulandığında çok faydalı olup doğru sonuçlar verebilmektedir. Ama bilinçsizce ve rastgele uygulanan masajlar ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Başta sakatlanmalar olmak üzere pek çok sorun doğabilir.


Bu nedenle araştırmadan her yerden masaj seansı hizmeti almamak ve seçici davranmak gerekir. Kasların, sinir sisteminin ve kan dolaşımının gidişatını düzene sokmak ve iyileştirmek adına vücudun belli noktalarına uygulanan işlem olan masaj, genellikle eller kullanılarak, nadir olarak da destekleyici araçlar ile yapılabilmektedir.


Masaj, hem ağrıları dindirir, hem kasları gevşetir, hem tıkanıklıkları giderir, hem de vücudu rahatlatarak gevşetir. Bütün bunların ötesinde masaj uygulamasının ödem nedeniyle oluşan şişlikleri giderme, yaralanma sonucu oluşan sakatlıkları iyileştirme, kasları türlü aktiviteler öncesinde ısıtarak hazırlama gibi yararları da bulunmaktadır. İyi bir masaj uygulamanın püf noktaları arasında ritim son derece önemli bir faktördür.  • Ritmik hareketler vücudu rahatlatıp gevşetir.

  • Masaj esnasında eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmelidir. Masaj uygularken vücudu adeta yonttuğunuzu da düşünebilirsiniz.

  • Vücut masaj uygulaması esnasında bir elin vücut ile tam teması kesilmemelidir. Tüm masaj uygulamasının sürekli devam eden kesintisiz bir hareket olarak bilinmesi, algılanması gerekir.

  • Masaj esnasında uygulanan baskı, basınç hafiften güçlüye doğru değişmelidir. Kemikli bölgeler üzerindeki basıncın daha hafif, büyük kaslar üzerindeki basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj esnasında derin ve güçlü basınçlar uygulamaktan korkulmaması gerekir, zira sert dokunuşlar oldukça rahatlatıcı da olabilmektedir.

  • Masaj uygularken yalnızca vücudun kendi ağırlığı yeterlidir, ekstra basınç ve güç uygulama da gerek yoktur. Masaj yaparken konuşmamak, başka bir şey ile ilgilenmemek, yalnızca yapılan işe konsantre olmak gerekir. Masajı uygulayan kişinin de masaj uygulayan kişinin de konsantre olması ve dikkati tek bir yere toplaması masaj uygulamasını başarıya ulaştıran yegane faktörlerdendir.

  • Masaj uygulamasına ilk etapta hafif hareketler ile başlayın. Masaj dokunuşları omuzlardan başlamaları, sırta ve bele doğru ilerlemeli.


Masaj Psikoterapiye Benzer Bir Etki Yaratıyor


Diğer yararları ise rahatlamayı sağlaması, kan dolaşımını arttırması, stres hormonlarını azaltması ve genel olarak da iyi hissettirmesidir. 37 bilimsel araştırmanın varmış olduğu ortak sonuca göre kayda değer etkilerinin yanında, masaj düzenli olarak uygulanır ise, psikoterapiye benzer bir etki yaratıyor.

Sırt Masajı Stres Hormonu Kortizol Seviyesinde Azalma Yaratıyor


Depresyon ve uyum bozukluğu çeken kişilerde, 5 gün boyunca her gün uygulanan yaklaşık 30 dakikalık sırt masaj uygulamasının stres hormonu kortizon düzeyinde azaltma yarattığı da gözlendi. Bunun yanında yalnızca rahatlama videosu izleyen kişilere oran ile, masaj uygulanan kişilerin depresyon ve kaygı düzeylerinde büyük oranda azalmalar olduğu ve uyku kalitelerinde ed ciddi anlamda bir gelişme kaydedildiği edinilen bulgular arasında yer alıyor.


Comments


bottom of page