top of page

Vücut İyileştirici Masaj


Vücut-İyileştirici-Masaj

Masaj Terapisi Nedir?


Masaj, kasların ve cildin okşanması, ısıtılması, yoğurulması, bastırılması ve yuvarlanmasıdır. Her biri büyük bir ölçüde farklı kökenlere ve amaçlara sahip pek çok farklı masaj çeşidi vardır. Masaj sizi pek çok yönden iyi hissettirir ve tüm vücudunuzda, kaslarınız, kemikleriniz, cildiniz, kalbiniz, sindiriminiz, nefesiniz ve zihinsel sağlığınız olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Masaj çeşitli şekillerde çalışır:

 • Masaj, yorgun veya gerilmiş olan kasları rahatlatır ve yeniler.

 • Kan dolaşımını arttırır.

 • Vücudunuzun iyileşmesine ve çoğunlukla daha verimli çalışmasına yardımcı olan hem kan hem de lenf sistemi olmak üzere derin dolaşımı uyarır.

 • Vücudunuzu, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayan doğal kimyasal olan endorfin üretmeye de teşvik eder.


Masajın Sağlığa Yararları Nelerdir?


Terapötik masaj, çeşitli biçimlerinde çok çeşitli şikayetleri iyileştirmeye ve hafifletmeye katkı da bulunabilir. Araştırmalar, panik atak ve anksiyeteden astım, kabızlık ve yüksek tansiyona kadar stres ile ilgili problemleri gidermede özellikle iyi olduğunu gösteriyor. Ağrının giderilmesinde de etkilidir. Kronik ağrı, sırt ağrıları ve hatta artriti tedavi eder. Bunun yanı sıra inme ve kanser hastalarında ve bunama hastalarında da giderek daha fazla kullanılmaktadır.


Masaj, dokularınıza ve organlarınıza ulaşmakta olan oksijen ve besin miktarını arttıran kan akışını teşvik eder. Masaj vücudunuzu iyi şeyleri dolaştırmaya teşvik ederken, aynı zamanda da onu kötü şeylerden, atık ürünler, toksinler, karbondioksit ve fazla suan kurtulmaya da teşvik eder. Sinir sistemini uyarmak ve lenfatik sistemi iyileştirmek, bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Pek çok tamamlayıcı masajın en büyük etkilerinden biri, kendinizi daha da iyi hissetmenizi, cildinizde daha rahat, sakin ve huzurlu olmanızı da sağlayabilmesidir.Gitmeden Önce


Masaj uygulamaları değişiklik gösterir ve ne çeşit bir masaj aldığınıza bağlı olarak farklı şeyleri aklınızda bulundurmanız da gerekir. Bununla beraber, genel olarak, bol giysiler giymelisiniz, bazı masaj çeşitleri için giysilerinizi üstünüzde tutabilirsiniz, diğerleri için onları çıkaracak ya da havlu giyeceksiniz.


Önlemler

 • Herhangi bir masaj uygulamasından önce büyük öğünlerden ya da alkolden uzak durun. Vücudunuzun toksinleri kolayca atımasına yardımcı olacak bol su tüketmek de iyi bir fikirdir.

 • Aşağıdaki durumlarda her zaman terapistinize önceden söylemelisiniz;

 • Hamile misiniz ya da olabileceğinizi düşünüyor musunuz?

 • Herhangi bir tıbbi durumunuz var ise ya da herhangi bir tedavi veya ilaç alıyor, kullanıyorsanız

 • Yakın zamanda bir ameliyat ya da yaralanma geçirdiyseniz

 • Herhangi bir şeye alerjiniz varsa, özellikle cilt alerjileri

 • Kafa derinizde herhangi bir kırık cilt ya da yara varsa

 • Ateş ya da enfeksiyon varsa

Masajdan Ne Beklemelisiniz?


Ne çeşit bir masaj yapıyor olursanız olun, masör ya da masöz size tıbbi geçmişiniz, yaşam tarzınız ve genel sağlık durumunuz hakkında bazı temel sorular sorarlar. Masajlar çoğunlukla özel bir alandaki masaj masajında ya da yatakta uygulanır. Masaj terapistleri çıplak elleri ile ve muhtemelen ayakları ya da dirsekleri ile de size masaj yapacaktır. Ellerini cildinizde kaydırmayı kolaylaştırmak adına biraz masaj yağı kullanabilirler.


Basıncın gücü, masajın çeşidine ve masaj yaptıkları vücut kısımlarına göre değişecektir. Seanların uzunluğu değişmektedir. Tedaviler, ne çeşit bir masaj yaptığınıza ve hangi bölgelere masaj uygulandığına bağlı olarak yaklaşık yarım saatten yarım güne kadar değişebilir. Her ne ise, kendinize hazırlanmak ve yerleşmek adına zaman ayırdığınızdan ve daha sonra dinlenmek için vakit ayırdığınızdan da emin olun.


bottom of page