top of page

Vücut Masajı İçin En İyi Yağlar


Vücut-Masajı-İçin-En-İyi-Yağlar

En iyi masaj yağları bitki bazlıdır, kolay bir şekilde kayma için hafif ve güzel bir dokuya sahiptir. Cildi de yağlı hissettirmez.


Vücut Masajı İçin En İyi Yağlar


Tatlı Badem Yağı


Tatlı badem yağı masaj terapisinin tüm zamanların favorilerinden birisidir. Olgunlaşmış, badem çekirdekleri preslenmiş, yavaş yavaş cilt emer. Bu yağ uzun ömürlü bir kayma sağlar. Aynı zamanda da yağlama ve kavrama sağlayan orta ağırlık vizkositesi. Hafif bir kokusu bulunur ve aşırı yağlı hissettirmez. Aynı zamanda da en pahalı masaj yağlarından birisidir. Ceviz alerjisi olan bireylerde ise kullanılmamadır.


Kayısı Çekirdeği Yağı


Kayısı çekirdeği yağı, badem yağına benzer, ancak badem yağına nazaran biraz daha hafiftir. Aynı zamanda biraz daha maliyetlidir. Kayısının çekirdeğinden elde edilir. E vitamini açısından zengin bir masaj yağıdır. Fındık alerjisi olan bireyler için de iyi bir alternatiftir.

Jojoba Yağı


Jojoba yağı, teknik olarak Arizona gibi kurak kısımlarda yetişen jojoba fidesinin tohumundan ekstre edilen sıvı bir balmumu ekstresidir. Balmumu, vücut tarafından kolayca emilmesini sağlar ve vücudun sebumunu da arındırır. Mükemmel kayma sağlamasına rağmen, sıkça kullanmak gerekebilir. Cilt aracılığı ile çok kolay emildiği için aromaterapi masaj uygulaması için favori bir taşıyıcı yağdır. Düzenli olarak kullanmıyorsanız da jojoba yağı sizler için iyi bir seçimdir.


Üzüm Çekirdeği Yağı


Üzüm çekirdeği yağı, düzgün kayma sağlaması ve lekeleme yapmaması sebebi ile masaj terapistleri tarafından sıklıkla tercih edilir. Çok az bir kokusu bulunur. Üzüm çekirdeği yağı çoğu zaman tohumlardan soğuk preslenmekten ziyade bir çözücü olarak kullanarak üzüm çekirdeği ekstrakte edilir.Ayçiçek Yağı


Ayçiçek yağı, temel yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri içerir. Bütün güçlü antioksidanlar açısından zengindir. Ayçiçeği çekirdeğinden elde edilir ve hafif yağsız bir yağ çeşididir. Bununla beraber, ayçiçek yağı hızlıca sönebilir bu sebeple küçük miktarlarda satın alıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Fındık alerjisi olan bireyler ayçiçeği yağından da kaçınmalıdır.


Cildi İyileştiren Diğer Yağlar


Avokado Yağı: vitamin bakımından zengindir ve cilt için de iyidir. Bir banyo sonrasında kullanılabilecek bir masaj yağı gibi düşünebilirsiniz.


Susam Yağı: Susam yağı, Ayurveda tedavilerinde sıkça kullanılır, fakat bazılarına karşı koyabileceğiniz ayrı bir kokuya da sahiptir. Organik susam yağı belli şeyleri tedavi etmek adına kullanılan bitkisel yağlar için iyi bir kaynak yağdır.


Rafine Edilmemiş Hindistan Cevizi Yağı: Bazı masaj terapistlerinin nihai cilt yumuşatıcısı olarak kullandıkları katı bir formda olan masaj yağıdır. Adından da bilindiği üzere hindistan cevizi kokmaktadır.


Birkaç Diğer Masaj Yağı Önerileri


Rahatlatıcı bir aromaterapi masaj yağlarınızı özelleştirmek istiyorsanız bunun için birkaç damla kadar uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz. Lavanta, papatya ve sandal ağacı gibi mükemmel seçimlerde bulunabilirsiniz. Fakat bunların yüksek kalitede olduklarından da emin olunuz.


Mineral olan yağlar uzun bir raf ömrüne sahiptirler. Fakat masaj alanında pek çok kişi, yalnızca cilt tarafından emilmek yerine cilt yüzeyinde oturduğunu ve bitki bazlı masaj yağları kadar da sağlıklı olmadığını göstermektedir. Masaj yağlarını masaj esansında daha da kolay kullanmak adına plastik bir şişeye de aktarabilirsiniz.


Comments


bottom of page