top of page

Uygulamalı Fizik Tedavinin Faydaları


Uygulamalı-Fizik-Tedavinin-Faydaları

Masaj teknikleri güçlendirme egzersizlerini tamamlamaktadır. Manuel fizik tedavi, bir terapist aracılığı ile çok çeşitli semptom ve koşulları tedavi etmek adına kullanılan uygulamalı terapötik teknikler kümesini ifade etmektedir. Çoğunlukla egzersiz ya da ağrı giderici modaliteler gibi diğer rehabilitasyon teknikleri ile birlikte uygulanan bu tedavi çeşidi, ağrı, sertlik ya da hareket kısıtlılığı gibi çok sayıda çeşitli endişenin ele alınmasında yardımcı olabilmektedir.


Manuel Terapiyi Uygulamalı Yapan Nedir?


Eklemleri pasif olarak hareket ettirmek, bir vücut bölgesine, alanına masaj uygulamak ya da bir kas germek olsun, bu çeşit terapi, fizyoterapistin kendi özel durumunuzu tedavi etmek adına kendi ellerini kullanırken patoloji ve anatomi bilgisini kullanmasını sağlar. Manuel terapi, bir kasın esnekliğini arttırmak, bir kas grubunu gevşetmek, eklemdeki hareket aralığını iyileştirmek ya da ağrıları azaltmak gibi türlü amaçlar için uygulanabilir, kullanılabilir. Çoğu zaman bu tedavi kategorisi, bir bölgede hareketin daha sınırlı olabileceği ve ağrı seviyelerinin geleneksel olarak daha yüksek olduğu rehabilitasyonun daha akut aşamalarında özellikle değerlidir.


Semptomlar azalmaya başladıkça ve harekette geliştikçe, manuel terapi daha sonra güçlendirme, denge eğitimi ya da plyometrik egzersiz gibi daha aktif terapi teknikleri ile beraber kullanılabilir. Sonuç olarak, pasif uygulamalı olan tedaviler, bakımın yararlı bir parçasıdır. Fakat nadiren tamamlayıcı bir aktif bileşen olmadan tek başına gerçekleştilirler.Terapötik Teknikler


Tahmin edilebileceği gibi, manuel terapi ‘’uygulamalı’’ bir tedavi olarak kabul edilir. Çünkü bu kategorideki her teknik, terapistin sizlere fiziksel olarak dokunmasını içermektedir. Bu rehabilitasyon kategorisinde yer alan çok türlü farklı uygulamalı teknikler arasında bunlar bulunmaktadır;

Yumuşak doku masajı: Alandaki doku gevşemesini, hareketliliğini ya da ağrıyı iyileştirmeye yardımcı olan bir kas veya bağ dokusu alanı üstünde gerçekleştirilen okşama ya da kayma hareketleri.

Eklem manipülasyonu: Hareketliliği iyileştirmek ve (bazı zamanlarda) ağrıya yardımcı olmak adına eklemi normal hareket aralığının ötesine taşıyan hızlı, itme tarzı bir teknik.

Eklem mobilizasyonu: bir eklemin hareketliliğini destekleyen ve eklemdeki hareket aralığını da arttıran hareket sınırları içinde daha yavaş, tekrarlayan salınımlar.

Sürtünme masajı: İyileşmeyi teşvik etmek ve ağrıyı azaltmak amacı ile iltihabı geçici olarak arttırmayı ve yara dokusunu parçalamayı hedefleyen daha rahatsız edici bir masaj türüdür.

Pasif germe: Bir bölgedeki hareket açıklığını iyileştirmek ve esnekliği arttırmak için bir kas ya da kas grubunu uzatma.


Yukarıda listelenmiş olan tekniklerin her biri, doğru koşullarda kullanıldığı takdirde yararlı olabilir. Birçoğu çoğunlukla birbiri ile tandem olarak kullanılır. Kapsamlı bir değerlendirmenin ardından, fizyoterapist size hangi uygulamalı tekniklerin sizin için faydalı olabileceği konusunda daha fazla bilgi sunabilir. Uygulamalı fizik tedaviden faydalanabilecek çok çeşitli koşullar sebebiyle, fizyoterapistiniz ile bireysel semptomlarınız ile ilgili konuşmanız önemlidir.


Comments


bottom of page