top of page

Vücuttaki En Etkili ve Faydalı 5 Masaj Noktası


Vücuttaki-En-Etkili-ve-Faydalı-5-Masaj-Noktası

İnsan vücudu, bedeni birbirine bağlı bir sinir yumağıdır. Bu sinir ağının belirli noktalarını uyararak bazı sıkıntılarınıdan, rahatsızlık ve problemlerinizden kurtulmanız mümkündür. Baş ağrısını geçirmek adına elinizdeki bir bölgeye, alana masaj yapmanızın yeterli olduğunu söylersek merakınız iyice artar değil mi? O zaman bu noktaların bazıları neler? Öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.


1 - Parmak Arası


Başımız ağrıdığı zaman çoğumuz şakaklarımızı ovalar ya da ağrı kesici alıp geçmesini bekleriz. Özellikle de çok çalışmak ve strese dayalı olarak ağrılarda ellerimizin başparmak ve işaret parmağı arasında kalan yumuşak olan alanın tam ortasına bir dakika kadar masaj uygulamak iyi gelebilir. Bu masajı 5’er dakikalık aralar ile tekrar edebilirsiniz.


2 - Avuç İçi


Çoğunlukla fenalaşan kişilerin yanında ellerini ve bileklerini ovalayan birilerini muhakkak görmüşsünüzdür. Bu bilgi çok eski zamanlardan beri bilinir ve uygulanır. Özellikle kadınlarda daha hassas olan avuç içi bölgesine, alanına uygulanan masaj uygulamalarının rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkisi olduğu biliniyor. Ağrıyan bir bölgenize, yerinize avuç içiniz ile dokunduğunuzda bile ağrınızın bir miktar azaldığını fark etmişsinizdir. Bunun sebebi elinizin bu bölgesi, alanı bütün sinirlerin kesişmiş olduğu noktadır.


3 - Uyku Noktası


Uykusuzluk yaşadığınız anlarda, zamanlarda masaj yaparak bu probleminizden kurtulabileceğiniz başka bir noktamız daha bulunur. Ayak tabanımızın tam orta alanına, bölgesine yaklaşık 30 saniye kadar yumuşak bir masaj uyguladığınızda vücudunuzun, bedeninizin gevşediğini ve hatta rahatladığınızı hemen fark edeceksiniz. Bu masajı size başkası uyguluyorsa da kısa bir süre sonrasında gözlerinizin kapanmasına engel olamayacak duruma gelebilirsiniz.


4 - Isıtma Noktası


Üşüdüğümüzde istemsizce ellerimizi yumruk şekline getiririz. Bunun sebebi aslında parmaklarımızın ucunu ısıtmak adınadır. Bunu yapınca uyarılan sinirler vücut, beden ısımızın artmasına sebep olur. Kan akışının hızlanmasına da sebep olan bu küçük masajları önemli bir toplantı veya konuşmadan önce de uygulayabilirsiniz. Yumruklarınızı yaklaşık olarak 5 dakika boyunca defalarca sıkıp bırakın, hem rahatladığınızı hem de stresli durumlara daha da hazır olduğunuzu hemen göreceksiniz.


5 - Yüzük Parmağı Ortası


Yüzük parmağının uç boğumunun avuç içi tarafına uygulanan hafif masajların rahatlatıcı, gevşetici etkisi vardır. Daha rahat hissetmek için bu tarafa hafif bir masaj uygulaması yapabilirsiniz.

1 Comment


Guest
Sep 27, 2021

masajın bu kadar yararlı olduğunu bilmiyordum

Like
bottom of page