top of page

Watsu Masajı

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Watsu-Masajı

Zor ve komplike hareketler içermemsi ve diğer masaj türlerinde masa benzeri sert bir zemin kullanılırken bu teknikte sadece havuz kullanılması Watsu masajını farklı kılmaktadır. Su terapisinin pasif bir formu olarakta kabul edilmekte ve seans esnasında kişi pasif konumdayken bütün hareketler terapist yönlendirilmesi ile gerçekleşmektedir.


Watsu Masajı Nasıl Uygulanır?


Uygulama yöntemi olarak, ısısı yaklaşık olarak 35 derecede olan bir havuzda bir terapist yardımı ile gerçekleştirilir ve terapist vücudu, bedeni destekleyerek çeşitli hareketler doğrultusunda yönlendirme sağlar. Bireyi her zaman yüzeyin üstünde tutarak onun rahat ve güvenli bir şekilde süzülmeyi deneyimlemesine vesile olmaktadır. Bu esnada kasları gevşeten sıcak su, omurga sağlığını etkiler, masaj hareketleri suyun iyileştirici gücü ile birleşirken vücut, beden rahatlar ve gevşer.


Suyla iyileşmeye destek olan terapilerden birisi olduğu için Watsu, bireyin öz benliği ile daha bütünleşik bir hale gelmesine yardımcı olur. Her bir watsu seansı, bireyin vücuduna, bedenine özel tasarlandığından benzersiz olma özelliğini taşır. Uygulama sırasında terapist, vücudu, bedeni bükme, germe, sallama ya da beşik misali belirli hareketler ile vücudun masaj baskı noktalarına, alanlarına hareket sağlar. Hedef, kas ve faya dokusundaki gerginliği serbest bırakmak ve sağlıklı bir enerji akışını ya da Qİ’yi teşvik etmektedir. Bunun yanı sıra seans esnasında bireyin rahatlama düzeyini yükseltmek adına genellikle yatıştırıcı müzikten de yararlanılmaktadır.


Watsu Masajının Etkileri Nelerdir?


Watsu, her türden gerilimi serbest bırakmak adına en iyi koşulları sağlar. Yer çekiminin olmaması sebebi ile su, masaj masası ve yerçekimi kombinasyonu her zaman olası hareketleri sınırladığından, başka hiçbir masaj çeşidine olmayan bir şekilde bütün vücudu üç boyutta harekete geçirebilir. Yalnızca fiziksel olarak değil, aynı zamanda da zihinsel stresi azaltmak adına da çok güçlü bir tekniktir. Deneyimleyenler, çoğunlukla ‘’gökyüzüne özgürce uçuyormuş’’ gibi bir hayal kurma durumunu tanımlarlar ve vücudun, bedenin sudaki bir balık gibi gevşek ve özgürce hareket ettiğini hissedebildiklerini de belirtirler.


Seans sonunda omurga daha da esnek olur ve bir saat sonrasında bütün eklemler rahatlamış, gevşemiş hale gelir. Bunun yanı sıra bu su terapisi lenfatik drenajı teşvik etmenin etkili bir yoludur. Hidrostatik basınç, kan ve lenf dolaşımını uyarır ve arttırır. Eklemlerde sıvı tutulması ya da şişmesi, yer yer su travması ve fobisi için de terapi olarak uygulanılır ve kullanılır. Yaşlılar, sporcular, yetişinler, hamileler ve çocuklar uygulamadan kolaylıkla faydalanabilir.


Comments


bottom of page