top of page

Tüm Vücuda Şifa Veren Bacak Masajı


Tüm-Vücuda-Şifa-Veren-Bacak-Masajı

Bacak masajı, yorgun ve ağrılı olan kasları rahatlatabilir. Avantajlar ne kadar baskı uygulandığına bağlı olarak değişir. Hafif baskı kullanmak daha da rahatlatıcı olabilir. Güçlü basınç, kaslardaki ağrıyı ve gerginliği azaltır. Masaj bunun yanı sıra sinir sistemini uyarır ve dolaşımı da arttırabilir. Peki bacak masajı nasıl yapılır?


Birisine bacak masajı uygulamak, aşırı efor gibi şeylerin sebep olduğu bacak ağrısını hafifletmenin bir yolu olabilir. Kişinin rahat bir pozisyon bulmasına yardımcı olarak, ayaklardan yukarı olacak şekilde ilerleyin. Bacak ağrısı kalıcıysa, altta yatan bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabil. Birinin bacak ağrısı kendiliğinden geçmez ise doktora görünmelidir.


Kendinize Bacak Masajını Nasıl Uygulayabilirsiniz?


Bacaklarınıza masaj uygulamanın çeşitli yolları vardır. Kullandığınız el hareketine göre değişen üç çeşitli yöntemi aşağıda sizler için belirttik…


Okşayarak Hareket


Avucunuz bacak kısmınıza bakacak şekilde hafifçe açılmış parmaklarınızı bilek kısmınıza yerleştirin. Bir elinizi ya da iki elinizi birbirine zıt olacak şekilde kullanabilirsiniz. Elinizi kalça kısmınıza doğru hareket ettirirken parmaklarınız ile baskı uygulayın. Ağrıya sebep olmadan kasınızda hissetmek adına yeterli baskı uygulayın. Bunun yanı sıra hafif ve ağır basınç arasında geçiş yapabilirsiniz. Parmaklarınızı ayak bileğinize doğru geri götürün ve hareketi 10 kereye kadar tekrarlayın.


İpuçları: Daha fazla baskı için parmaklarınız yerine avucunuzu ya da elinizin topuk kısmını kullanın. Bu hareketi ayağınızın üstünde de, altında da kullanabilirsiniz.


Hafifçe Vurun


Bilek kısmından başlayarak yumruğunuz ile bacak kaslarınıza hafifçe vurun. Ağrılı ya da gergin olan bölgelere daha da çok odaklanabilirsiniz.


İpucu: Bu yöntem ayakların alt kısmında işe yarar fakat ayağın üst kısmı ya da ayak parmaklarınız için çokta etkili değildir.Sıkma ve Yoğurma Hareketi


Bir ya da iki elinizin parmaklarını bilek kısmınızın etrafına sarın. İsterseniz daha fazla baskı uygulamak adına baş parmaklarınızı kullanarak kası parmaklarınız ile sıkıp, bacağınızda yukarı doğru olacak şekilde ilerleyin. Kalçanıza kadar da devam ettirin. Yaklaşık 10 defa tekrarlayın.


İpuçları: Sürtünmeyi azaltmak ve ellerinizi cildiniz üstünde hareket ettirmeyi kolaylaştırmak adına bir yağ ya da losyon kullanın. Dirseklerinizi, eklemlerinizi, baş parmağınızı, yumruğunuzu ve elinizin topuk kısmını kullanarak daha fazla baskı da uygulayabilirsiniz.


Başkasına Bacak Masajı Nasıl Uygulanır?

  • Karşınızdaki bireyin sırt üstü pozisyonda yatmasını sağlayın.

  • Baş parmaklarınızı tabana koyarak iki eliniz ile bir ayağını tutun.

  • Tabanı baş parmaklarınız ile ve ayağın üstünü parmaklarınız ile sıkıca bastırın ovalayın ve yoğurun.

  • Baldırdan başlayarak ayağı yukarı elleriniz ile sıvazlayın.

  • Uzun yukarı doğru hareketler ile baldır kasları iki eliniz ile ovun.

  • Kasın gergin hissettiği ya da düğümlü olduğu noktalara, alanlara daha fazla baskı uygulamak adına kolunuzu, baş parmaklarınızı ya da elinizin topuk kısmını kullanın.

  • Üst bacaktaki bütün kasları da dahil ettiğinizden emin olarak uyluğu, kalça bölgesine doğru hareket ettirip, bu işleme devam edin. Diğer bacak için de aynı hareketleri tekrar edin.


İpuçları: Bacak masajı uygulaması boyunca ellerinizi kişinin bacağı ile temas halinde tutmaya çalışın. Diz gibi kemiklerin yüzeye yakın olduğu alanlara çok fazla baskı uygulamaktan da kaçının. Yukarıda anlatılan masajlar kan dolaşımını iyileştirebilir. Masaj uygulamasının yarattığı basınç, durgun kanı sıkışık alanlardan da uzaklaştırabilir. Daha sonra taze oksijenli kan ile değiştirilir.

Comments


bottom of page