top of page

Türlü Türlü Ağrılarınızdan Kolayca Kurtulmanıza Yardımcı Olacak 8 Akupresür Baskı Noktası


Türlü-Türlü-Ağrılarınızdan-Kolayca-Kurtulmanıza-Yardımcı-Olacak-8-Akupresür-Baskı-Noktası

Vücuttaki ağrıları hafifletmenin pek çok farklı yolu olduğunu biliyoruz. Doğru beslenme, yeterli uyku, egzersiz ve dinlenme sayesinde vücuttaki bazı ağrıları rahatlatabiliyoruz. Bir başka yöntem ise binlerce yıldır Çin’de kullanılan baskı uygulama yöntemi akupresür. Sizler için kendi kendinize de yapabileceğiniz en temel akupresür noktalarını derledik. Hatırlatmakta yarar var, ilaç kullanmamayı tercih etmiyor olabilirsiniz ancak ciddi ağrılarınız için kesinlikle doktorunuz ile görüşün.


Öncelikle Akupresür Tedavisi Nedir? Ve Tam Olarak Ne İşe Yarar?


Akupresür, Çin’den gelen ve 5000 yıl öncesine dayanan eski bir şifa tekniğidir. Ağrıyı hafifletmek, bedeni, vücudu detoks etmek ve yüz, sırt kaslarını yumuşatmak adına vücudun bazı alanlarındaki basınç noktalarına ve meridyenlere baskı uygulama tekniğini baz alır. Akupresür noktaları uyarıldığında, kas gerginliğini serbest bırakır, kan dolaşımı artar ve iyileşmeye katkı da bulunmak adına vücudun yaşam gücü enerjisini de arttırırlar.


Fiziksel ağrıyı azaltmak ve vücudunuzdaki, bedeninizdeki ruhsal dengesizliklere katkı da bulunmak için bu doğal yöntemi kullanmanın bazı noktaları ise şöyledir;


Üçüncü Göz Noktası


Bu baskı noktası, alın bölgesinde iki kaşınızın arasında bulunur. Baş ağrılarını, burun tıkanıklığını ve sinüs sorunlarını bu noktaya baskı uygulayarak azaltabilir ve geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, üçüncü göze baskı uygulamak stres, uykusuzluk, endişe bozukluklarına ve ruhen sakinleşmenize de katkıda bulunur. Bu tür rahatsızlıklarınız olduğu zaman bu kaşlar arasındaki alana, bölgeye yavaşça ve yaklaşık bir dakika süre ile basınç uygulayın.


Perikardiyum Noktası


Bu baskı noktası, iç ön koldaki bileğin üç parmak altında iki tendon arasında bulunmaktadır. Bu bölgeye baskıyı uygulamanın mide bulantısını, tekne, araç ya da yol tutmasını, karpal tünel sendromunu ve baş ağrılarını hafifletmeye de katkı da bulunduğu bilinmektedir.


Tai Chong Noktası


Bu baskı noktası ise ayak parmağınızın üst alanında, ayak baş parmağı ve ikinci ayak parmağının buluştuğu yerde bulunmaktadır. Bu alana baskı uyguladığınız zaman, baş ağrısı, yorgunluk ve göz sorunlarını iyileştirebilirsiniz. Her iki ayağınızdaki noktaya da aynı zanda yaklaşık 2 dakika boyunca yavaş olacak şekilde bastırın ve bunu günde üç defa tekrarlayın.Dinginlik Denizi Noktası


Bu alan göğsünüzün ortasında, göğüs kemiğinizin de bittiği yerden dört parmak kadar yukarıda bulunmaktadır. Bu bölgeye baskı uygulamak, kronik yorgunluk, stres, depresyon ve korku problemlerine katkı da bulunur. Bu alanı parmak uçlarınızı kullanarak yaklaşık bir dakika boyunca yavaşça yukarı ve aşağı doğru ovalayabilirsiniz.


Vadilerin Birleşme Noktası


Bu akupresür noktası başparmak ve işaret parmağı arasında bulunur. Bu alana basınç uygulamak, diş ağrılarını, omuz ve boyun ağrısını, zaman zaman migren ağrılarını da hafifletmeye yardımcı olur. Yaklaşık bir dakika boyunca dairesel hareketler ile masaj uygulayabilirsiniz.


Rüzgarın Evi Noktası


Bu basınç noktasını boynunuzun arkasında, kafatasının altındaki oyuğun ortasında bulabilirsiniz. Bu masaj noktasını baş ağrılarını ve boğaz yanmasını rahatlatmak ve burun kanaması esnasında kullanabilirsiniz. Bu alana parmak uçlarınız ile sert bir şekilde baskı uygulayın ve yaklaşık iki dakika bekleyin.


Kunlun Dağları Noktası


Bu nokta ayak bileği eklemi ve Aşil tendonu arasında da yer alır. Bu alana baskı uygulamak mesaneyi çalıştırır ve ağrıyı da ortadan kaldırır. Bunun yanı sıra lombar omurgayı güçlendirmeye de yardımcı olur. Bir dakika boyunca baskı yaparak masajı yapabilirsiniz.

Eğri Havuz Noktası


Bu kolunuzu büktüğünüz vakit kolunuzun dirseğinize daha yakın olan tarafında yer alan bir masaj noktasıdır. Buraya uygulanan baskı kabızlıki ishal ve karın kramplarını, boğaz ağrısı ve dirsek problemlerini hafifletmeye katkıda bulunur. Dirseğinizi bükün ve bu noktaya bir dakika kadar saat yönünde bir hareket ile sertçe bir masaj uygulayın.

コメント


bottom of page